Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Výcvik psa | Výchova a výcvik psů | Pitbulteriér pomocníkem

Pitbulteriér pomocníkem

Široké čelisti, pevné a svalnaté tělo budící respekt. To je pitbul na první pohled. Odhodlání, síla, vytrvalost a nízký práh bolesti, tím vším disponuje americký pitbulteriér. Pitbul má vynikající vlastnosti pro boj. Jejich původní využití dělá z pitbulteriérů obávané domácí mazlíky. Tím vším je pitbul velmi dobře znám.

Málo kdo však ví, že právě tyto vlastnosti z něj dělají ideálního psa vhodného pro pomoc lidem v mnoha odvětvích. Odvážní pitbulteriéři ve službách policie, odhodlaní pitbulové záchranáři, trpěliví pitbulové canisterapeuti a věrní psí parťáci mnohých. Zkrátka pitbulteriéři, kteří pomáhají lidem a naplňují životy je stále víc.

Následující příběh pojednává o Rastym, pitbulovi, který změnil jeden smutný lidský život a naplnil jej radostí a inspirací.

Rasty, můj nejvěrnější přítel…

Po propuštění Jaromíra z rehabilitačního centra do domácí péče si Jaromír začal uvědomovat, jak na tom vlastně doopravdy je a co vše ztratil. Již nemůže chodit, sám se pohybovat ani se sám nenají a nezajde na toaletu. Začaly nejtěžší časy, ze kterými se jen těžko smiřuje.

Těžké deprese, pocity beznaděje a lítost nad bližními, kteří obětují svůj život kvůli péči o bezvládné lidské tělo, které je láskyplnou péči udržováno při životě. Pocity zoufalství , beznaděje a bezmocnosti nebraly konce. Náročné, nedůstojné a často bolestné stavy, které musí denně vytrpět a snášet, dohnaly Jaromíra k závěru, že takto žít nemá žádný smysl. Myšlenky nad způsobem, jak takový život ukončit se mu neustále honily hlavou.

Naštěstí se tady objevil někdo, kdo vnesl do jeho života smysl. Bylo to štěně amerického pitbulteriéra, kterého dostal darem od svého nejlepšího kamaráda. Štěně, které pojmenoval Rasty vyrůstalo neustále po jeho boku.

Jaromír si přál, aby až jednou Rasty vyroste, tak aby jej poslouchal a tvořili spolu nerozlučnou dvojku. Proto se rozhodl vyhledat pomoc kvalfikovaného člověka. O pomoc v tomto oboru požádal sl. Johanou Poláškovou, která se zabývala komunikací a spolupráci se psy. Díky nadačním fondům KONTO BARIÉRY 77 a NADAČNÍ FOND JaT byl tento speciální výcvik z větší části hrazen. Intenzivní výcviky zahrnovaly také socializaci Rastyho, aby si přivyknul na nejrůznější věci (městský ruch, ostatní psy, dopravní prostředky, cvičák, restaurace, obchody a další. Je nutné, aby byl i za obtížných podmínek pomocný pes ovladatelný.

Trenérka trvala na tom, aby výcvik i socializace probíhaly v přítomnosti Jaromíra. A tak musel Jaromír po pětiletém přežívání na polohovacím lůžku kvůli svému psímu parťákovi překonat sám sebe, aby naplnil jeho potřeby a vyrazit ven. Vždy bylo přepravování Jaromíra na nejrůznější místa velmi náročné, protože nebylo k dispozici bezbariérové auto, ale naštěstí se většinou našel někdo, kdo fyzicky pomocl. Pro Jaromíra to bylo opravdu náročné, ale hodně věcí statečně překonal. Díky jeho statečnosti a vytrvalosti se Rasty vše potřebné naučil a mohli spolu zažít spousty překrásných zážitků.

Přečtěte si také:  Pejsek s PP nebo bez PP?
[nggallery id=29]

Hlavní úlohou Rastyho však bylo a je zahřívat Jaromírovi bezvládné nohy, být mu neustále na blízku a ochraňovat ho.

Po půlroce každodenního výcviku a společně stráveného času, navázali Jaromír s trenérkou Johanou hlubší vztah. Začali spolu vyrážet na nejrůznější kynologické akce, kde Jaromír poznal spoustu nových lidí a přátel. S Johankou a jejími třemi pracovními psy trávili víc a víc času. Kdykoliv mohli, byli spolu až se nakonec Johanka začala o Jaromíra a Rastyho starat. Nyní jsou jedna veliká rodina – smečka, která drží při sobě a vzájemně si pomáhají překonat náročné žívotní překážky.

Díky Rastymu, úžasnému psímu parťákovi začal Jaromírovi nový život.

Pitbulteriér Rasty

plemeno americký pitbulteriér
pohlaví pes
narození 11.4.2009
chovnost kastrovaný
barva srsti plavý rednose s žíháním
váha 28,5 kg
využití osobní canisterapeutický pes
aktivity sportovní kynologie, obedience, frisbee sport

Rasty je jednim z amerických pitbulteriérů, který hřeje, mazlí, hlídá a věrně doprovází svého milovaného, handycapovaného člověka.

Zdroj: http://www.vjednevterine.cz/products/nasi-pomocnici/

Občanské sdružení V JEDNÉ VTEŘINĚ

Naše malé občanské sdružení prvotně vzniklo za účelem všestranné pomoci z neutěšené životní situace tělesně postiženého Jaromíra. Ten v roce 2004 utrpěl těžký úraz a stal se z něj v několika vteřinách těžce zdravotně postižený člověk – kvadroplegik.  Naší snahou je mu pomáhat a podporovat  ho v jeho nelehkém životě a společnými silami se snažit o jeho znovu začlenění do normálního života.

[half]Kontakt
Občanské sdružení V jedné vteřině
Životická 285
735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Mapa
[/half][half_last] IČO: 22852263

tel.: +420 608 354 346
tel.: +420 777 160 762

e-mail: vjednevterine@seznam.cz
www: http://www.vjednevterine.cz/[/half_last]

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *