Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Povely | Ke mně, k noze a zůstaň

Ke mně, k noze a zůstaň

Ke mně

Tento povel je další a zároveň konečná etapa přivolání. Povelem ke mně se pes zastavuje přímo před psovodem a takto se to učí pro případné zkoušky, ale nejen pro ně. Klasické přivolání má dostat psa k psovodovi v jakékoliv rušivé situaci a tím má psovod nad svým psem kontrolu.  Tento povel učíme, že při říkání povelu ho po doběhnutí k vám pochválíme a odměníme pamlskem. Zezačátku je nejlepší si pomáhat tím, že poplácáte rukama na stehna a popoháníte pejska povelem “no pojď ke mně, honem” a tak podobně, pejska to povzbudí a jakmile si to v pozdější době spojí s pamlskem, který poté dostane, přiběhne hned.

Pakliže nepřiběhne ihned a nemáme 100% jistotu, že přivolání pes zvládá, opatříme si stopovací vodítko jako pojistku.

K noze

K noze naučíme psa tak, že pejska vedle sebe posadíte, tedy těsně k noze, jak má sedět a říkáte povel “k noze”, odměníte ho pamlskem a pustíte ho s povelem “volno“. Po zopakování povelu “k noze“, plácněte levou rukou na levé stehno a když pejsek nepřiběhne, zavolejte ho k sobě. Povelem ho usaďte k noze a znovu takto opakujte do doby, než pejsek sám přijde k vaší noze a sedne si. Potom následuje veliká pochvala a odměna pamlskem. Povel opakujeme každý den.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Zůstaň (čekej)

Povel zůstaňTento povel se psa naučí tak, že mu řekneme povel “sedni” a odejdeme od něj tak na 4 kroky a jak ustupujete, říkejte povel “čekej”. Potom se se na chvilku zastavte a jděte zpět k psovi a pochvalte ho. Když se pejsek rozeběhne k vám, tak řekněte “NE”, “čekej”, usaďte ho a zase s říkáním tohoto povelu odstupujte od pejska. Takto ten povel opakujte a když se povede, tak jen a jen chválit a odměnit pamlskem.

Přečtěte si také:  Přivolání – základ poslušného psa

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Začínáme se stopou

Stopy jsou nedílnou součástí sportovní kynologie a často bývají důvodem ztráty mnoha bodů na zkouškách …

7 komentářů

 1. Moc vám děkuji za rady budeme mít pejska a chci abych ho učila všechno správně bude to jezevčík

 2. Moc vám děkuji za rady budeme mít pejska a chci abych ho učila všechno správně

 3. Michaela Rodová

  Dobrý den,

  chci se zeptat náš pejsek ve chvili kdy měhem venčení vidí cizího člověka začne ho vítat a jde automaticky s ním i když si ho dotyčný nevšímá na naše volání neraguje. Tady píšete, že bychom ho měli pochvátit při návratu – jenže on nepříjde. Jak se máme zachovat ve chvíli kdy musíme daného člověka poprosit aby se zastavil a psa chytit? Děkuji za odpověď.

 4. Dobrý den,
  prosím o radu co dělat v případě,že fenka (jack russel teriér) pamlsky nechce. Na poprvé přiběhne a když zjistí,že se po ní něco chce, tak se úplně v klidu na pamlsek vykašle a běží si po svých a dělá jakoby nic-trochu ignorantka..:)hra nepomáhá,vlídné slovo taktéž ne.když jsem se snažil opravdu intenzivně,tak po nějaké době stáhla ocas a “tvářila” se jako bych jí pomalu ubližoval.kromě sedni, k noze a čekej je ve 2,5 letech úplně nevycvičená+a to bych řekl,že je gró všech potíží jeví známky bázlivosti (bez jakéhokoliv předchozího zklamaní,nedejbože týrání…).jinak se psy si rozumí,ale z lidí má dle mého názoru strach (také z větších plemen psů).Bydlíme v paneláku,může mít na její chování toto prostředí vliv.Můžete prosím ZHRUBA poradit jak s výcvikem na takovýto (bázlivější) typ povahy?

 5. Dobrý den, mám takový problém. Mám téměř 2 letého peruánského naháče (15kg), který má za sebou těžké období. Do 8. měsíců žil ve smečce u “chovatele” a 3 týdny ho měl pán, který nikdy psa neměl a špatně psa trestal apod. Po té, když mu zdevastoval byt, tak ho zavíral za trest do klece. Psa mám rok. Ze socializací mu pomohla i naše fenka, která ho usměrňuje a pomohla mu začlenit se do naší rodiny. Ze začátku bylo nemyslitelné, abychom opustili náš dům. Neskutečně vyl a štěkal, dnes už je v pohodě a o 99% lepší, než byl po příchodu k nám. Mám u něj ovšem problém, pokud ho něco bolí (má zánět nehtového lůžka, na které mu musím nanášet mast..), nebo pokud ukradne dceři z ruky rohlík, nedá si ho vzít a vyjede po mě a to né jako ve hře, ale opravdu to zkouší, stáhne uši a je agresivní, stává se to někdy i když ho chci vyhodit z pelechu apod. Nevím, jak ho toto odnaučit, že šéfem jsem tady já. .. díky za radu Kateřina

  • My jsme to našeho naučili tak, že pokaždé, když jsme mu něco brali a byl agresivní, tak jsme mu jednoduše ukázali, že to nesmí a že je to špatné. Okřikli jsme ho a když se mu povedlo sisknout stačilo chytnout za čumák, okřiknout že se to nesmí a fuj… a takto jsme to dělali poté pravidelně i s miskou s jídlem, když jsme mu dávali granule a jedl, hrabali jsme mu stále po čase do misky a po nějaké době si na to zvykl a pochopil, že musí poslouchat a že to co dělá je špatné a že se tak chovat nemá. Nyní mu můžeme sáhnout na cokoliv co má a on ví že nesmí nic udělat. U cizích je to něco jiného, ale v rodině to funguje :)

 6. Děkuji za rady máme štěně menuje se Nero a tyhe poveli mu proběhli vzduchem nereaguje na nic tak tato stránka mi určitě pomůže především vám chci poděkovat za rady.Děkuju mockrát těchto istrukcí se budu držet.Děkuju

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *