CBD
Úvod | Výcvik psa | Povely | Ke mně, k noze a zůstaň

Ke mně, k noze a zůstaň

Ke mně

Tento povel je další a zároveň konečná etapa přivolání. Povelem ke mně se pes zastavuje přímo před psovodem a takto se to učí pro případné zkoušky, ale nejen pro ně. Klasické přivolání má dostat psa k psovodovi v jakékoliv rušivé situaci a tím má psovod nad svým psem kontrolu.  Tento povel učíme, že při říkání povelu ho po doběhnutí k vám pochválíme a odměníme pamlskem. Zezačátku je nejlepší si pomáhat tím, že poplácáte rukama na stehna a popoháníte pejska povelem “no pojď ke mně, honem” a tak podobně, pejska to povzbudí a jakmile si to v pozdější době spojí s pamlskem, který poté dostane, přiběhne hned.

Pakliže nepřiběhne ihned a nemáme 100% jistotu, že přivolání pes zvládá, opatříme si stopovací vodítko jako pojistku.

K noze

K noze naučíme psa tak, že pejska vedle sebe posadíte, tedy těsně k noze, jak má sedět a říkáte povel “k noze”, odměníte ho pamlskem a pustíte ho s povelem “volno“. Po zopakování povelu “k noze“, plácněte levou rukou na levé stehno a když pejsek nepřiběhne, zavolejte ho k sobě. Povelem ho usaďte k noze a znovu takto opakujte do doby, než pejsek sám přijde k vaší noze a sedne si. Potom následuje veliká pochvala a odměna pamlskem. Povel opakujeme každý den.

Zůstaň (čekej)

Povel zůstaňTento povel se psa naučí tak, že mu řekneme povel “sedni” a odejdeme od něj tak na 4 kroky a jak ustupujete, říkejte povel “čekej”. Potom se se na chvilku zastavte a jděte zpět k psovi a pochvalte ho. Když se pejsek rozeběhne k vám, tak řekněte “NE”, “čekej”, usaďte ho a zase s říkáním tohoto povelu odstupujte od pejska. Takto ten povel opakujte a když se povede, tak jen a jen chválit a odměnit pamlskem.

Přečtěte si také:  Korektní přivolání psa

Mohlo by Vás zajímat

Začínáme se stopou

Stopy jsou nedílnou součástí sportovní kynologie a často bývají důvodem ztráty mnoha bodů na zkouškách …

7 komentářů

 1. Moc vám děkuji za rady budeme mít pejska a chci abych ho učila všechno správně bude to jezevčík

 2. Moc vám děkuji za rady budeme mít pejska a chci abych ho učila všechno správně

 3. Michaela Rodová

  Dobrý den,

  chci se zeptat náš pejsek ve chvili kdy měhem venčení vidí cizího člověka začne ho vítat a jde automaticky s ním i když si ho dotyčný nevšímá na naše volání neraguje. Tady píšete, že bychom ho měli pochvátit při návratu – jenže on nepříjde. Jak se máme zachovat ve chvíli kdy musíme daného člověka poprosit aby se zastavil a psa chytit? Děkuji za odpověď.

 4. Dobrý den,
  prosím o radu co dělat v případě,že fenka (jack russel teriér) pamlsky nechce. Na poprvé přiběhne a když zjistí,že se po ní něco chce, tak se úplně v klidu na pamlsek vykašle a běží si po svých a dělá jakoby nic-trochu ignorantka..:)hra nepomáhá,vlídné slovo taktéž ne.když jsem se snažil opravdu intenzivně,tak po nějaké době stáhla ocas a “tvářila” se jako bych jí pomalu ubližoval.kromě sedni, k noze a čekej je ve 2,5 letech úplně nevycvičená+a to bych řekl,že je gró všech potíží jeví známky bázlivosti (bez jakéhokoliv předchozího zklamaní,nedejbože týrání…).jinak se psy si rozumí,ale z lidí má dle mého názoru strach (také z větších plemen psů).Bydlíme v paneláku,může mít na její chování toto prostředí vliv.Můžete prosím ZHRUBA poradit jak s výcvikem na takovýto (bázlivější) typ povahy?

 5. Dobrý den, mám takový problém. Mám téměř 2 letého peruánského naháče (15kg), který má za sebou těžké období. Do 8. měsíců žil ve smečce u “chovatele” a 3 týdny ho měl pán, který nikdy psa neměl a špatně psa trestal apod. Po té, když mu zdevastoval byt, tak ho zavíral za trest do klece. Psa mám rok. Ze socializací mu pomohla i naše fenka, která ho usměrňuje a pomohla mu začlenit se do naší rodiny. Ze začátku bylo nemyslitelné, abychom opustili náš dům. Neskutečně vyl a štěkal, dnes už je v pohodě a o 99% lepší, než byl po příchodu k nám. Mám u něj ovšem problém, pokud ho něco bolí (má zánět nehtového lůžka, na které mu musím nanášet mast..), nebo pokud ukradne dceři z ruky rohlík, nedá si ho vzít a vyjede po mě a to né jako ve hře, ale opravdu to zkouší, stáhne uši a je agresivní, stává se to někdy i když ho chci vyhodit z pelechu apod. Nevím, jak ho toto odnaučit, že šéfem jsem tady já. .. díky za radu Kateřina

  • My jsme to našeho naučili tak, že pokaždé, když jsme mu něco brali a byl agresivní, tak jsme mu jednoduše ukázali, že to nesmí a že je to špatné. Okřikli jsme ho a když se mu povedlo sisknout stačilo chytnout za čumák, okřiknout že se to nesmí a fuj… a takto jsme to dělali poté pravidelně i s miskou s jídlem, když jsme mu dávali granule a jedl, hrabali jsme mu stále po čase do misky a po nějaké době si na to zvykl a pochopil, že musí poslouchat a že to co dělá je špatné a že se tak chovat nemá. Nyní mu můžeme sáhnout na cokoliv co má a on ví že nesmí nic udělat. U cizích je to něco jiného, ale v rodině to funguje :)

 6. Děkuji za rady máme štěně menuje se Nero a tyhe poveli mu proběhli vzduchem nereaguje na nic tak tato stránka mi určitě pomůže především vám chci poděkovat za rady.Děkuju mockrát těchto istrukcí se budu držet.Děkuju

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *