Úvod | Výcvik psa | Povely | Povel převal

Povel převal

Z fáze “mrtvej” na fázi “převal”

Tento povel je trošku složitější při učení, neboť se pes odmítá ve většině případů přetočit. Nejlepší je, když Váš pes již umí povel “mrtvej”. Z této fáze lze totiž perfektně psa navést k přetočení a docílit tak povelu “převal”. Pokud ten povel Váš pes umí, tak ho pamlskem navádějte k přetočení. Musíte mu však neustále k čumáku dávat pamlsek a točit se i s pamlsek na druhou stranu.

Pokud se pes za pamlskem netočí, tak mu musíte pomoci Vy. Tímto způsobem se to zdá i jednodušší. Jakmile pes leží na boku, k čumáku mu dáváte pamlsek a přitom ho přes přední nohy otáčíte na druhou stranu. Při tom všem říkejte povel “převal”. Po delší době učení, se psovi zafixuje, co to po něm vlastně chcete.

Nikdy netrestejte psa za to, že od Vás nepochopil napoprvé daný povel. Naopak, i za malou snahu nebo i za Vaše přetočení ho odměňte a pochvalte.

Pes neumí povel mrtvej

Jestliže pes neumí povel “mrtvej”, tudíž si na povel neumí lehnout na bok, musíte ho na bok položit Vy. Jakmile mu dáte povel “lehni”, pochválíte ho a rukou ho položíte k zemi, tudíž na bok. Jakmile bude pes v této poloze, můžete pokračovat výše uvedeným způsobem učení povelu “převal”.

Při tomto způsobu učení je riziko takové, že se pes bude častěji zvedat, protože poloha vleže na boku je pro něj nepohodlná, pokud jste ho na bok položili Vy. V tom případě ale nezoufejte a buďte trpěliví.

Přečtěte si také:  Přivolání – základ poslušného psa
beran-caskrmeni-5199439472-2016-04-19-600x190-b.jpg

Autor MagazínKynologie

Internetový magazín o psech. Rady při výcviku a výchově psa, výstavy, závody a zajímavosti ze světa psů.

Mohlo by Vás zajímat

Korektní přivolání psa

Přivolání je jedním z nejdůležitějších prvků při výcviku psa. Je více než žádoucí, aby váš …

Napsat komentář

Přihlašte se rychle pomocí Facebooku:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření *

Přejít k navigační liště