Aktuality
Úvod | Výcvik psa | Povely | Chůze na vodítku – jak naučit psa na vodítko

Chůze na vodítku – jak naučit psa na vodítko

Jakmile si domů přivedeme štěně, je lepší jej po chvíli strávené u vás doma navykat na obojek. Připněte mu obojek, ale nesmí ho škrtit. Je lepší, aby mu spíše trochu plandal. Pejsek se bude drbat na krku, protože mu obojek zezačátku bude vadit, ale je lepší, když mu ho budete nasazovat tak na hodinku. Během nasazeného obojku je vhodné pejska zabavit, aby neměl čas na drbání. Při hraní na to zapomene a ani mu pak nedojde, že obojek má.

Zvykání psa na vodítko

Pejskovi, až si zvykne na obojek, nasadíme vodítko, ale ne samonavíjecí. Dáme mu pevné kratší vodítko a jdeme se s ním projít. Nejlépe někam mezi lidi a jiné psy. Když bude kousat vodítko, tak se snažte, aby pejsek vodítko neměl blízko tlamy. Když bude táhnout, tak mu trochu cukněte, řekněte “nesmíš” a pokračujte dál.

V jakém věku začít s učením?

Nejvhodnějším věkem pro učení psa no obojek a vodítko je ten, kdy si jej přivedete od chovatele, tj. 7. – 8. týdnů. Samozřejmě, že začneme nejprve s obojkem a to zhruba 4. den po zabydlení se pejska doma. Obojek musí být volný a lehký, tedy nejlépe nylonový, aby pejska neškrtil a nezatěžoval jeho krk. Dále je potřeba si stanovit dobu, na kterou mu obojek nasadíme.

Obojek by měl mít pejsek tak 2x až 3x za den zhruba na hodinku, déle ne, aby si postupně zvykal. Následně můžete dobu prodlužovat. První reakce psa, když mu nasadíte obojek je taková, že se po chvilce zastaví a začne si jej drbat. V tom mu ovšem musíme zabránit a zabavit ho nějakou smysluplnou hrou, pamlskami apod. Musíme ho navést na jiné myšlenky než na to, aby se soustředil jen na obojek. Než nadejde chvíle, kdy psovi budete obojek sundavat, pořádně ho pochvalte. Pochvalami vůbec nešetřete.

 

Přečtěte si také:  Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

 

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 5.díl – Socializace v prostředí a mezi zvuky

Socializace je pro štěně velmi důležitá. Mělo by poznat co nejvíce věcí a seznámit se …

38 komentářů

  1. Dobrý den mám štěně jezevčíka trpasličiho,s obojkem nemáme problémy ale dám mu vodítko a nic ani na pamlsky stojí a nic s ním nehne :-( poradíte mi?

    • Zdravím, určitě na štěně nespěchejte ani jej nijak netahejte – to by bylo špatně. Pejska lákejte na váš hlas a oblíbenou hračku. Případně mějte delší vodítko a pusťte ho na zem a před pejskem jako utíkejte – malé kroky a volejte jásavě :) uvidíte, že to na štěně zabere a rozeběhne se k vám. Je na vás v tomhle věku dost fixovaný, tak se nebojte, ono to půjde. Chce to jenom čas a hlavně pozitivní přístup. Štěně

  2. Dobrý den, mám štěně Bordeauxské dogy,na obojek je zvyklí ale vodítko je problém, když mu ho nasadím, posadí se a NIC s nim nehne, máte nějakou radu? díky

    • DOBRÝ DEN MÁM FENKU A TA MÁ 7 TÝDNŮ OBOJEK JSEM JÍ DAL A HRÁL SI S NÍ MALINKO SE DRBALA ALE TAKY TEN OBOJEK KOUSALA TAK NEVÍM CO MÁM DĚLAT .

  3. Dobrý den,mám 8-měsíční štěně labradora.Od malinka není učen na chůzi na vodítku,tahá,nejde u nohy,vymete každý patník,když vidí psa mám co dělat ho udržet.Mohli by jste mi prosím poradit jak ho odnaučit tahat a nechodit za psy?Děkuji moc. :)

    • Mělo by stačit cuknout nahoru nebo do strany. Vodítko je třeba mít volné aby nebylo napnute. Se psi by komunikovat měl.musite mu dopřát najít si naky ty kamarády. Je to jejich přirozenost. Měl by ovšem k nim chodit klidný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *