Dobré vztahy mezi lidmi a psy jsou výrazně ovlivněny mnohaletou domestikací. Psi nám po léta ukazují, že dokáží s lidmi skvěle kooperovat a ne náhodou si většina lidí vybírá psi podle menších projevů agrese a větších znaků náklonnosti.
Mnoho výzkumníků zajímalo, jak se za léta domestikace změnilo chování psa k psovi. Výzkum byl velmi překvapující a vyvrátil skutečnost, že by domestikovaní psi byli k ostatním psům tolerantnější, než vlci k vlkům. K potvrzení studie proběhlo mnoho testů, které byly prováděny ve vlčím centru v Ernstbrunnu, v Dolním Rakousku (Wolf Science Center in Ernstbrunn). Pro test bylo využito devět dospělých vlků a osm kříženců psa.
Psi mají mnohem strmější hierarchii
Psi i vlci byly při testu zcela odděleni a postupně vytvořili páry, ve kterých byl dominantní pes a podřazený pes, to samé u vlků, společně byl držen dominantní vlk a podřazený vlk. Psí pár dostal vždy dvě misky s jídlem, v jedné bylo maso a v druhé jen kosti. To samé se udělalo u vlků. Překvapující bylo, že se podřazení vlci nebáli ukázat agresivitu vůči dominantním vlkům dominantní vlci k nim byly velmi tolerantní. To samé se ovšem neukázalo u psů. Podřazení psi se vždy drželi zpátky před obavami z hrozby dominantnějšího psa, který bránil lepší jídlo.
Při zkoumání tolerance mezi lidmi a psi se došlo k závěru, že psi jsou nejlepšími společníky lidí, navzájem si dokazují přátelství a toleranci, v případě psa ke psovi to ovšem samozřejmostí není.
Vlci jsou tolerantnější, než psi
Možnost vyjádření agresivity podřazeného vlka vůči dominantnímu vlkovi dokazuje, že ve vlčích smečkách probíhá skvělá spolupráce a lepší sociální vztahy. Domestikací si psi získali skvělou náklonnost k lidem, ale mezi sebou mají často menší toleranci, než vlci. Podle předpokladů byla znalost tolerance a spolupráce jedním z důvodů, proč si dříve vlci rychle zvykli na lidskou přítomnost a začali s lidmi spolupracovat.