Aktuality
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Vysoké nároky na psa
Pete Ashton | Flickr.com

Vysoké nároky na psa

Každý pes je unikát. Nikdy se nenajdou dva psi s úplně stejnými vlastnostmi a chováním. Je to stejné jako u lidí – co člověk to specifická osobnost. Nicméně u lidí to s komunikací a výchovou chodí přeci jen trochu jinak. Lidé totiž umí mluvit, když nerozumí, zeptají se znovu, když kladou odpor, ten druhý to pozná a přestane.

Spousta lidí, ať už si to připouští nebo ne, klade na svého psa příliš velké nároky. Ať už při výchově samotné, nebo při učení nových povelů a triků. Psi jsou sice chytrá a inteligentní zvířata, ale i oni potřebují čas na to, aby trik nebo povel pochopili. Nikdy se to nenaučí po jednom opakování, musí se učit jednotně a hlavně opakovaně. Časem se povel nebo trik “dopiluje”.

Motivace je důležitá

Hlavní podíl na výcviku psa má motivace. Ta je dvojího druhu. Buď je motivace formou pamlsků a  nebo hraček. Jak jsme zmiňovali na začátku, každý pes je unikát, a tak když jeden pes “slyší” na pamlsky, vůbec to neznamená, že to bude fungovat i na toho druhého.
Jestliže se se psem trénuje pomocí pamlsků, je třeba při počátečním cvičení za každý krůček dát psovi pamlsek. Postupem času pamlsky omezovat, ale ne úplně.

Pokud je pejsek spíš přes hračky, tak je důležité, aby pes viděl nejen hračku, ale vnímal i vás. Takže se může praktikovat to, že při nějakém povelu se hračka schová za záda a pokračuje se po očním kontaktu psa. Ovšem toto je opět individuální, neexistuje přesný návod na výcvik psa a každému vyhovuje něco jiného.

Online kurz Problémové chování

Důležité upozornění

Během výcviku na psa nenaléhejte, dejte tomu čas a odměnou za vaši trpělivost bude perfektně naučený povel. Pamatujte, že pokud to pes nechápe, bude pravděpodobně chyba ve vaší prezentaci a učení daného cviku. Je tedy nutné si předem ujasnit, co budeme psa učit, jak ho to budeme učit, jaký povel použijeme a čím jej budeme odměňovat.

Přečtěte si také:  Přivolání – základ poslušného psa

Každý pes je jedinečný, a proto lépe naslouchejte svým čtyřnohým mazlíčkům a učte je novým věcem s pochopením, že možná něco vysvětlujete špatně. Cvičení opakujte a mějte trpělivost. Věřte, že se vám pejsek odmění správně naučeným a hlavně skvěle předvedeným trikem a nebo povelem.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *