Aktuality
Online kurz Problémové chování
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Jak připravit psa na příchod miminka

Jak připravit psa na příchod miminka

Příchod miminka do rodiny je radostná událost. Ovšem je důležité na tento šťastný okamžik připravit i vašeho čtyřnohého mazlíčka, který byl doposud středem veškeré vaší pozornosti. Je naprosto vyloučené se kvůli příchodu dítěte psa zbavovat nebo mu věnovat méně pozornosti. V následujících bodech vás přesvědčíme, že dítě a pes dokáží žít v dokonalé harmonii. Jen je potřeba se na některé věci dopředu připravit.

1. Před příchodem miminka domů

Je důležité si uvědomit, jaký budete chtít vymezit psovi prostor. Pokud víte, že si nebudete přát, aby se pes přibližoval k postýlce, kočárku, dětským věcem nebo si nebudete přát jeho přítomnost v dětském pokoji, tak je nutné na to psa připravit a to co nejdříve to půjde. Pozdější zákazy si bude spojovat s miminkem, které mohou v psovi probouzet žárlivost a vztek. Před příchodem miminka na to bude čas pejska vždy upozornit a odměnit ho pamlskem, aby věděl, co je pro něj tabu. Pochopitelně je potřeba, aby tyto zákazy striktně platily vždy a od všech členů rodiny.

2. Pozvěte přátele s dětmi

Pokud máte přátele, kteří už mají děti, tak se je nebojte pozvat častěji k vám na návštěvu. Je dobré, když si pes začne zvykat na dětské zvuky a pohyby.

3. Dostatečná pozornost

Někteří specialisté doporučují psa vykastrovat z důvodu lepší zvladatelnosti a menší agresivity u psa. Ovšem tohle řešení je naprosto zbytečné. Pokud psovi věnujete dostatek času a pozornosti k tomu, aby si zvykl na nové věci, tak celou situaci společně zvládnete bez operativního zákroku.

4. Příchod miminka

V den, kdy se má pes poprvé setkat s vaším novým členem rodiny, je dobré ho unavit. Poproste rodinu, aby vzali vašeho pejska na dlouhou procházku a pohráli si s ním. Při vcházení do bytu by měla vejít první panička, která byla déle mimo domov a pořádně se s pejskem přivítat. První dojmy jsou nejsilnější, proto dejte celé situaci čas. Poté by měl vejít paniček s miminkem a položit jej na zem. Vy znáte svého psa nejlépe, proto usoudíte, zda by bylo lepší jej mít na vodítku nebo je pro něj lepší kontakt s dítětem na volno. Někteří psi jsou na vodítku nervózní a mohou být agresivnější.

Přečtěte si také:  Psi žárlí jako lidé

Nechte pejska v klidu, aby si miminko očichal. Po chvilce je dobré mu dát pamlsek nebo hračku, aby si dítě spojil s něčím příjemným. Pokud pes dítě olízne, tak ho určitě prudce neokřikujte. Naopak je tohle pro psa velice důležitý sociální okamžik, který pro něj znamená pozdrav.

Rozhodně psa nezavírejte do klece, vedlejší místnosti a neokřikujte ho. Jedná se o stresové situace, které by si mohl spojit s dítětem, jenž by se pro něj mohlo stát nepřítelem. Navíc bude na nový přírůstek zvědavý, tudíž kontaktem dítěte se psem zabráníte zvědavému skákání do postýlky apod.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

5. Pes jako součást každodenních činností

Příchod miminka bude vyžadovat veškerou vaši pozornost, která doposud patřila jen vašemu pejskovi. Nechte ho být součástí každodenních činností s miminkem. Například při koupání, krmení, přebalování. Můžete oběma něco vyprávět nebo jim říkat, co právě děláte. Miminko i pejsek si budou užívat vašeho klidného hlasu a pozornosti. Čím více budete psa zatahovat do těchto činností, tím méně v něm miminko bude vzbuzovat nelibost.

6. Soužití psa s dítětem

Rozhodně nedávejte pejska na vedlejší kolej. Snažte si s ním ve volných chvílích hrát a věnovat se mu. Během prvního týdne by měl pes dítě přijmout za své. Po šesti týdnech si na život bez dítěte ani nevzpomene a bude vaše miminko rád střežit.

Pochopitelně je velice důležité po čase naučit vaše dítě, aby k pejskovi chovalo úctu. Pokud mu bude vaše dítě ubližovat a dělat mu věci, které mu nebudou příjemné, tak tento vztah nemůže nikdy fungovat.

Nikdy nenechávejte dítě a psa samotné! I přestože byste dali za vašeho pejska ruku do ohně, může kdykoliv dítěti nechtěně ublížit a následky mohou být fatální.

Pokud budete dodržovat tyto zásady, tak věřte, že se z vašeho dítěte a pejska stanou ti nejlepší parťáci.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

Jeden komentář

  1. Pes a miminko

    Dobrý den chtěla bych se zeptat mám doma fenku Bisonka 3 roky. Zajímalo by mě četla jsem, že pejsek by měl, když přijdete z porodnice abyste se přivítaly nejdřív s pejskem a pak až mu představit nechat ocuchat miminko. Miminko by se mělo rozbalit a nechat psa aby ho ocuchal případně olizal nemá se nijak okrikovat nebo mu to nějak zakazovat jinak hrozí, že pes bude na dítě zarlit. Jde mi o to zda si myslíte, že je rozdíl v tom, že bude první doma miminko. Mamka mi nabídla, že si cubu nechá nějakou dobu u sebe, že budu že všeho vyplasena a nebudu vědět co dřív tak mi to chce takhle ulehčit.. Nejsem si jistá tím,, že to je dobrý nápad bojím se aby pak nebrala miminko jako vetřelce, který ji sem vlez když tu nebyla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *