Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Proč je psí čumák studený a mokrý?

Proč je psí čumák studený a mokrý?

Většina lidí považuje studený psí čumák za projev zdravého psa. Toto je však pouhý mýtus, protože suchý psí čumák rozhodně neznamená automaticky nemoc. Proč je tedy psí čumák studený a mokrý?

Jistě víte, že zrychleným dýcháním a vyplazeným jazykem pes ochlazuje svůj organismus, ovšem pes ochlazuje svůj organismus také díky mokrému čenichu. Uvnitř nosních dírek se nachází mukózní žlázy, které produkují vodnatou tekutinu a čenich se tak samovolně zvlhčuje. Na psím čenichu dochází k nepřetržitému odpařování, což dělá čenich studeným.

Vlhký čumák si psi udržují také díky tomu, že si jej stále olizují, což je dostává do určité pohody. Psi mají mnohonásobně lepší čich než lidé, k čemuž jim právě mokrý čenich pomáhá – lépe přijímá pachy. Přijímá z okolí drobné kapky vody, které obsahují určité pachy a ty jsou pro psa lépe rozpoznatelné.

Vlhký čumák je způsobený také častým pobytem venku. Pejsci mohou mít vlhký čumák z orosené trávy, vlhké země apod. Psí čumák rozhodně není dobrým ukazatelem zdraví pejska. Při nachlazení mívají pejsci hodně vlhký čenich z důvodu rýmy apod. Ne vždy je při onemocnění čumák teplý a suchý.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Ostatně jak je to tedy se suchým a teplým čenichem? Většina psů má po probuzení teplý a suchý čumák. Na této situaci není nic podezřelého. Někteří pejsci mají také suchý a popraskaný čenich díky stáří. Pejsci, kteří stráví nějaký čas na slunci nebo v suchém prostředí, mají taktéž suchý a teplý čenich. Z druhé strany může suchý čenich značit dehydrataci psa. Teplota čenichu u psa během dne kolísá. Záleží na mnoha okolních faktorech, které vlhkost čumáku ovlivňují.

Pochopitelně je to u každého psa individuální. Jednoduše někteří pejsci mají studený a mokrý čumák, ale najdou se i tací, jejichž čenich je suchý a teplý.

Přečtěte si také:  Psi a nový občanský zákoník

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

10 nejchytřejších plemen psů na světě

Každý miluje svého psa a většina z nás věří, že právě ten náš pes musí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *