Překvapení čekalo návštěvníky čínské zoo v Tchaj-čou (provincie Ťiang-su), místo očekávaných pand uviděli ve výběhu několik Čau-čau psů, kteří byli obarveni černou a bílou barvou, aby připomínali pandy.
Tento nevšední počin měl za cíl přilákat více návštěvníků do zoo. Inspirací byla populární sociální síť TikTok.
Zatímco někteří návštěvníci byli nadšeni, jiní se cítili oklamáni a požadovali zpět peníze za vstupenky. Sám ředitel zoo reagoval pobaveně, jeho zoo ve skutečnosti nikdy neinzerovala skutečné pandy, ale jen „pandí psy„.
Nová atrakce v Zoo: Pandí psi!
Zmateným návštěvníkům zoo bylo podezřelé chování „pandích psů“. Vzhledem k tomu, že je panda národní zvíře Číny, netrvalo dlouho a návštěvníci odhalili původ těchto zvláštních „pand“.
Z diskuzního fóra se nám podařilo získat vstupenku do zoo, kterou nahrál uživatel Xiaohongshu. Tam je vidět fotka s informací o „novém druhu“ nazývaném „pandí psi“. Na vstupence bylo taktéž uvedeno, že se s nimi můžete setkat během pětidenního svátku Dne práce v Číně, který probíhá od 1. do 5. května.
Obvinění zoologické zahrady z podvodu
Zoo se brání před obviněními z podvodu tím, že ve svých propagačních materiálech nikdy neslibovala pravé pandy, ale pouze „pandí psy“. Na druhou stranu mohou být matoucí informační cedulky u výběhu, kde se píše, že zbarvení může být přirozené, i když připouští možnost úprav.
Motivace za inovativním nápadem
Mluvčí zoo, Liou Čchiou-ming, vysvětluje, že hlavním cílem bylo zvýšit atraktivitu zoo a přilákat více návštěvníků.
Stejně jako většina malých zoologických zahrad, se i ta v Tchaj-čou potýká s nedostatkem finančních prostředků pro péči o „běžná zvířata“ a nemá potřebné zdroje ani kvalifikovaný personál, aby se mohla starat o skutečné pandy.
Barvení je nákladné a prý neškodné…
Barvení psů prý bylo provedeno s využitím přírodních barviv, které obsahují rostlinné složky a jsou šetrné ke zdraví zvířat. Provozovatelé zdůrazňují, že barvení je velmi nákladné a vyžaduje zručného profesionála. Cena jedné tuby je prý zhruba 330 korun.
Kadeřník Lolo, který má na starost barvení psů, všechny ujistil, že barvy nepřijdou ani do přímého kontaktu s kůži, protože dlouhá srst Čau-čau psů je příliš hustá. Je na každém z nás, zda tvrzení o bezpečnosti budeme věřit, ale z mnohých jiných případů lze předpokládat, že i tady to nebude tak růžové. Jde přeci jen o celkem kontroverzní Čínu.
A výsledek?
I přes rozporuplné názory, obarvení pejsci přilákali do zoo podstatné množství nových návštěvníků. Podle čínských médií Jiupai News navštívilo „pandí psy“ každý den od 1. do 5. května desítky tisíc lidí. Popularita těchto zvířat však přinesla zoo také kritiku.
Někteří obviňovali zoologickou zahradu z toho, že svým návštěvníkům klamně naznačovala, že uvidí skutečné pandy, jiní z týrání domestikovaných společenských zvířat.
Je to správné?
Tato neobvyklá iniciativa otevírá diskusi o etických a praktických aspektech chování zvířat v zajetí. Zatímco někteří lidé považují tuto praxi za kreativní a zábavnou, jiní vyjadřují obavy ohledně možných následků pro zvířata.
Pes, jako inteligentní a společenské zvíře, potřebuje kvalitní péči, lásku a pozornost. V prostředí zoologické zahrady, kde je chován primárně jako atrakce pro desítky tisíc lidí, je toto nemožné zajistit.
Takové prostředí může způsobit stres a úzkost. Psi jsou vysoce sociální bytosti, které potřebují interakci a důkladné vazby se svými majiteli nebo pečovateli.
V zoo často chybí dostatečný prostor pro projevy jejich přirozeného chování, nedostatek soukromí a individualizovaná péče, což může vést k behaviorálním a zdravotním problémům.
Jak se stavíte k zoologickým zahradám vy? Přijde vám neetické vystavovat psy?
Tak Čína je zase v něčem první.. kam až to dotáhnou 🙄