CBD
Úvod | Novinky | Exportní průkaz původu

Exportní průkaz původu

Pokud byste chtěli prodat své štěně nebo dospělého psa do zahraničí, pečlivě čtěte tento článek. Od 1. 1. 2013 je změna v pokynech pro vystavení exportního průkazu původu pro psa.

Tento průkaz přebírá pouze osoba uvedená jako chovatel nebo i předchozí majitel. Případ výjimky je prověřená osoba, která je majitelem a chovatelem současně.

Osoba, která chce vyvézt psa či štěně do zahraničí je povinna vyřídit veškeré papírování co se týče exportního potvrzení. Ve vyplňované žádosti je ovšem nutno vyplnit údaje: jméno, příjmení a celou adresu nového majitele, který psa převezme v zahraničí.

Jestliže osoba, která vyřizuje vývoz, není skutečným vývozcem, musí předložit ověřenou plnou moc k vyřízení žádosti o export. Spolu s plnou mocí musí předložit také svůj občanský průkaz.

 

Pokyny k vystavení exportního průkazu původu pro psa

  • Osoba, která vyváží psa do zahraničí má povinnost vyřídit veškerá potvrzení a řádně vyplnit žádost.
  • Průkaz je možno vyhotovit pouze chovateli nebo českému chovateli, jehož údaje jsou zapsány v průkazu původu v kolonce – Majitel. Pakliže není majitel současně chovatelem, může vyvézt pouze jednoho psa za kalendářní rok.
  • Pokud by chtěl někdo jiný, než chovatel, vyřídit exportní průkaz původu, který má současně stejnou adresu jako žadatel o vývoz (osoba blízká: manžel, partner,…), je tato osoba povinna se prokázat pracovníkovi plemenné knihy ČKS předložením dokladu, který ověřuje totožnost člověka.
  • Jestliže osoba, která vyřizuje vývoz, není vývozcem a nesplňuje bod 3, musí se k vyřízení žádosti prokázat dokladem totožnosti a plnou mocí. Pokud nesplňuje podmínky, které jsou zadané, je exportní průkaz původu zaslán poslední osobě uvedené v průkazu původu jako majitel.
  • Pracovník plemenné knihy ČKS je oprávněn ověřit totožnost osoby vyřizující exportní průkaz původu
  • Exportní průkaz původu lze vystavit pouze pro fyzickou osobu. Nákup a prodej nebo vývoz psů prostřednictvím obchodních organizací je nepřípustný.
Přečtěte si také:  Pejsek s PP nebo bez PP?

Tyto pokyny vyplývají ze Zápisního řádu ČMKU platného od 1. 1. 2013, viz čl. XV. a Směrnice ČMKU k vystavování exportních průkazů původu.

[poll id=”5″]

Autor Magazín Sportovni-kynologie.cz

Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Tisíc Vídeňanů absolvovalo psí kurz

Každý, kdo si ve Vídni chce pořídit psa, musí od loňského července absolvovat specializovaný kurz. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *