Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Úvod | Výcvik psa | Povely | Korektní přivolání psa

Korektní přivolání psa

Přivolání je jedním z nejdůležitějších prvků při výcviku psa. Je více než žádoucí, aby váš mazlíček přiběhl na první přivolání a to v jakékoliv situaci. Pokud se ovšem bavíme o sportovní kynologii a o bodovém hodnocení povelu „Ke mě!“, musíme se zaměřit na správné provádějí všech, i drobných nuancí. Zejména se jedná o rychlost a těsné předsednutí před psovoda.

Rychlost při přivolání

Rychlost a dravost psa při přivolání je velmi důležitá a v případě pomalého běhu, nebo zpomalováním psa daleko před psovodem, je poměrně hodně penalizována. Nejlepší je začít s nácvikem samozřejmě už od štěněte, ne však dříve než bude pes schopen rychlého běhu.

Požádejte někoho, aby vám psa přidržel za obojek, ukažte mu hračku, na kterou cvičíte a rychle od něj odběhněte, přičemž ho volejte (ne „Ke mě“) a slovně motivujte, aby chtěl za vámi.

Až budete dostatečně daleko, zaujměte postavení a hračku drže před sebou. Výrazně zavolejte na psa „Ke mě!“(bez jména!) a opět ho slovně i hračkou motivujte k dosažení co největší rychlosti. Když bude těsně před vámi, rozkročte se a prohoďte hračku mezi nohama tak, aby jste měli jistotu, že tudy za ní proběhne. Hodně pochvalte, přetahujte se….

Těsné přisednutí

S nácvikem těsného kontaktu se psovodem začínáme už u malého štěňátka. Ať už při krmení z ruky, nebo při odměňování po jakémkoliv vykonaném povelu. Například, pokud na procházce na psa zavoláme a on přiběhne, pamlsek nebo hračku mu dejte z ruky, kterou budete mít těsně přiloženou u těla, nejlépe na břiše, u malých štěňat u nohou tak, aby si jí odsud sám musel vzít. Tak velmi záhy pochopí, že odměna je vždy někde těsně u vás a bude jít tam automaticky hledat..

Pokud máte staršího psa, který již přivolání zvládá, ovšem sedá si příliš daleko, zkuste si dávat balónek nebo peška pod bradu, eventuálně pamlsek do pusy. Nikdy v takovém případě neházejte hračku po splnění povelu za něj!

Přečtěte si také:  Motivace psa při výcviku

Pokud váš pejsek již přivolání se všemi náležitostmi zvládá, nechte ho dosednout před sebe a odměňujte ho bezprostředně po ukončení cviku. Později jej můžete začít zkoušet z odložení.

Hodně štěstí při výcviku!

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 5.díl – Socializace v prostředí a mezi zvuky

Socializace je pro štěně velmi důležitá. Mělo by poznat co nejvíce věcí a seznámit se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *