Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Chraňte mazlíčka před klíšťaty

Chraňte mazlíčka před klíšťaty

Klíště je přenašečem řady závažných chorob, které můžou ohrozit nejen vás, ale i vašeho mazlíčka. Mezi tyto nemoci patří například lymská borelióza, klíšťová encefalitida nebo nově neoehrlichióza. Statistiky uvádí, že až 27 % klíšťat je přenašečem některé ze závažných nemocí. Jestli chcete pro vašeho pejska či kočičku něco dobrého udělat, chraňte je před klíšťaty.

Aktivita a výskyt klíšťat

Klíšťata jsou aktivní pokaždé, kdy teploty stoupnou nad 0°C. Na pozoru se tedy musíte mít téměř  po celý rok. K obdobím, kdy hrozí největší riziko přisátí, patří každopádně jaro a podzim. Mezi nejrizikovější místa výskytu patří travnaté porosty a křoviska. Klíště se obvykle vyskytuje ve výšce 20 centimetrů až 1 metr.

Ochrana vašeho mazlíčka

Velmi důležitá je prevence. V případě lidí lze vsadit na vhodný oděv a vyhýbání se rizikovým místům. U mazlíčků oděv ani místo pohybu většinou neovlivníme.

Pro minimalizaci rizika přisátí klíštěte na pejska či kočičku můžeme použít přírodní či chemické odpuzovače klíšťat. K oblíbeným produktům patří obojky proti klíšťatům. Obojky mají celou řadu výhod: zvířata je dobře snáší, jsou bezpečné, zdravotně nezávadné a jsou účinné i několik měsíců. Na trhu jsou i obojky se speciální pojistkou, která zabrání nehodám v případě, kdy se kočka zachytí o větev.

Repelenty lze použít nejen mazlíčky, ale i na jejich boudy a přístřešky.

Žádný repelentní přípravek každopádně 100% nezaručí, že se váš mazlíček nevrátí z procházky s klíštětem. Důležitá je proto kontrola kůže a včasné vyjmutí klíštěte. Pro tyto účely dobře poslouží kleště na klíšťata. Vyjmutí klíštěte je snadné a bezpečné. S vytrženým klíštětem nezapomeňte pracovat jako s infekčním materiálem. Klíště nejprve je zabalíme a následně spálíme. Po použití dezinfikujeme také kleště. Pokud chcete pro vašeho pejska či kočičku něco dobrého udělat, pořiďte jim obojek proti klíšťatům a kleště na odstranění klíšťat. Ušetříte jim hodně drbání a sobě spoustu času, který byste trávili likvidací těchto parazitů. Koupit je můžete například v sekci Chovatelské potřeby internetového obchodu Lékárna.cz.

Přečtěte si také:  Kdy ho nechat odejít

 

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Blechy

Zablešení domácích zvířat je stále častým jevem. Někteří majitelé si nechtějí za žádnou cenu připustit, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *