Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování

Torze žaludku

Torze neboli Přetočení žaludku

Přetočení žaludku je podmíněno geneticky, ale časté faktory jsou: rychlý pohyb po krmení nebo nevhodná strava. Přetočení žaludku je stav s úmrtností okolo 30 – 40%. Následkem selhání kardiovaskulárního systému dochází k úhynu.

Tímto jsou ohrožena více velká plemena psů. K přetočení žaludku dochází po několika minutách či hodinách po krmení. Nejlepší je proto psa krmit před 19.hodinou, aby jste ho mohli ještě alespoň hodinu pozorovat a držet ho v klidu.

Riziko

Pes krmený granulemi, ve kterých je více obilovin a méně bílkovin, tak je riziko přetočení žaludku vyšší. Po jídle by pes neměl mnoho vypít vody, pakliže má nadměrné množství vody v žaludku a začne se pohybovat, tak se znásobuje rizkiko torze žaludku. Nejvíce jsouimg ohrožena velká plemena psů, jenž mají úzký a hluboký hrudník. Další riziko je stres při stravě,hltání jídla,zvracení

Příznaky

německá dogaNejčastější příznaky jsou : zvětšování objemu dutiny hrudní, nahrbený postoj, neklid, neúspěšné snahy o zvracení, zvýšené slinění (projev šoku),

Příznaky následující za sebou:

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

zvětšení objemu břicha, pohled ztuhlé, na dotyk boestivé, zvracení pěny nebo tekutiny, zrychlené polykání, nadměrné slinění, nadměrné pití, nechutenství, červené nebo bledé dásně, leh či sed v nepřirozené nebo nezvyklé poloze, svíjení se, zadek nahoře a předek na zemi, až příliž klidné chování.

Při jakém koliv z těchto příznaků nejrychleji vyhledejte veterinárního lékaře. Když si to uvědomíte a spatříte tyto příznaky dříve, tak bude veterinář chopen zachránit vašeho psa včas. Toto onemocnění se bez chirurgického zákroku neléčí…

Jak předejít torzi žaludku

Opatření jak předejít torzi žaludku jsou: držet psa po jídle v klidu alespoň 2 – 3 hodiny, dohlédnout, aby nehltal jídlo, dávat mu třetinu denní dávky ráno a zbytek večer, avšak nepozději kolem 19.hodiny.. Krmit dobrou značkou krmení, granule je lepší podávat namočené (u velkých plemen psů)

Přečtěte si také:  Aquaterapie pro psy

PAMATUJTE !

Torze žaludku se může projevit u psů všech plemen a jakéhokoliv věku.
Zamezte stresu během krmení a nadměrného hltání
Včas a rychle hledejte lékařskou pomoc, pokud jste objevili nějaké z uvedených příznaků

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Blechy

Zablešení domácích zvířat je stále častým jevem. Někteří majitelé si nechtějí za žádnou cenu připustit, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *