CBD

Torze žaludku

Torze neboli Přetočení žaludku

Přetočení žaludku je podmíněno geneticky, ale časté faktory jsou: rychlý pohyb po krmení nebo nevhodná strava. Přetočení žaludku je stav s úmrtností okolo 30 – 40%. Následkem selhání kardiovaskulárního systému dochází k úhynu.

Tímto jsou ohrožena více velká plemena psů. K přetočení žaludku dochází po několika minutách či hodinách po krmení. Nejlepší je proto psa krmit před 19.hodinou, aby jste ho mohli ještě alespoň hodinu pozorovat a držet ho v klidu.

Riziko

Pes krmený granulemi, ve kterých je více obilovin a méně bílkovin, tak je riziko přetočení žaludku vyšší. Po jídle by pes neměl mnoho vypít vody, pakliže má nadměrné množství vody v žaludku a začne se pohybovat, tak se znásobuje rizkiko torze žaludku. Nejvíce jsouimg ohrožena velká plemena psů, jenž mají úzký a hluboký hrudník. Další riziko je stres při stravě,hltání jídla,zvracení

Příznaky

německá dogaNejčastější příznaky jsou : zvětšování objemu dutiny hrudní, nahrbený postoj, neklid, neúspěšné snahy o zvracení, zvýšené slinění (projev šoku),

Příznaky následující za sebou:

zvětšení objemu břicha, pohled ztuhlé, na dotyk boestivé, zvracení pěny nebo tekutiny, zrychlené polykání, nadměrné slinění, nadměrné pití, nechutenství, červené nebo bledé dásně, leh či sed v nepřirozené nebo nezvyklé poloze, svíjení se, zadek nahoře a předek na zemi, až příliž klidné chování.

Při jakém koliv z těchto příznaků nejrychleji vyhledejte veterinárního lékaře. Když si to uvědomíte a spatříte tyto příznaky dříve, tak bude veterinář chopen zachránit vašeho psa včas. Toto onemocnění se bez chirurgického zákroku neléčí…

Jak předejít torzi žaludku

Opatření jak předejít torzi žaludku jsou: držet psa po jídle v klidu alespoň 2 – 3 hodiny, dohlédnout, aby nehltal jídlo, dávat mu třetinu denní dávky ráno a zbytek večer, avšak nepozději kolem 19.hodiny.. Krmit dobrou značkou krmení, granule je lepší podávat namočené (u velkých plemen psů)

Přečtěte si také:  CBD olej pro psy – Zázrak z konopí?!

PAMATUJTE !

Torze žaludku se může projevit u psů všech plemen a jakéhokoliv věku.
Zamezte stresu během krmení a nadměrného hltání
Včas a rychle hledejte lékařskou pomoc, pokud jste objevili nějaké z uvedených příznaků

Autor Magazín Sportovni-kynologie.cz

Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pojištění pro psy není nadstandard

Ve světě je již standard, mít pojištěného domácího mazlíka. Někde je to přímo povinné, ale u nás toto pojištění není tolik rozšířené. Mnoho lidí si myslí, že je to dokonce zbytečné, nechat si právě svého psa pojistit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *