Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování

Fakta o torzi žaludku

Torze žaludku je velmi závažné onemocnění u psa, které je nutné řešit okamžitou návštěvou veterináře, kde bude pravděpodobně následovat nevyhnutelný operativní zákrok.

Co znamená torze žaludku u psa?

Torze žaludku u psa znamená zauzlení neboli přetočení žaludku. Jedná se o velmi závažné onemocnění, které ohrožuje život psa. Postižena bývají především velká plemena s hlubokým hrudním košem. Například dogy, německý ovčák, dobrman, labrador, brazilská fila apod. Při torzi žaludku dochází k nedostatečnému krevnímu zásobení a žaludek začíná rychle odumírat. Při torzi žaludku je ohroženo především srdce, kam se dostávají toxické látky z odumírajícího žaludku. To má za následek selhání oběhového systému a nastává smrt. Hned po rakovině se jedná o jeden z nejčastějších následků smrti u psa.

Jak se může u psa přetočit žaludek?

Psi mají umístěný žaludek horizontálně. Můžeme si to představit jako balon, který je upevněn ve dvou bodech v horizontální rovině. Když je naplněný a začne se hýbat, tak se snadno přetočí a zauzlují se oba konce. Pokud dojde k přetočení žaludku, tak se nemůže jeho obsah pohnout ani dopředu ani dozadu. Následně dochází k tvorbě dalších plynů.

Příznaky torze žaludku u psa

K přetočení žaludku dochází poměrně rychle, jedná se o pár minut až hodin po nakrmení. Jedním z prvních příznaků je zvětšené nafouklé břicho, intenzivní zvracení naprázdno, zrychlené dýchání, nadměrné slinění a neochota k pohybu. Pes zaujímá nezvyklé polohy, protože trpí bolestmi žaludku. Torzi žaludku není snadné rozpoznat. Pes velmi rychle upadá do šoku, což lze rozpoznat na sliznicích, které jsou bledé. Může následovat i bezvědomí. Je nezbytné okamžitě odvézt psa k veterináři. I když si nejste úplně jisti, že se jedná o torzi žaludku, tak i přesto raději vyhledejte veterináře, protože u tohoto onemocnění opravdu jde o čas.

Přečtěte si také:  CBD olej pro psy – Zázrak z konopí?!

Největší problém pro včasné odhalení torze žaludku je u psa, který má své místo venku. Klinické příznaky se objevují nejčastěji večer nebo v noci.

Příčiny torze žaludku

Příčiny torze žaludku mohou pocházet především z nekvalitního krmiva a špatných stravovacích návyků. Krmivo, které je nekvalitní a obsahuje hodně obilovin namísto kvalitních živočišných bílkovin bývá jednou z nejčastějších příčin. Ohroženi jsou také psi, kteří jsou krmeni pouze jednou denně. Torzí žaludku mohou také onemocnět psi, kteří své žrádlo hltají. Žaludek se tak snadno plní vzduchem a působí tak na ostatní orgány, což má a následek ztížené dýchání.

Prevence

Pokud máte doma větší plemeno, tak je důležité dodržovat určitá pravidla. Pes by měl jíst několikrát denně na klidném místě a především kvalitní krmivo. Častějším krmením po menších dávkách předejdete domu, že bude mít pes plný žaludek. Krmivo by mělo být bohaté na bílkoviny.

Po jídle by měl být pes minimálně dvě hodiny v naprostém klidu. Snažte se po nakrmení psa omezit větší množství tekutin. I když je to velmi těžký úkol, tak se snažte, aby pes žrádlo nehltal. Na trhu jsou k dispozici speciální misky, které psovi zabraňují, aby žrádlo hltal.

Nikdy nekrmte psa pozdě večer. Pokud by příznaky torze žaludku začaly v noci, kdy budete spát, tak už nebude pejskovi pomoci. Nenechte psa jíst nakvašenou stravu. Například rozmočené granule. Způsobují tvorbu plynů.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Blechy

Zablešení domácích zvířat je stále častým jevem. Někteří majitelé si nechtějí za žádnou cenu připustit, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *