Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Jak zajistit svému mazlíčkovi zdravé zuby

Jak zajistit svému mazlíčkovi zdravé zuby

Většina z nás ví, že ústní hygiena může hrát rozhodující úlohu v celkovém zdraví člověka, ale věděli jste, že totéž platí pro vaše chlupaté kamarády? Lidé mají zubaře, kterého pravidelně navštěvují, ale zdraví zubů u psů a koček je mnoha majiteli přehlíženo.

Dr. J.R. “Bert” Dodd, klinický profesor na Texas A&M College of Veterinary Medicine & Biomedical Sciences vysvětluje, že běžná zubní hygiena je důležitá i u psů a koček. Špatná nebo nedostatečná zubní hygiena může vést ke vzniku nadměrného zubního kamene, otokům v ústech a opotřebovaným zubům. „Berte v potaz, že pes hodně často kouše nevhodné předměty, tím si může část zubu i ulomit.“ Pokud tedy vidíte, že váš pes něco kouše, co mu uškodí, seberte mu to. Preventivní zubní zdraví je rozhodující v péči o psa. „Neměli byste nic ignorovat, protože v momentě, kdy vašemu psovi budou trhat zub nebo dělat jiný zubní výkon, je náchylnější i k jiným zdravotním komplikacím.“

Bakterie v ústech se mohou šířit do dalších částí těla a způsobit infekci. Vaše zvíře bude déle žít, když se budete starat o jeho chrup. „Dobrá ústní hygiena preventivně brání rozvoji sekundární infekce v játrech, srdci, ledvinách i kloubech. Infekce se ze zubu může šířit do krevního oběhu, tak proto..starejte se o čtyřnohé miláčky s láskou a respektem.

Přestože veterinář zjišťuje stav zubů při rutinních stomatologických prohlídkách, ošetření a péče o zuby připadá hlavně na vás. Vy jste se svým psem doma a staráte se o něj. Nejlepší je začít již od štěňátka cca mezi 8-12 týdny, to samé platí i u koček. Nicméně nikdy není pozdě začít, čím dříve, tím lépe. Prvním krokem je trénink čištění zubů. Na prst si omotejte gázu, kterou namočíte v hovězím nebo kuřecím vývaru. Kočky mají rády tuňákovou vodu. Poté, co si váš mazlíček zvykne na gázu, můžete přejít na kartáčky s jemnými štětinami a používat i zvířecí pastu.

Přečtěte si také:  Jak připravit psa na příchod miminka

Kromě domácí péče lze pro domácí mazlíčky zajistit ještě roční čištění zubů pod narkózou na veterinární klinice. Veterinář vám řekne, co pes smí nebo nemá žrát, jak o zuby dále pečovat, i jaké hračky mu kupovat. Zodpoví vám navíc všechny vaše další dotazy. Předepíše vám lék na promíchání s pitnou vodou v prevenci zubní hygieny. Vážnější zdravotní stav signalizují i další příznaky – špatný dech, krvácení z úst nebo zubů, změna ve stravovacích návycích, citlivost na dotek kolem úst, atp. Je tedy nezbytné, aby majitelé psů a koček rozpoznali souvislosti mezi zdravými zuby a celkovým stavem jejich miláčka. Mohou mu tak zachránit i život.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Antiparazitní obojek Foresto

Antiparazitní obojek chrání Vašeho psa před všemi parazity, hubí klíšťata a blechy. Paraziti umírají kvůli včasnému uvolnění látky deltametrin. Obojek Scalibor je určený pro všechna plemena psů a vyrábí se ve dvou velikostech, přičemž každý z obojků se dá snadno a rychle zkrátit a přizpůsobit velikosti krku psa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *