CBD
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Jak zajistit svému mazlíčkovi zdravé zuby

Jak zajistit svému mazlíčkovi zdravé zuby

Většina z nás ví, že ústní hygiena může hrát rozhodující úlohu v celkovém zdraví člověka, ale věděli jste, že totéž platí pro vaše chlupaté kamarády? Lidé mají zubaře, kterého pravidelně navštěvují, ale zdraví zubů u psů a koček je mnoha majiteli přehlíženo.

Dr. J.R. “Bert” Dodd, klinický profesor na Texas A&M College of Veterinary Medicine & Biomedical Sciences vysvětluje, že běžná zubní hygiena je důležitá i u psů a koček. Špatná nebo nedostatečná zubní hygiena může vést ke vzniku nadměrného zubního kamene, otokům v ústech a opotřebovaným zubům. „Berte v potaz, že pes hodně často kouše nevhodné předměty, tím si může část zubu i ulomit.“ Pokud tedy vidíte, že váš pes něco kouše, co mu uškodí, seberte mu to. Preventivní zubní zdraví je rozhodující v péči o psa. „Neměli byste nic ignorovat, protože v momentě, kdy vašemu psovi budou trhat zub nebo dělat jiný zubní výkon, je náchylnější i k jiným zdravotním komplikacím.“

Bakterie v ústech se mohou šířit do dalších částí těla a způsobit infekci. Vaše zvíře bude déle žít, když se budete starat o jeho chrup. „Dobrá ústní hygiena preventivně brání rozvoji sekundární infekce v játrech, srdci, ledvinách i kloubech. Infekce se ze zubu může šířit do krevního oběhu, tak proto..starejte se o čtyřnohé miláčky s láskou a respektem.

Přestože veterinář zjišťuje stav zubů při rutinních stomatologických prohlídkách, ošetření a péče o zuby připadá hlavně na vás. Vy jste se svým psem doma a staráte se o něj. Nejlepší je začít již od štěňátka cca mezi 8-12 týdny, to samé platí i u koček. Nicméně nikdy není pozdě začít, čím dříve, tím lépe. Prvním krokem je trénink čištění zubů. Na prst si omotejte gázu, kterou namočíte v hovězím nebo kuřecím vývaru. Kočky mají rády tuňákovou vodu. Poté, co si váš mazlíček zvykne na gázu, můžete přejít na kartáčky s jemnými štětinami a používat i zvířecí pastu.

Přečtěte si také:  Psi dokáží pochopit lidskou perspektivu

Kromě domácí péče lze pro domácí mazlíčky zajistit ještě roční čištění zubů pod narkózou na veterinární klinice. Veterinář vám řekne, co pes smí nebo nemá žrát, jak o zuby dále pečovat, i jaké hračky mu kupovat. Zodpoví vám navíc všechny vaše další dotazy. Předepíše vám lék na promíchání s pitnou vodou v prevenci zubní hygieny. Vážnější zdravotní stav signalizují i další příznaky – špatný dech, krvácení z úst nebo zubů, změna ve stravovacích návycích, citlivost na dotek kolem úst, atp. Je tedy nezbytné, aby majitelé psů a koček rozpoznali souvislosti mezi zdravými zuby a celkovým stavem jejich miláčka. Mohou mu tak zachránit i život.

Mohlo by Vás zajímat

Dědičnost zbarvení srsti u psů se zaměřením na plemeno Cane Corso

V průběhu domestikace vlka, která začala před 40 000 lety, bylo postupně vyšlechtěno přibližně tisíc …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *