Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Venčení psa pohodlně a bez námahy
Flick.com | @Dan Machold

Venčení psa pohodlně a bez námahy

Mnozí z vás určitě znají bolest rukou při tahání vašeho čtyřnohého kamaráda, když jdete venčit. Neustálé tahání a únava rukou po usměrňování psa k noze je mnohdy neúnosná a bylo by třeba si někdy od takové námahy odpočinout. Pokud jdete se psem jen na rychlé venčení, postačí vám klasické vodítko a obojek nebo postroj, ale na delší procházku se může využít i něco, co vám ušetří celkovou námahu.

Postroj = tahání u psa

Většina majitelů psů se domnívá, že pokud psovi dá postroj, bude to pro něj lepší, protože se při venčení pes neškrtí na vodítku. Od páníčků je to sice ohleduplné, ale na druhou stranu mnohdy nesmyslné, protože pes do postroje vynaloží sílu mnohonásobně větší než do obojku a tudíž může pohodlně tahat celým tělem, nic mu v tom nebrání a majitel se pak chytá za hlavu, proč ten jeho pes pořád tahá.

Postroj se hodí pro delší vycházky, turistické výpravy a podobné výlety, ale pouze za případu, že budete k postroji mít vodítko s amortizérem a sedák.

Obojek = mírné tahání, které lze regulovat

Nejlepší metoda jak učit psa chůzi na vodítku je obojek, ale rozhodně nejsme zastánci ostnatého obojku!
Obojek-Hurtta-Lifeguard-DAZZLEMůžeme použít například neoprenový obojek Hurtta, který psa až tolik neškrtí a je dostupný v mnoha velikostech. Další volbou je stahovací nebo polo-stahovací obojek. Rozdíl mezi nimi je následovný: stahovací obojek funguje na bázi stažení až na celkový obvod krku, což v praxi znamená to, že pes zatáhne a obojek se stáhne až na krk a pes se při nepovolení začíná „dusit“, což přestane, jakmile povolí. Polo-stahovací obojek má daný určitý obvod, za který se při stažení nedostane, takže nezpůsobí takové „škrcení“ jako stahovací obojek.

Přečtěte si také:  Pejsek sám doma

Tento způsob venčení na obojku je vhodný u štěňat a u psů, kteří se odnaučují nežádoucí tahání či se učí chodit u nohy s povoleným vodítkem.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

V čem tedy spočívá to pohodlné venčení jen pro rekreaci?

Jak jsme zmiňovali výše, je to sada -> postroj, vodítko s amortizérem a sedák. Sedák si upevníte k pasu, vodítko k němu zachytíte a na to připnete psa. Tím pádem už nemusíte řešit žádné bolavé ruce z neustálého tahání psa zpět k sobě, ale naopak musíte počítat s tím, že pes sem tam zatáhne. Je to ideální způsob venčení snad pro všechny typy psů, od malých po ty velké. Ovšem u některých se to vyplatí méně a u některých více.

Tento způsob vycházek je vhodný především při výletech a dlouhých vycházkách, kdy máte psa pod kontrolou a nemůže se stát, že upustíte vodítko a nebo že s vámi pes škubne.

 

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 5.díl – Socializace v prostředí a mezi zvuky

Socializace je pro štěně velmi důležitá. Mělo by poznat co nejvíce věcí a seznámit se …

2 komentářů

 1. Doporučovat štěňatům stahovací nebo polostahovací obojek, to myslíte vážně? Štěně si může ublížit ještě nedovivynutými krčními obratlemi. Pokud se logicky zamyslíte nad stahovacími obojky, fungují na principu: pes táhne – obojek se stahuje, ALE zároveň psovi dává několik cm navíc k dosažení cíle, za kterým táhne (ať už nějaká stopa, jiný pes na obzoru..) Takže to říká psovi: Má smysl tahat, dostanu se dál.

  Na stránkách jsem teda čekala zkušenější rady, z tohoto článku je mi zle.

  • Dobrý den, určitě to není pro psa zlo ani nějakéke ubližování či nevhodné zacházení. Dříve se používali jedině obojky, záleží na člověku jaký typ zvolí. Dále si člověk musí uvědomit, zda chce, aby jeho pes tahal a dostal se, jak píšete k cíli. Jakmile budete poslouchat vy psa a ne naopak, je jasné, že se dostane kamkoliv a to ať už má obojek či kšíry.
   Tento obojek je jako doporučení, neboť jakmile se pes učí od štěněte na kšíry, tak tahá. Je to logické, protože kšíry mu nijak nezabrání tahání ba naopak to ještě podpoří. Proto neustále zmiňujeme, že na psy neexistuje návod či manuál a každý majitel psa si zvolí nejvhodnější cestu a to takovou, která bude vyhovovat oné dvojici.
   Na závěr je vhodnější učit psa chůzi na vodítku na polostahovacím obojku, nylonovém či jiném než-li jak spousta lidí používá obojky ostnaté a elektrické a to i když tomu nerozumí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *