Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Socializace – lidská smečka

Socializace – lidská smečka

Minule jsme si povídali o socializaci mezi psy, ale dnes si promluvíme o socializaci mezi lidmi.

Páníček je jen jeden

Již ode dne, kdy si štěně přivedete domů je nejdůležitější určení páníčka, tedy jednoho člověka, který ho bude cvičit, vychovávat, hrát si s ním, mazlit se s ním a kterého bude pes poslouchat.

Ostatní lidé jsou pro psa nedůležití, tedy že je neposlouchá na slovo jako vás a nebere k nim ani žádný respekt co se týká povelů a poslušnosti. Pokud štěně bude cvičit jeden den 1. člověk a druhý den 2.člověk, psa to hodně zmate a nebude vědět koho poslouchat.

Cizí člověk není nepřítel

Pokud se psem potkáme nějakého cizího člověka, reakce psa by měla být taková, že okolo člověka bezproblémově projde bez známek agresivity či bázlivosti. Ovšem tomu musíme pomoci tak, že mu v období socializace a výchovy žádný člověk neublíží.

Pokud s pejskem půjdete někam do parku a někdo si ho bude chtít pohladit, tak by měl pes na sebe nechat sáhnout a to jak od dospělých tak od dětí. Vychovat psa, aby se nebál lidí a nijak mu neubližovat je jednoduché. Budete s ním od štěněte chodit mezi lidi, mezi děti a pejsek si rychle a spolehlivě zvykne.

Základní socializaci zajišťuje chovatel

Dozvídáme se, že tu nejzákladnější a nejdůležitější socializaci musí provést chovatel a to od narození štěněte po dobu cca 3-4 týdnů. Poté v 8 týdnech kdy si pejska berete, musíte socializovat pejska na vše ostatní vy. Chovatelka by se měla snažit, aby se pejsek od narození setkal s větším množstvím lidí.

Přečtěte si také:  Socializace - ostatní zvířata doma

Úplně nejlepší je, když ta většina lidí jsou děti, pak jsou pejsci odolní malým dětským hrátkám :) Chovatel by se jim měl řádně věnovat a věnovat jim alespoň nějaký ten čas hraním si s nimi. Takto by se ke štěňatům měl chovat správný chovatel, který chce pejskovi zajisti krásný a pohodlný život v nové rodině.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

2 komentářů

  1. Dobrý den,potřebovala bych Vaši radu. Ve výše uvedeném článku píšete, že Páníček je jen jeden. Chci si s přítelem pořídit pejska a vím, že přítel je přísnější a důsledný, ale já zas na psíka budu mít více času, přečetla jsem všechny možné příručky apod. Nechci aby ho cvičil pouze přítel a mě náš pejsek poslouchal méně nebo vůbec…Nevíte jak mi poradit?

    • Magazín Sportovni-kynologie.cz

      Dobrý den, páníček by měl být jeden z důvodu, aby pejsek věděl, koho má poslouchat. Pokud ale máte tento “problém”, tak můžete být páníčci oba dva… vy i Váš přítel. Jen používejte to samé za povely i zákazy, jako přítel, aby se pes zbytečně nemátl. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *