Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Učení čistotnosti psů, nácvik vykonávání potřeby

Učení čistotnosti psů, nácvik vykonávání potřeby

Naučení vykonávání potřeby je velmi diskutabilní téma, na které se každý druhý pejskař ptá. Je to úplný základ, co se čistotnosti týče, a je dosti důležité pejska naučit vykonávat potřebu venku. Vůbec nezáleží na tom, zda bydlíte v bytě nebo v domečku, lze to naučit každého psa. Ani není důležité, zda chodíte do práce a doma nejste několik hodin a nebo zda jste celé dny doma. Opravdu to jde a vše ostatní jsou jen výmluvy.

Prvopočátek nácviku

Nácvik čistotnosti cvičíme s pejskem ihned po příchodu do nového domova. Zpočátku nemůžeme očekávat, že pejsek nám za pár dní bude tancovat u dveří a říkat si tak, že chce ven. Platí pravidlo, že malé štěně by mělo chodit ven nejlépe po každém jídle, pití a spaní.

Ze začátku je to velmi časově náročné, ale odměnou získáte to, že doma nenajdete žádnou loužičku či něco jiného. Pokud bydlíte v rodinném domě, máte lepší možnost pejska nosit nebo dovést ven na zahradu, kde se to pejsek rychleji naučí.

Nácvik čistoty v bytě

Jestliže ale bydlíte v bytě, můžete zpočátku začít přes štěněcí plenky, které se dají  sehnat skoro v každém zverimexu nebo ve specializovaném e-shopu. Je to výhodné proto, že se pejsek naučí vykonávat potřebu na jedno místo v době, kdy nejste doma (pracujete, jste na nákupu,..) a nebo přes noc.

Mnoho lidí tvrdí, že pokud se pejsek naučí vykonávat potřebu doma na plínky, tak že je těžké jej to odnaučit a naučit ho vykonávat potřebu venku. Je to nesmysl. Lze toho docílit jednoduše. Je důležité, aby pejsek měl plenky co nejblíže dveřím, kterými s pejskem chodíte ven. Jakmile jste v práci, ihned po příchodu jděte s pejskem ven, kdykoliv se probudíte, udělejte to samé.

Přečtěte si také:  Motivace psa při výcviku

Chválení za vykonání potřeby venku

Když jste s pejskem venku a vykoná potřebu, pochvalte jej a odměňte pamlskem. Pejsek si zvykne, že když vykoná potřebu venku, je to správně a dostane dobrotu. Časem se naučí si říkat u dveří, že chce jít ven.

Jak dlouho trvá, než se to pejsek naučí?

Je to různé, podle bydlení, podle toho, jak moc se pejskovi důsledně věnujete apod. Ale do 6. měsíce věku je možné pejska naučit vykonávat potřebu venku.

Shrnutí:

 • Štěně venčíme po každém jídle, pití a spaní.
 • Zpočátku je vhodné koupit psí plenky, na které pejska naučíme a umístíme je blízko k domovním dveřím.
 • Za vykonání potřeby venku chválíme, odměňujeme pamlskem.
 • Pokud pes vykoná potřebu doma a nejste u toho, nijak psa netrestejte – neví za co to je.
 • Jestliže pes potřebu vykoná před vámi, potrestejte jej slovně: “nesmíš” nebo výchovně plácněte (nikdy nestrkejte psovi čumák do výkalů ani na něj nebuďte agresivní apod!)
 • Ve 2 měsících nemůžete očekávat, že pejsek bude potřebu vykonávat venku.
 • Vykonávání potřeby se pejsek naučí cca do 5. – 6. měsíce věku.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

15 komentářů

 1. Dobrý den, mám 2 měsíční štěně jacka Russella. Prosím o radu Jak ho mám naučit aby chodil vykonávat potřebu na jedno místo. Zatím to dělá pokaždé na jiném místě. A dost často v pelíšku. Zkusil jsem i dát pelíšek na jiné místo a nahradil ho podložkou . Po jídle a pití ho dávám na dětskou přebalovací podložku ale to pokaždé začne kňucet a uteče. To samé v případě novin a hadru. Děkuji za rady

 2. Veronila Jeklová

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit. Mám pětiměsíční čivavu, je moc chytrý a umí doma na plínku, ale ráda bych ho naučila pouze ven. V práci jsem každý den do 15:00 mimo víkendy, takže bych ráda ustálila režim na venčení ráno v 6:30, pak po příchodu z práce a večer před spaním. Venku čůrá krásně, občas se i vykákne venku, ale třeba dnes jsem s ním šla hned, jak se začal na plíně točit, byla jsem s ním hodinu venku, nic. Šla dovnitř, začal se zas točit, opět jsem venku už hodinu a půl a stále nic. Poraďte mi, prosím, jak ho to naučit. Děkuji

 3. Dobrý den, chci se zeptat. Mám tříměsíční jorkšírku, je strašně šikovná na venčení. Stačí jí 2 minuty venku a stihne tam udělat vše co potřebuje :-) Tomu naprosto rozumí ale jsme z bytu a chci jí mít naučenou i na tu plínečku. Dejme tomu jednou z deseti vyčůrání doma, to je na tu plínečku. To pak následuje pořádná pochvala, odměna, no prostě celá rodina slaví :-D V tu chvíli jí pochvala dělá ohromnou radost ale nějak extra jí to nemotivuje. Pak prostě čůrá kdekoli jí napadne. Nemám ani jak vychytat tu pravou chvíli kdy jí přenést na tu plínku, protože ona nečůrá hned jak vstane, to jen ráno, protože to celou noc často drží. Prostě si u prostřed hry čupne a vyčurá se, ani nehedá místo, aní nečuchá. Nebo přiběhne ke mě, já si říkam, že se jde pomazlit nebo pohrát a ona si během vteřiny čupne, a pak se uteče schovat. Takže i ví že je to špatně co udělala. Děkuji za radu;-)

  • Dobrý den,
   nevím jestli je zrovna dobré učit pejska jak na plenku, tak na venkovní vykonání potřeby. Máte učenlivého pejska, který pochopil, že se vykonává potřeba venku, ale pak ho demotivujete a chválíte i za vykonání potřeby doma. Už nerozlišuje, zda to udělal na koberci nebo na plence.
   Pokud se stává, že ráno nestíháte pejska vyvenčit, je jasné, že v tomto věku pejsek občas pustí mimo. Jenže je zbytečné jej učit na dvě místa. Čím bude starší bude to horší odnaučit. Plenku bych měla jen v případě nouze, ale určitě bych nechválila a prioritně neučila na ní, zvykne si že může potřebu udělat jak doma, tak venku. Pak vám to začne vadit a pejsek nebude chápat, protože za obě místa dostává odměny a pochvaly.
   U pejsků je důležitá důslednost a nějaká pravidla. Pejsek není jen domácí zvíře, které je jako mazlíci v klecích, ale je třeba ten venkovní svět navštěvovat.
   Takže jedno místo na spánek, jedno místo na vykonání potřeby jinak pejsek v tom bude mít guláš a vy budete nešťastní, protože budete vše uklízet po bytě.

   • To moc nesedí.

    Ale to je pak v rozporu s tvrzením v článku. Myslím a též doufám,že je to nesmysl a fakta blíž pravdě jsou v článku. Za plenu chválit, za venek chválit víc a odměnit pamlskem m,klikrem a tak.

 4. Dobrý den. Máme doma 8-týdenní štěňátko, přivezli jsme si jej v 6-ti týdnech. Snažíme se naučit ho venčit se venku. On je ale venku hodně vyplašený, bojí se, kňučí a neustále se vrací k domovu. Potřebu vykoná vždy okamžitě po návratu domů. Co s ním? Chodit ven co nejčastěji, aby si zvykl a měl radost z venčení, nebo naopak procházky v okolí omezit, a počkat, až trochu povyroste a nebude tak vystrašený. Děkuji

  • Dobrý den,
   na úvod jen sdělení, že štěně v 6ti týdnech má být ještě u matky v 8mi týdnech mělo jít nejprve do péče k novým majitelům. Nicméně s tím nyní už nic neuděláme. Jakého máte pejska? Za další takového pejska je třeba venčit po každém jídle a pití, nenutit ho vykonat potřebu, ale prostě se s ním každou chvíli po jídle, pití a spaní procházet. Nezná prostředí ve kterém je, proto ho s ním musíte seznámit, chodit po okolí, poznávat nové věci, lidi, pejsky…
   Nejlepší je pejska nechat chodit za vámi někde kde není moc rušno, no a uvidíte že po chvíli potřebu vykoná. Jakmile tak učiní, ihned pochválit, pomazlit, odměnit mňamkou. Pokud to udělá doma před vámi, zvýšeným hlasem říct zákazový povel, ale netrestat. Pokud máte tu možnost, choďte s ním co nejčastěji ven. Ono se to rychle naučí. :)

 5. Dobrý den, máme 3měsíční štěně. Chci se zeptat jak ho naučím aby si ríkalo že chce ven čurat?
  Chodime pravidelně ven a poslední 1 tyden často čura i na chodbě, nevím kde jsem udělala chybu
  Děkuji za odpověd

  • Magazín Sportovni-kynologie.cz

   Dobrý den, zprvu musíte pochopit, že je to 3 měsíční štěně. Nemá vytvořené žádné návyky, nic tedy neumí. Nejdůležitější je, abyste pejska venčila po každém jídle, pití, hraní a spaní. Za vykonání potřeby hodně chválit. Bude to delší cesta, než se vše naučí. U některých psů to bylo až v půl roce života. Smiřte se zatím s tím, že ještě nějakou dobu budete doma to nadělení uklízet. Ovšem vše také záleží na okolních faktorech. Jakou máte práci, jak dlouho jste se psem doma nebo jak dlouho je doma sám. To vše má vliv na toto naučení, ale věřte, naučí se to.

   Nikdy doma netrestat! Když pejska uvidíte, jen vynadat slovně nikoliv fyzicky. Venku chválit, pokud to pejsek udělá doma bez vaší přítomnosti, netrestejte ho. Chce to čas a vhodné zacházení. Je to ještě prcek. :)

 6. Dobrý den. Máme 4 měsíční štěnátko Jacka Russella. Čůrá venku a když nejsme doma, tak hezky na plenku, ale co se týče větší potřeby, tak tu vykoná vždy mimo plenku, a to většinou i po venčení, neboť venku jen čmuchá a hledá, co by mohl kde sežrat :-(. Mohla byste mi v tomto poradit? Děkuji.

  • Dobrý večer,
   s vykonáváním větší potřeby je mnohdy problém, nikdy totiž nevíte, kolikrát pejsek bude potřebovat :) Je dobré, že doma chodí na plenku, nicméně je třeba trochu více trpělivosti s venčením venku. Je dobré si poté následně vytipovat kolikrát denně pejsek potřebuje ven co se velké potřeby týče.
   Zpočátku při venčení se zdržovat déle venku, štěňata se takto potulují, vše je pro ně velice zajímavé a nové a potřebují to prozkoumat. A to jim pak nezbude čas na vykonání potřeby, tak to udělají v klidu a doma. Zkuste si zpočátku najít venku nějaké ne moc rušné místo, aby to psa “nerušilo”, ale chce to trpělivost, určitě se brzy povede. Především je to ještě prcek, takže má ještě max. pár měsíců čas.

 7. Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak pejska naučíme na psí záchod. Je mu 9 měsíců, je to knírač :)

  Nechce se to naučit, i když ho dávám na záchod, s počůranými novinami, prostě se vyčůrá kdekoliv :(

  Poradí někdo?

  • Dobrý den, zpočátku bych omezila psovi přístup do místností, kde o něm nemáte přehled. Je dobré jej mít stále na očích, abyste mohla pejska včas přendat či odkázat na psí toaletu.
   Nejlepší je časté venčení, jestliže pejska chcete učit na toaletu, vždy, když jej přistihnete, že by chtěl vykonat potřebu jinde, přeneste ho na toaletu a hodně pochvalte. V případě venčení mimo dům/byt, chválit a chválit, popř. i odměnit. Pokud pejska přistihnete na nesprávném místě, je třeba použít zákazový povel. Postupem času dospějete k tomu, že pokud pes vykoná potřebu tam, kde má, bude pochválen a ne potrestán. Samozřejmě to chce čas a pevnou vůli.

  • Dobry den, potrebovala bych poradit. Mame 4 mesicniho pejska labradora. Brali jsme si ho domu pred 3 dny. Je cely den na dvore, kde nema kam utect ani kam spadnout. Ma tam svoji boudu i pelisek, to je v pohode. Rano po spani s nim jdu za barak na louku, tam se vycura i vykadi. Potom dostane granule. Kdyz odchazim cca za 20 minut do prace, je na dvore na dlazbe hromadka. Jak ho mam naucit, aby tam nekadil nebo alespon vykonal potrebu nekde jinde na trave? Dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *