Psi dokážou rozpoznat u lidí nemoci a jsou v tom sakra dobří. Nedávno uchvátila americkou veřejnost historka o tom, jak černý labrador Jedi zachránil chlapce, který trpí závažnou cukrovkou. Jak je to možné?
Sedmiletý Luke Nattual jako každý večer spokojeně usíná. Má cukrovku typu 1, závažnou chorobu, pro kterou je charakteristická úplná absence inzulinu v těle. Lékaři mu dají glukometr, přístroj, který má ukazovat, jakou má chlapec hladinu krevního cukru v těle, a pípat, když mu hrozí nebezpečí. Jenže v noci přístroj selže. Naštěstí labrador Jedi je v pohotovosti. Zázračným způsobem vycítí, že má chlapec nezvyklou hladinu cukru v krvi, a ihned vzbudí Lukeovu matku. Přesně tak, jak je vycvičen! Matka už ví, jak se má v takové situaci zachovat a chlapec je zachráněn. Pokud by nedostal přiměřenou dávku inzulínu včas, mohl by se dostat do nebezpečného kómatu. Ale jak Jedi vyčmuchá, že je chlapec v nebezpečí? Nad tím si vědci dosud lámou hlavy. Řada dalších studií ukázala, že nejlepší přítel člověka dokáže rozeznat i různé druhy rakoviny včetně rakoviny prostaty, tlustého střeva i melanomu, typu rakoviny kůže. „Co přesně cítí, jinými slovy, jak je cítit rakovina a jak cukrovka, zatím nevíme,“ říká Cindy Ottová, zakladatelka a ředitelka Centra pro výcvik pracovních psů při americké Univerzitě v Pensylvánii. Nicméně dobře vycvičení psi jsou spolehlivý téměř na 100 procent!
Psí nosy jsou neuvěřitelně citlivé a velmi komplikované, což jim při řádném výcviku umožňuje skvěle vycítit bomby nebo drogy. Také rozeznají moč různých zvířat, což je užitečné v případech, kdy hledají ohrožené druhy a pomáhají tak ochranářům ve volné přírodě. A jak je to s cukrovkou? Existují důkazy, že psi se zvýšenou citlivostí k této nemoci vycítí proměnlivou chemickou služku, kterou lidé postižení cukrovkou vylučují z těla. Jedině tak rozpoznají u cukrovkářů kritické chvíle. Ale chemikům se doposud nepodařilo zjistit, která konkrétní složka to je. A jak se takoví psi, speciální agenti cvičí? Dnes již existuje řada center, kde se učí rozpoznávat cukrovku. Během výcviku jsou psi odměňováni pamlsky pokaždé, když vycítí změnu hladiny cukru v krvi, kterou určují podle vzorku slin pacienta. Zároveň se učí rozeznávat tento pach ve směsi ostatních pachů, které při běžné práci nasávají. Další pracovníci centra při Univerzitě v Pensylvánii, kteří cvičí psy, aby rozpoznali rakovinu vaječníků, s nimi pracují s pomocí krevních vzorků v laboratoři.
Maureen Maurerová z Centra asistence psů na Havaji se úspěšně pokusila o další druh výcviku svých svěřenců. Napadlo ji, že psi, kteří jsou vycvičeni, aby pomáhali postiženým lidem, se mohou naučit rozpoznat i infekce. Mohli by tak plnit dvojí službu naráz. Mnoho jejich klientů, totiž trpí zraněním páteře, a tak necítí bolest, které upozorňuje zdravé jedince na infekci močových cest. Pokud se tato nemoc neléčí, pacient může být i ohrožen na životě. Maureen jako spoluautorka v nedávno vydané studii prokázala, že psi mohou rozeznat bakterie ve vzorcích moče pacientů téměř se stoprocentní přesností. Funguje to dokonce i s velmi zředěnými vzorky. Jeden takto vycvičený pes dokonce rozpoznal infekci močových cest u hosta centra, což následně testy potvrdily. „V další studii, prováděné již v praxi v nemocnicích, určovali vycvičení psí infekce z mnoha vzorků moči. A mají velmi slibné výsledky,“ říká Maureen.
Článek převzat z magazínu Epocha, číslo 12/2016
http://rf-hobby.cz/?casopis=epocha-122016
http://rf-hobby.cz/