Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Vánoce se psem

Vánoce se blíží a všichni pejskaři to znají. Pejsek si u stromečku rád hraje a skáče po něm, protože se mu líbí různé blýskavé ozdoby nebo řetězy. Někdy dokonce zběsile pobíhá kolem stromku a dokonce se mu povede stromek povalit. Tomu všemu lze samozřejmě předejít. A to tak, že psa řádně socializujeme. Pes bude od štěněcího věku navyklý na všechny možné podněty, se kterými se může v životě setkat, a tak nebudeme mít problém v dospělosti.

Vánoční stromeček a pes

S Vánoci je spjato spousta tradičních aktivit – např. zdobení stromečku, zapalování svíček na adventním věnci, ale také se v bytě objeví různá lákadla jako jsou vánoční světýlka po oknech a nebo na stromečku.

Jak ale prožít svátky se svým mazlíčkem spokojeně a bez pohromy? Dáme vám pár rad a tipů.
Jestliže máte pejska, co vám za každou cenu chce krást ozdoby ze stromečku, máte dvě možnosti jak tomu zabránit. Trochu krkolomné řešení je, že kolem stromečku uděláme po dobu svátků ohrádku, aby pes neměl přístup ke stromku. Lepší možnost jak zabránit shazování vánočního stromku nebo kousání ozdob je ta, že budete pejska bedlivě sledovat a postupně ho učit, aby si stromku nevšímal; zabavit hračkami, trénovat zákazové povely, odpoutat pozornost.

vanoce-a-pes

Nebo máte velmi zvědavého pejska, který strká čumák k hořící svíčce na adventním věnci? Tak pozor na spálené čumáčky, je třeba pejska v tomto případě hlídat, je to pro něj něco nového a atraktivního. Mnozí by řekli: “jen ať si spálí čumák, potom už to neudělá.” To je naprosto špatně a nakonec, když budeme psa učit, že to nemůže, tak se to po čase odnaučí. Je to jen o povelech, odměnách a hlavně trpělivosti.

Cukroví psovi nepatří – zkuste raději psí sušenky

Pečeme cukroví, vánoční vůně se line po celém bytě a jakmile nadejde čas svátků, cukroví se pěkně naaranžuje na stůl. U psa je téměř pravidlo, že to co nesmí, chce ze všeho nejvíce. Proto musíme dávat pozor, aby cukroví nesnědl. Může mu to vyvolat zbytečné zdravotní obtíže a o Štědrém večeru by nejspíš nikdo nechtěl navštěvovat veterináře.

V případě, že chcete mazlíka přeci jen potěšit, upečte mu psí sušenky s rybičkami. Psi je zbožňují, jsou neškodné a vy budete mít klid na duši, že pejsek dostal také něco Vánočního a upečeného jako cukroví :) Recepty najdete na spoustě webových stránek, stačí si jen vybrat.

Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Štědrovečerní večeře pro barfisty

Jste příznivci stravy BARF? Tak vám se meze ve formě štědrovečerní večeře nekladou. Kupte pejskovi kapříka, lososa, nebo jakoukoliv rybičku a naservírujte mu k tomu zeleninu ať si s vámi také pochutná. Jestliže jste v BARFU začátečníci, rybičku ponechte na jindy.

Přečtěte si také:  Nebezpečí pro psa v podobě vařených a pečených kostí

Vánoční strava psa

Pokud i tak chcete pejskovi na Vánoce dopřát něco výjimečného, naservírujte mu nějaké dobré konzervy se psím masem a nebo krmivo v podobě BARFu. Jestliže chcete jeho stravu obohatit jinak, můžete koupit psí pamlsky, psí tyčinky, nebo nějaké další psí dobrůtky, které mu lze podávat. Pro vašeho mazlíčka jsou sladkosti opravdu nevhodné.

Pes jako Vánoční dárek

Pes jako dárekVšechny děti určitě potěší, když k Vánocům pod stromeček dostanou malé štěňátko. Budou si sním hrát, mazlit se sním a do budoucna z něj vyroste skvělý psí kamarád a ochránce rodiny. Pokud bude pejsek vyrůstat s dětmi od štěňátka, nemusíte se do budoucna bát, že by jim pejsek v pozdějším věku ublížil. Ovšem když si děti budou s pejskem hrát a mazlit se s ním, je samozřejmostí být u toho, dohlížet a případně zakročit. Přeci jenom pes se musí vychovávat již od štěněcího věku.

Takový dárek ale nepotěší jen děti. Pokud pejska koupíte příbuzným či rodičům, budou určitě také nadšeni. Ale je doporučeno, aby jsme si při výběru pejska dávali pozor na to, od koho si pejska bereme a jaké plemeno. Na tomto opravdu hodně záleží. Vybíráme totiž pejska pro nějaký účel a pro ten daný účel nejsou všechna plemena zrovna stvořena.

Další, asi nejpodstatnější otázka, kterou si musíme ještě před pořízením pejska položit je ta, zda dotyčný opravdu štěňátko chce a zda se o něj bude moci plnohodnotně starat. Všichni známe současnou situaci v útulcích po ČR, útulky praskají ve švech a mnoho pejsků bohužel patří právě do skupiny “Nevhodný dárek“, kdy je nechtěný pejsek odložen na ulici a v tom lepším případě se dostane do útulku.

A pokud chcete někomu, kdo se o pejska dokáže postarat, udělat radost a dobrý skutek zároveň, pořiďte mu staršího pejska z útulku. Staršího z toho důvodu, protože malé štěňátko má o dost větší šanci najít si nový domov, oproti starému psu, kterého nikdo spíše nechce. Obdarovaný bude rád a pes bude vděčný za nový domov a bude moci v klidu a pohodě dožít.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru

Rozvíjejte duševní potenciál svého chlupáče. V následujícím textu si ukážeme 5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru.

2 komentářů

  1. Zdravím,
    teorie sice super, ale jako nevím, zda to takhle funguje, u nás to na Vánoce je spíše pohroma, jednu naši fotku dokonce máme tady.
    A co poradíte tomu, koho pes prostě neposlechne a rozbalí všechny dárky, když rodina večeří a nemůže vstát od stolu? :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *