Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Výživa psa | Jak vybrat kvalitní granule pro psa

Jak vybrat kvalitní granule pro psa

Na trhu je nepřeberné množství firem vyrábějících granule a to jak kvalitních, tak bohužel i zcela nevhodných pro dobrou kondici a zdraví vašeho pejska. Pro začínajícího chovatele bývá obtížné se v tak velké nabídce zorientovat. Proto vám přinášíme pár užitečných vodítek, které by vám měli výběr vhodného krmiva ulehčit.

1. Obilniny a kukuřice

Kvalitní krmiva by obilniny či kukuřici vůbec neměla obsahovat. Nejen že zejména pšenice je pro psí zažívání nevhodná, ale i často způsobuje alergie a potíže s trávením.

Jako zdroj sacharidů jsou vhodnější například brambory nebo hrách, eventuálně rýže, ovšem nikdy by ani tyto suroviny neměly zaujímat první místo ve složení, pokud budeme psa respektovat jako masožravce.

Nicméně, vlk ve volné přírodě sežere primárně ze své kořisti vnitřnosti včetně natrávené rostlinné potravy, takže i tato složka by ve vyvážené potravě neměla chybět.

Někteří výrobci nabízející tzv. holistická krmiva, což znamená, že do granulí přidávají různé traviny, bylinky a bobuloviny, čímž se snaží co nejvíce přiblížit jejich přirozené stravě.

2.Sója

Sója se používá zejména jako náhražka živočišné bílkoviny. Svůj smysl má určitě ve speciálních veterinárních krmivech, jelikož je lépe stravitelná a dietní, ale pro zdravého psa je a vždy bude nejlepší maso. Nemluvě o tom, že stejně tak jako u pšenice bývá u psů častým alergenem.

3. Čerstvé maso versus moučka

Aby psí granule mohly být granulemi a nekazily se, musí se nějakým způsobem dehydratovat a zakonzervovat. Podíl čerstvého masa můžeme najít v některých super-prémiových krmivech, kde se nejčastěji používá usušené a na hrubo namleté maso na rozdíl od moučky, která je extrudovaná.

Takovéto granule jsou obvykle pro psa voňavější a víc jim chutnají.

545154154. Vitamíny a minerály

Jednou z výhod granulovaného krmiva je fakt, že nemusíme řešit, zda náš čtyřnohý mazlíček má optimální přísun těchto látek, jelikož pokud krmíme granulemi odpovídajícími věku, velikosti, aktivitě psa a dbáme na správnou gramáž dávkování, máme jistotu odpovídajícího poměru vitamínů a minerálů v krmné dávce.

5. Ostatní složky

U některých značek se můžeme setkat s řadou dalších doplňkových složek.

Nejčastěji se jedná o různé oleje, zejména lososový, který je výborným zdrojem omega 3 mastných kyselin, ale i slunečnicový nebo řepkový. Dále jsou to všelijaké extrakty, zejména z juky(podporuje trávení) nebo ovoce jako brusinky, borůvky a další, které zde zastupují roli antioxidantů a určitě nejsou na škodu. A v neposlední řadě i probiotika a prebiotika, která jsou dobrá pro optimální zažívání pejska.

Přečtěte si také:  Bylinky vhodné pro psy

Na závěr několik rad.

Nenechte se nalákat reklamami krmiv známých značek a pečlivě čtěte složení. Obecně platí, že čím vyšší procentuální zastoupení masa v granulích, tím vyšší je kvalita krmiva. Optimálně by to mělo být nad 25%.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Určitě by masová složka měla být uvedena ve složení na prvním místě a nemělo by se jednat jen o vedlejší živočišné produkty, ale o čistou svalovinu (např. Kuřecí maso, ryba….).

Pokud si i přesto nevíte sami s výběrem krmiva rady, nebojte se požádat zkušenějšího chovatele. V dnešní době navíc není problém poprosit o radu v nějakém erudovaném internetovém kynologickém fóru, kde vám jistě rádi poradí, nebo si pročtěte recenze v některém z internetových obchodů.

Ultra-prémiové české krmivo pro psy – Nativia

Vyzkoušet také můžete novou českou značku psích krmiv Nativia. Receptury jsou pečlivě sestavovány na základě dlouholetých zkušeností svých tvůrců. Základní myšlenkou značky je poskytovat zvířatům přirozenou výživu nezatěžující jejich organismus, sledovat světové trendy a aplikovat je v rozumné míře do vývoje  nových krmiv.

Granule pro psy značky Nativia obsahují až 85 % bílkovin živočišného původu a svými parametry se tak řadí mezi přední značky na trhu s naprosto perfektním poměrem kvalita/cena.

Pro podpoření stravitelnosti granule dále obsahují extrakt čekanky a je také podpořena přítomností bakterií Enterococcus faecium pro rovnováhu mikroflóry a posílení imunitního systému.

Výrobce krmení Nativia uvádí produkt jako “grain free” a garantuje, že neobsahují žádné potenciální alergeny ze sóji, kukuřice nebo pšenice. Tyto problémové obiloviny byly nahrazeny pouze dietní rýží! Granule Nativia – prémiová řada nadprůměrné kvality!

NATIVIA ADULT
MINI 3 kg

Analytické složky:
Hrubý protein 27%, hrubé oleje a tuky 16%, hrubá vláknina 2,5%, hrubý popel 5%, vápník 0,9%, fosfor 0,6%, sodík 0,35%

NATIVIA ADULT
LAMB & RICE 2x15 kg

Analytické složky:
Hrubý protein 24%, hrubé oleje a tuky 11%, hrubá vláknina 3,5%, hrubý popel 6,5%, vápník 0,95%, fosfor 0,7%, sodík 0,3%

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

10 “Lidských” jídel pro psy s nutričně bohatým a pestrým složením

Může vůbec pes takové věci jíst? Jablka, losos, dýně, fazole, jogurt.. to vše jsou lidská …

2 komentářů

 1. Lucie Motyckova

  dobrý den máte někdo zkušenosti s krmivem, kde je uvedeno Čerstvé kuřecí maso (73 %)

  • Magazín Sportovni-kynologie.cz

   Dobrý den,
   čerstvé maso jako takové v granulích není. Kazily by se. Těch 73% je poměr čerstvého masa před zpracováním všech surovin, čili ve výsledku je ho tam mnohem méně. Je to klasický “trik” obchodníků. Je potřeba koukat na poměr masa v sušině, nebo se držet procent bílkovin.
   Co se této značky týče, nechci se zde vyjadřovat k jednotlivým značkám, proto Vám napíši jen to, že dle mého názoru seženete lepší za srovnatelnou cenu.
   Přeji mnoho kynologických úspěchů! Jana Vogel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *