Mnoho lidí a začínajících „kynologů“ si často pořizují svého prvního psa a neví jaké plemeno vybrat a jak začít s výcvikem. V tomto článku poradíme, jak na prvotní výběr psa, na co se při jeho výběru soustředit a jak mají správně probíhat i další dny výcviku a společného života.
Co výběr psa obnáší?
Jak jsme již zmiňovali, poradíme, jak si psa správně vybrat. Od koho si jej koupit; jestli z inzerátu od „rádoby chovatele“, z útulku a nebo z některé z velmi rozšířených chovatelských stanic. Slovní spojení „rádoby chovatel“ uvádíme z důvodu, že se mezi seriózními chovateli objevují chovatelé zvláštní, kteří nedbají na péči a potřeby jejich psů a koukají jen na to, jak jich co nejvíce prodat. Ať to stojí, co to stojí. Bohužel…
Za jakým účelem si pejska pořizujeme
Z počátku musíme mít jasno v tom, na co pejska budeme chtít. Jestli na výcvik, jako mazlíčka, obránce nebo na některou specifickou disciplínu.
Jestliže jsme ale začínající kynolog, který chce psa cvičit k poslušnosti a dále např. k obraně,.. musíme si nejen správně vybrat plemeno a pohlaví, ale také toho správného – zkušeného chovatele.
Při výběru psa od chovatele je nejdůležitější podívat se na rodokmen psa, na kterém je v předcích uveden rentgen kyčlí neboli DKK. V zásadě, čím nižší číslo, tím lépe. Dále je vhodné mít s sebou při každém výběru psa veterináře. On sám totiž dokáže posoudit zda je pes zdravotně v pořádku. Také dokáže lépe, než člověk v jeho oboru neznalý, posoudit jeho současný stav a objevit například některé genetické či zdravotní vady.
Výcvik – psa nebo fenu?
Dle mnohých názorů je na výcvik vhodnější pes než fena. Psi jsou ráznější a potřebují pevnou ruku, ale nejsou náladový jako feny. Fena si totiž někdy něco usmyslí a „není s ní řeč“ – nehnete s ní. Tím se pro začátečníka stává na výcvik trošku nevhodnou. Záleží na určitých okolnostech a na posouzení budoucího majitele psa (někdo vyžaduje psy, někdo feny a někomu je to jedno).
Jak vybrat vhodné plemeno?
Co se plemene týče, je samozřejmě dle průzkumů vhodnější německý ovčák, ale to je názor, který se velmi liší. Dle jiného názoru je zase vhodný belgický ovčák či border kolie. Záleží na vzájemných sympatiích psa s majitelem. Musíme si zvolit, zda chceme velkého nebo menšího psa. Toto rozhodnutí závisí na mnoha faktorech, jako je možnost či nemožnost venkovního výběhu, náročnost zaměstnání, finanční stránka majitele,.. Na základě tohoto rozhodnutí si zvolíme případné plemeno. Je obecně známo, že větší pes je na obranu lepší už jenom pro svou velikost a hmotnost, ale kousáním jsou skoro všichni takový psi na stejné úrovni.
Pro výběr určitého plemene je dobré se dostavit na některou z výstav, kde se můžeme podívat na různá plemena od různých chovatelů a naskytne se nám zde i možnost poptat se přímo některého chovatele a on Vám jistě ohledně daného plemene odborně poradí.
Jak se k psovi chovat, kolik lidí jej má vychovávat?
Je známo, že pes potřebuje ke svému výcviku jen jednoho cvičitele, kterého na slovo poslechne. Ovšem pokud pes žije v rodině či mladém páru, je vhodné, aby poslouchal všechny členy rodiny bez rozdílu. Někoho sice méně, někoho více, ale aby poslechl. To docílíme tím, že pokud půjde určitá osoba psa cvičit, tak s ní půjde i druhá osoba – člen rodiny, který bude psa také cvičit. V zásadě je nejlepší, když pes poslouchá obě osoby. S výcvikem by se ovšem mělo začínat postupně a zlehka.
Není dobré, aby psa učil každý něco jiného. Pes se musí řídit jedním a pevně stanoveným řádem, který musí dodržovat a majitel či osoba, která ho cvičí ho v tom podporuje a nic na stanoveném řádu nemění. Musí se také správně dodržovat důslednost a pes musí vědět, že co se řekne, to taky platí. Ovšem jestliže jej každý bude učit něco jiného, pes z toho bude zmatený a nebude vědět co smí, kdy to smí a s kým to smí a nebo naopak. Nepochopí proč u jednoho z členů rodiny může spát na pohovce a u druhého nikoliv.
Nesmíme po psovi chtít ihned špičkové výkony. Je to štěně. Hravé štěně, které si chce hrát a my toho musíme využít. Propagujeme tu výcvik hrou, protože ten je nejúčinnější. Nebojíme se napsat, že je o 90% účinnější než tvrdý a násilný výcvik. Při takovém výcviku spousta majitelů psa zradí, protože na něj vztáhnou svou ruku a pes si v tu chvíli ani neuvědomí za co je trestán.