Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Psa nebo fenu?

Výcvik – pes

Pokud se rozhodneme, že si pořídíme psa, pak jsme si vybrali nejen kamaráda, ale i sportovce, neboť psi jsou sami o sobě ráznější a do všeho se ženou po hlavě. Pes je vhodný k výcviku stejně jako fena, akorát pes potřebuje pevnější ruku. Psi mají mnohdy tvrdší povahu, tudíž větší plemena se perfektně hodí na sportovní kynologii.

Menší “problém” je, když feny hárají, to jsou psi nervózní a celý bez sebe, když hárající fenku ucítí, ale vycvičení psi se dokážou ovládnout. Samozřejmě je rozdíl v tom, když si pořídíme psa plemene Německý ovčák a psa plemene Jack Russel terier. V obou případech by měl pejsek zvládat alespoň základní povely.

Výhody a nevýhody psa:

  • Pes je vhodnější pro sportovní kynologii
  • Potřebuje pevnou ruku
  • Je lepší povahově pro výcvik

Fenka a výcvik

Pokud se rozhodneme si pořídit k sobě fenku, pak musíme brát v potaz, že hárá tak dvakrát do roka. Je pravda, že fenky jsou skvělé pro výcvik, ale zase mají své dny v kterých si dělají co se jim zachce, jsou náladové. Fenka je ale sama o sobě mekčí povahy než pes, takže se někdy může stát, že se neodhodlá účastnit obran. Avšak pokud se tomu budete věnovat pravidelně od štěněte a budete se svou fenou brát výcvik hrou, tak se vám tohle jistě nestane.

Výhody a nevýhody fenky:

  • Fenka je skvělá pro výcvik, ale má své dny
  • Je povahově slabší
  • 2x do roka hárá

Fenka, hárání a uchovnění


kalhotky pro psaFenka hárá
dvakrát do roka a doba hárání trvá přibližně kolem 1 měsíce. V průběhu hárání existují hárací kalhotky, které chrání podlahu či místo kde fena je od zašpinění. V případě, že chcete fenku uchovnit, tak můžete od 16 měsíců.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Fenka musí absolvovat 2 výstavy, od třídy mladých výše, ale alespoň jedna z výstav musí být v ČR. Ovšem návštěva a ocenění výstav je různá a u každého plemena trochu odlišná. Potom musíte předložit RTG DKK a musí být max. II.stupně. Pokud fena nemá nějaké vylučující vady, pak je uchovněna.

Přečtěte si také:  Výcvik psa není nic nemožného

Tak jsme seznámeni se vším co kařdé pohlaví má jako výhodu či nevýhodu, ale jaké si vybrat záleží opravdu jen a jen na vás.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

Jeden komentář

  1. Já si vybrala psa jedině z důvodu, že fenka hárá a nechtělo se mi s tím štvát po té co jsem si na pejskar[.cz] přečetla jaké jsou s tím problémy. Nějaké zymšlení nad výcvikem mě ani nenapadlo :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *