Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Kotec pro psa

Vhodný kotec pro psa

Pokud chceme mít psa v kotci, tak  je důležité, aby jsme ho začali zvykat už od štěněte a to hned jak si jej přivezeme od chovatele. Budeme ho muset často navštěvovat a to nejen kvůli socializaci, ale také kvůli čistotě. Pejsek bude ze začátku sice kňučet, ale časem se naučí, že tam bydlí.

Obsah kotce

Každý správný kotec by měl obsahovat 3 plné dřevěné strany, aby na psa nefoukalo, přední stranu z mříží a dveřmi a řádně zateplenou boudu. Od věci také není mít z přední strany na levé nebo pravé straně (podle toho kde bychom měli umístěnou boudu) dřevěné obložení do jedné třetiny výšky kotce, a to z důvodu zamezení foukání větru přes mříže na boudu.

Podlaha by měla být nejlépe dřevěná nebo betonová. Na kotci je nejvhodnější šikmá střecha např. z pozinkovaného plechu a to sešikmená na zadní stranu, kvůli odvodu vody.
Materiál

Kotec by měl být složen ze dřeva a nerezové oceli nebo z pozinkovaného kovu. Pozinkování u železa nám zabrání jeho korozi. Pokud bychom konstrukci měli z nerezové oceli, koroze nepřipadá v úvahu. Bouda by měla být ze dřeva a zateplená polystyrenem.

Jak by měl kotec vypadat?

Kotec pro psaKaždý kotec je vhodný pro jakéhokoli psa. Přizpůsobí se tomu jen velikost kotce a boudy. Pro velká plemena je vhodná bouda o velikosti- 140 cm x 80 cm x 80 cm a naopak pro malá plemena je vhodná bouda o velikosti – 95 cm x 50 cm x 50 cm

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Kotec je ve velikosti od 2 m x 2 m do 2 m x 4 m. Kotce jsou buď skládací – dají se zpětně rozložit a složit na jiném místě a nebo kotce na míru, které se přímo “ukotví” napevno do země. Existuje spousta druhů kotců a cena se pohybuje od 10.000,-Kč až do např i 50.000,-Kč, podle velikosti a použitého materiálu.

Přečtěte si také:  Identifikační označení psů

Bouda pro psa

Bouda by měla mít dvojité stěny, mezi kterými je polystyren. Tato kombinace boudu spolehlivě zateplí. Ideální bouda se skládá z “předsíně” a “ložnice” oddělené přepážkou. Tím se zamezí průvanu.

Jelikož je předsíň oddělená od ložnice, pes si zaleze za přepážku a vítr se dostane maximálně do předsíně. Bouda se vyrábí převážně ze dřeva, ideální je ta bouda, kterou lze ze shora otevřít.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Jak vybrat vysavač na psí chlupy

Dobrý vysavač na psí chlupy je přítelem každého chovatele. Aby si vysavač poradil se psími …

5 komentářů

 1. Plechová střecha – týrání psa, v létě chcípne horkem, v dešti trpí hlukem. Vyvýšená podlaha – pod ní myši a pes se může zbláznit. A toto na stránkách kynologie ???

  • Když povolíme volné pobíhání psů po parcích, lidé si je budou bez košíků brát i do autobusů a za chvíli i na palubu letadel, a od toho už je jen krůček k tomu, aby pokousali pilota a způsobili leteckou katastrofu. – Šikmá plocha :D

 2. Jan Štěpajda

  Dobrý den,

  chci si vybrat některý z těchto kotců.

  rcz-plechove-garaze.cz/cz/133/kotce-pro-psy-a-voliery

  Myslíte že jsou vhodné pro NO? Děkuji

  • Magazín Sportovni-kynologie.cz

   Uvedené kotce jsou pro psa vhodné za předpokladu, že budou ze tří stran zakryté a budou dostatečně velké, aby se vešla zateplená bouda a pes měl možnost nějakého pohybu.

   • Jan Štěpajda

    Děkuji za odpověď…kotec už máme pár týdnů u domu a je super. Už objednali i sousedé a všichni chválí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *