Mnoho z nás má zcela jistě nějakou zkušenost se psí agresivitou a nebo jsme řešili, jak odnaučit psa agresivitě.
Příčiny agresivity
Příčiny agresivity u psů jsou velmi různé. Může to být strach, bolest, frustrace nebo agresivita na různé podněty. Pokud se chcete agresivity u psa zbavit, musíte zjistit, co ji u psa způsobuje.
Najít příčinu a snažit se jí odstranit. Nejlépe tomu předejít. Například můžete psovi dát příležitost se socializovat s ostatními psy, když je ještě štěně.
V případě, že má pes agresivitu způsobenou strachem, mohlo by mu pomoci navštěvovat speciálního terapeuta.
Agresivita psa může být důsledkem povahy či dokonce psychického onemocnění psa, nebo je to způsobeno nesprávnou výchovou, špatným prostředím či týráním psa. Často to bývá tak následek nějaké nepříjemné zkušenosti, například po napadení člověkem nebo jiným psem, což si pes zapamatuje.
Agresivita může být důsledkem psychického onemocnění. Může to být i vinou genetických dispozic.
Důležitost zvládnutí agresivity u psa
Zvládnutí agresivity u psa je zásadní pro zajištění bezpečnosti nejen vašeho psa, ale i lidí a dalších zvířat v jeho okolí. Agresivní psi mohou představovat vážné riziko pro ostatní a jejich chování může být zdrojem konfliktů, stresu a napětí.
Pokud se chování agresivního psa nereguluje, může se postupně zhoršovat a vést k nebezpečným situacím, jako jsou útoky na lidi nebo zvířata.
Protože agresivita u psa může mít různé příčiny, je důležité, abyste věděli, jak rozpoznat agresivní chování u svého psa. To zahrnuje nejen prevenci agresivity, ale také efektivní trénink a terapii, pokud je to nutné.
Měli byste se seznámit s nejčastějšími příčinami agresivity, předete tak vzniku nežádoucího chování. Včasná socializace psa a trénink poslušnosti a disciplíny jsou důležité prvky, které mohou pomoci zabránit agresivnímu chování.
Pokud se chování psa nezlepšuje, je důležité vyhledat odbornou pomoc a přizvat si trenéra nebo chovatele, který pomůže s řešením problému.
Jak odnaučit psa agresivitě
Zvládnutí agresivity u psa je nejen důležité pro bezpečnost a zdraví vašeho psa a ostatních, ale také pro kvalitu vašeho vztahu s ním.
Díky efektivnímu tréninku a prevenci může váš pes být zdravý, šťastný a spokojený.
Jak rozpoznat agresivního psa
Rozpoznání agresivního chování u psa je klíčové pro zvládnutí agresivity a prevenci nežádoucích situací.
Existuje několik příznaků, které mohou naznačovat, že pes je agresivní:
- Vrčení
- Kousání nebo škrábání
- Chování se jako ochránce
- Intenzivní pohled
Rozdíl mezi obrannou a útočnou agresivitou
Je důležité rozlišovat mezi obrannou a útočnou agresivitou, protože každá má jinou příčinu a způsob chování psa je odlišné.
Obranná agresivita je chování, kdy pes reaguje na situaci, kterou považuje za nebezpečnou a brání se. Útočná agresivita je chování, kdy pes zaútočí na lidi nebo zvířata bez zjevného důvodu.
Časté příčiny agresivity u psů
Agresivita u psů může mít různé příčiny. Některé z nejčastějších příčin agresivity u psů jsou:
- Nízká socializace – Psi, kteří nejsou socializováni s lidmi nebo zvířaty, mohou být náchylnější k agresivitě.
- Bolest nebo nemoc – Některé bolestivé nebo zdravotní stavy mohou způsobit, že pes bude agresivní.
- Strach – Psi mohou být agresivní, pokud mají strach z něčeho v jejich okolí.
- Dominance – Psi, kteří mají silnou osobnost a chtějí být vůdcem smečky, mohou být agresivní, aby si udrželi svou pozici.
Je důležité zjistit příčinu agresivity a řešit ji co nejdříve, aby se situace nezhoršila.
Prevence agresivity u psa
Prevence agresivity u psa je klíčová pro zachování zdravého a harmonického vztahu mezi psem a jeho majitelem.
Níže jsou uvedeny některé důležité kroky, které můžete podniknout pro prevenci agresivity.
Správná socializace psa
Správná socializace psa je zásadní pro prevenci agresivity. Socializace psa by měla začít již v době, kdy je štěně ve věku mezi 3 a 14 týdny.
Toto období je klíčové pro vytvoření pozitivních zkušeností s novými lidmi, zvířaty a prostředím. Zajistěte, aby se pes setkával s co největším množstvím lidí, včetně dětí, a zvířat a aby měl pozitivní zkušenosti s novými situacemi. Toto může zahrnovat návštěvy parků, psích škol a jiných míst, kde se psy setkávají.
Trénink poslušnosti a disciplíny
Trénink poslušnosti a disciplíny je dalším důležitým krokem k prevenci agresivity u psů.
Poslušnost je klíčová pro zachování kontroly nad psem, zvláště v situacích, kdy se může pes cítit ohrožený nebo podrážděný. Měli byste být schopni svého psa ovládat, abyste se vyhnuli konfliktům s ostatními psy a lidmi. Poslušnost by měla být trénována pravidelně a pozitivně posílena.
Důležitost vhodného prostředí pro psa
Vhodné prostředí pro psa je dalším faktorem, který může pomoci prevenci agresivity u psů. Psi potřebují dostatek prostoru, aby se mohli pohybovat a projevovat svou přirozenou chování.
Měli byste zajistit, aby psi měli přístup k dostatečnému množství pohybu, výcviku a interakcí s ostatními psy a lidmi.
Prostředí, které je nezdravé nebo nedostatečné, může vést k tomu, že pes se cítí podrážděný a může reagovat agresivním chováním.
Jak nejlépe uklidnit agresivního psa?
Existuje několik způsobů, jak lze situaci zvládnout a uklidnit agresivního psa:
- Změna prostředí: V první řadě je důležité vyhnout se situacím, které mohou agresivitu vyvolat. Pokud víte, že váš pes reaguje na některé podněty, jako jsou lidé, jiní psi nebo určité zvuky, vyhýbejte se jim a vyhledávejte klidné a bezpečné prostředí. Například můžete se svým psem chodit na procházky v klidné přírodě místo v rušných městských oblastech.
- Uklidnění pomocí hlasu a gest: měli byste být schopni své psy uklidnit pomocí hlasu a gesty těla. Mluvte se psem klidně, jasně a snažte se udržet klidný a stabilní postoj. Vyhněte se výrazům nejistoty, jako jsou například přímý pohled do očí nebo křik. Také se vyhněte příliš rychlým pohybům.
- Omezení kontaktu s podnětovými situacemi: Také je důležité omezit kontakt s podnětovými situacemi. To znamená, že se musíte vyhnout situacím, ve kterých váš pes reaguje agresivně. Pokud například víte, že váš pes reaguje agresivně na určité podněty, nevyhledávejte je.
Pokud máte psa, který je náchylný k vyvolávání konfliktů s ostatními psy, je důležité jednat rychle.
Je doporučeno přerušit oční kontakt psa s druhým psem, například otočením jeho hlavy nebo upoutáním jeho pozornosti na sebe. Další možností je změna směru chůze nebo vyslání důrazného povelu.
Pokud není jiná možnost, můžete se postavit přímo do zorného pole vašeho psa, aby se jeho pozornost obrátila na vás a zabránilo se tak konfliktu.
Pokud máte problém s agresivitou svého psa, měli byste zvážit návštěvu veterináře nebo specialisty na chov psů, kteří vám mohou pomoci s řešením problému.
Dobrý den,
máme problém, se kterým si absolutně nevíme rady. Máme 7 let psa jezevčíka dlouhosrstého, standard. Od štěněte. Milujeme ho, ale v posledních dvou měsících začal dělat věci, které nikdy nedělal. Manželce jak může trhá povlaky na peřinách. V jednom případě zničil i drahou peřinu, peří bylo po celém pokoji. Je venčený často, bydlí s námi v bytě, je mazlený, dostává pamlsky. Absolutně nechápeme, proč to dělá. A interval mezi jednotlivými případy se víc a víc zkracuje. Vyvrcholilo to dnes, když se manželka po něm ohnala, přišlo nejen temné vrčení, ale i ohrnuté pysky a pokus o útok…. Absolutně si nevím rady. A jsem z toho strašně smutný. Je jako naše dítě… Může mi někdo pomoct? Děkuji předem.
A nestalo se něco ty dva měsíce zpátky? Nějaká změna, která pejskovi mohla vadit a od té doby je takový? Změna u vás nebo v prostředí? Je to zajímavé, z ničeho nic se to pravděpodobně stát nemůže.
Dobry den, mám problém.
Máme 3 měsíční stene, které se bojí cizích lidí. Kdykoliv si ho chce někdo pohladit začne vrcet, kousat atd. Nevíte jak ho to odnaucit?
A chodíte s ním na cvičák – aby měl nějakou socializaci? Zvykal si na psi od mala? A na lidi?
Zdravím všechny,máme pejska z útulku (zlatý pinč), je už starší prej je mu kolem 7-8 let… Jen se chci zeptat::
.. jak postupovat, neboli co dělat, v momentech kdy se venčíme a potkáme jakéhokoli pejska, tak je jak utržený že řetězu – štěká, tahá div se neutrhne z vodítka.. Zkrátka je v ten daný moment šíleně agresivní.. Hned napadá….. DĚKUJI ZA JAKÉKOLIV INFORMACE..
Ahojte, mám doma psa border colie x německý pinč, v červnu 6 let, ve 4 byl kastrovaný a od té doby nemá rád ani feny, jde o to že, když byl malý tak ho napadli psi a pokousali ho, od té doby je agresivní na ostatní psi, když ho mám na vodítku a okolo nás jde cizí pes tak začne skákat a škrtit se na vodítku neli se vyvlekne i když se na pevno jen aby se porval, už si opravdu nevím s ním rady, a kdyby byl na volno tak by se ihned popral, jsem už bezradná co mám dělat?
No já osobně bych s pejskem chodil na cvičák a na nějakou socializaci. Určitě má trauma z napadení a to jen tak nepřejde. Toto chce specializovanou a odbornou pomoc…
Mě přijde, že se ptáte nějak pozdě… když se mu to stalo jako štěněti a nyní je mu 6 let :-O Toto se mělo řešit hned po té události!
Prosím potřebovala bych poradit. Před 4 týdny jsme si dovezli domů 3 roky starého JR, venku má občas problémy s ostatními pejsky, (to se dá ale vzlánout), ale když se potká stafordem ( 6měsíců )od dcery tak máme obrovský problém. Navzájem se nesnesou.. Ublížili by si. Jestli to tak půjde dál, museli bychom ho vrátit. Dá se s tím něco dělat???? Ještě máme doma kříženečka 8 let, ale s tím problém nemají. Prosím poraďte, nechci ho dát pryč.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Máme 1,5 starého psa francouzského buldočka. Máme doma jen jeho, děti zatím nemáme. Na děti je zvyklý jen z venku, nevšímá si jich. Jednou jsme ale byli u kamarádky, která má malou čtyřletou dcerku, ta není na psy zvyklá, takže se ho bojí a utíká před ním. Zřejmě to náš Bruno vycítil nebo to její utíkání bral jako „hru“, ale hned za ní utíkal. Navíc když si vzala nějakou hračku, hned si tu chtěl přivlastnit. Drželi jsme ho na vodítku, ale bylo vidět, že zkoušel po ní startovat. I venku, když občas vezmeme tenisák a přiblíží se k ní nějaký jiný pes, tak po něm vrčí nebo vystartuje, protože hračka „je jeho“. Myslím si, že žárlí, když jsem si kamarádky dcerku vzala na ruku, hned po mě skákal, totéž i když si jiná kamarádka pořídila štěně buldočka a my byli i s naším u nich na návštěvě, tak kdykoliv, kdy jsem si štěně chtěla pohladit přiběhl ke mě. Navíc hned šel k jeho misce s vodou se napít a když se štěně přiblížilo, tak vrčel. Chtěla bych se zeptat, jak máme na jeho „žárlení“ reagovat a zda je možné nějak navyknout, že děti nejsou jeho konkurence a hračky nejsou jen jeho. Děkuji moc za radu a nasměřování.
Dobry den ,,
mám 3 a pul letou jorkšírku ,,vše bylo v pořádku než venku na ni zezadu aniž bychom to čekali skočil volně pobíhající pes /my chodíme na vodítku //,,od té doby se nemůže potkat venku s jiným psem ,,vrčí doráží a štěká ikdyž ji zklidním ,,už se venku za ni i stydím ,,můžete mi prosím poradit ,,děkuji
Dobrý den, pes v tu chvíli ztratil důvěru v ostatní psy, co potkává. Pokud máte nějaké známé s pejsky, choďte venčit spolu, ať je mezi jinými psy, štěká, protože se bojí. Musíte jí ukázat, že není čeho se bát. Bude to trvat delší dobu, nicméně si po čase zvykne. Hlavně jí neberte do náruče, ani jí neutěšujte. Jakmile ji budete utěšovat ve chvíli, kdy jde kolem vás jiný pes a vaše na něj začne štěkat, tak jí jen v tom chování podporujete.
Nejvhodnější je začít sledovat psy z větší dálky, postupně navykat, že se jí nic nestane. Po čase vzdálenost zmenšovat, ale může to trvat opravdu od týdnů po měsíce.
Muj čiva kluk se.bezkonfliktne stykal.se psem vnucky a.letos ho muj pes napada a je tak vztekly ze kdyz.ho chci vzit tak sr nrkdy ozene po me ruce jako kdyz ani nevnima. Je mu 7let.cizi psy nikdy nemusel ale se psem vnucky spal.v.jednom pelisku a.jen mimoradne se stalo ze si vjeli do chlupu. Nyni vsak muj ho nesmi.ani zahlednout aby nebyl uplne vzteky mimo. Nic zvlastniho.se nestalo ptoc by.se mrl zacit takto chovat. Poradte jak postupovat aby se.to velmi agresivni chovani nestalo beznou praxi
Dobrý den, prosila bych o radu, máme doma 3, 5rocni fenku.krizence.. .Se všemi psy nevychází.. Spíš se psy a to jen se známými s okolí.. nyní jsme si pořídili sedmitýdenní štěňátko fenky..Taky křížence… Máme ji doma čtvrtý den a stále přetrvávají bojové situace hlavně doma.. Venku si spolu hrají.. Málo kdy dospělá zavrci.. Jakmile dojdeme domů,tak by ji při prvním kontaktu zezrala. Tak má doma náhubek, prosím O radu,jak na to….Aby ji Brala v pohodě bez větších konfliktu.. Děkuji..
Dobrý den,
zeptám se, je fenka kastrovaná? Pokud ano, tak před příchodem či po příchodu nebo vůbec. Už jen z důvodu, že je to kříženec, by se mělo zamezit případnému rozmnožování, takže bych to určitě doporučila. Nicméně, vaše stávající fenka byla zvyklá na klid doma, kde má svoje území a nikdo ji neobtěžuje ani neruší. Teď nastala situace, kdy ji do jejího teritoria vnikl „vetřelec“. Ona to nechápe, že se štěnětem bude žít dalších x let, tudíž je třeba nastolit pořádek a nějaký režim doma. Určit místo první fenky a štěněte, dopřát starší fence klid a nenechat, aby ji štěně neustále obtěžovalo. Že má doma náhubek je ok, ale nemůže jej mít věčně. Doma na ní útočí i když štěně spí, nic nedělá, je jinde? Nebo jen když přijde k ní? Doporučila bych na doma určit každé svoje místo – dokud spolu nevychází, ale neomezit jejich kontakt. Uvidíte jak to půjde, popř pořídit malé klec na kterou ji navykat – nemyslím tím ale nechávat ji tam celý den ;)
Případně hlídat a dávat pozor, vytipovat situace, kdy by štěně chtěla ohrozit a chovat se k oběma stejně pokud možno. Hrát si s nimi, odměňovat je, zabránit tomu přílišnému kontaktu štěněte vůči starší fence.
Dejte vědět, jak to pokračuje a jak a kdy se projevuje na štěně agresivně.
Dobrý den, mám 2 letého psa a je to kříženec pravděpodobně australského ovčáka a bernardýna.Na cvičák s ním chodím od půl roku a s většinou psů i lidí se snáší celkem dobře. Ale před pár týdny, když k nám přišla starší paní na návštěvu, bohužel jí pokousal. Když se to stalo byl na vodítku a byla tam celá rodina, paní měla hůlku a když se ohla aby si ho pohladila vyskočil a kousnul ji do obličeje. Tu paní znal jenom trochu, ale včera večer si ho přes plot hladil soused a také když se ohnul tak ho kousl do obličeje. Soused si ho hladí přes plot každý den a nikdy to neudělal. Je možne že dostal strach a proto zaútočil, je to velký strašpytel. Pomohla by třeba kastrace? Nebo jak ke psovy přistupovat, aby už k podobným incidentům nedošlo.. děkuji za každou radu????