Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Úvod | Ze světa psů | Sporty | Co je to canicross?

Co je to canicross?

Mohl bych začít slovy charakteristickými pro naše hokejisty, a to: „Je to sport“.  Jako v každém sportu i v tomto jde o to být rychlejší než ti ostatní. Canicross je běh se psem, kdy vám váš pes pomáhá svým tahem k rychlejšímu běhu. Canicross je zcela výjimečný v tom, že spojuje sport lidí se sportem psů. Z toho vyplývá, že když bude sportovní výkon ať váš nebo vašeho psa pokulhávat, tak bude strádat celý tým.

Tento sport se k nám dostal v roce 1997, tehdy ještě pod názvem běžec a pes a to z Francie, kde má canicross delší tradici a těší se daleko větší popularitě.  V ČR zažívá canicross aktuálně velký „BOOM“, na závodech je tak možné už vidět i jiná plemena, než jen speciální křížence ohařů nebo jiná severské tažné psy.

Závodů bylo zpočátku také pomálu, ale v této době máte každý měsíc minimálně jeden závod a to v rámci celé ČR. Existuje i možnost přihlásit se jako začátečník a vyzkoušet si canicross na vlastní kůži.

 

Canicross můžeme pojmout, jak rekreačně občasným výběhem, tak i jako opravdový závodník a obětovat tomu vše. Mějme však na paměti, že ať se rozhodneme běhat jako “hobík” nebo jako opravdový závodník, tak váš pes na výběr nemá a vždy dá do svého výkonu maximum. S ohledem k této skutečnosti je třeba dobře volit nejen vybavení pro psa, ale také sestavit vhodný trénink. Řekněme, že ať si zvolíte “hobíka” nebo nadšence je vhodné se nejprve poradit se zkušenějšími závodníky. Popřípadě dorazit na nějaký společný trénink, které se vypisují prakticky ve všech koutech ČR.

Co se vybavení týká, potřebujete pouze opasek (sedák), dlouhý postroj pro psa a odpružené vodítko.  Neměli bychom zapomenout ani na vhodnou obuv. V jednom z dalších článku si toto vybavení rozebereme do hloubky a povíme si více o dostupných značkách.

Přečtěte si také:  10 nejchytřejších plemen psů na světě

I canicross se musí trénovat a pokud se mu chcete věnovat na vyšší úrovni, tak je trénink někdy opravdové laborování s vhodnou zátěží a intenzitou tak, aby byl co nejefektivnější

Autor článku: Honza Hladký, www.jcc4.webnode.cz

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Nosework, sport pro všechny čichavé psy

Vybroušený čich, kterým se psi pyšní, je jejich nejvyvinutějším smyslem a pro nás je to …

Jeden komentář

  1. Poprvé jsme se s termínem „canicross“, který se k nám dostal z Francie, setkali v roce 1994 v časopisu “Pes přítel člověka”, v článku Radko Loučky.

    V té době se i u nás začínaly pořádat závody v kategorii “běžec a pes” (nebo „běžec se psem“), především v Praze a středních Čechách.

    První závody běžce se psem se u nás konaly již na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy v rámci závodů psích spřežení nahrazovaly vypsané závody ve skijöringu (pokud bylo málo sněhu a nemohlo se běžet na běžkách) nebo běhu za rolpulkou (pokud závodníci neměli rolpulky nebo chtěli běžet bez nich).

    V programu závodů se začal canicross pravidelně objevovat od roku 1995. O rok později byl vyhlášen první ročník českého poháru v canicrossu (dnes se již pohárová soutěž nepořádá), a 9. – 10. 11. 1996 se konalo i první mistrovství republiky v Hradci Králové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *