Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Výchova štěněte

Výchova štěňat

Úplně každý pes je velmi úzce vázán na člověka. Protože je to pes s velice citlivou povahou, která nesnese nátlak ani tvrdou ruku, klasické metody cvičení selhávají a často mají největší úspěch ve výchově lidé, kteří mají štěně jako svého prvního psa. Ti při jeho výchově nesrovnávají jeho vlastnosti s vlastnostmi jiných plemen a nejsou ve vleku zaběhaných výchovných postupů, účinných u předcházejících psů.

Pro výchovu štěněte specifického plemene či křížence je především důležité, aby chovatel psovi dopřál pocit, že je platným členem lidské smečky. V žádném případě nepatří do ohrady mimo rodinu, kde by se jeho výjimečná povaha ztratila. Každý pes je partnerský pes a jeho povahové vlastnosti a vrozené schopnosti se životem mimo smečku vytrácejí. Pes musí především znát pravidla a pak také musí mít ze společné práce radost. Pes není bez potřebného vedení vhodným psem k výcviku nebo pro vrcholné zkoušky poslušnosti, ale při kvalitním výcviku a požadované výchově je schopen zvládat základní povely a být tím pádem ovladatelný v každé situaci. Každý pes je nadaný velkou inteligencí a tak nikdy nebude slepě plnit příkazy, ale vrozená touha zalíbit se svému pánovi mu dává dobrý předpoklad pro nácvik poslušnosti.

Pro výchovu psa je rozhodující prvních 10 měsíců. V této době se vytvářejí vztahy ke každému členu rodiny a na druhou stranu tehdy mohou vzniknout i budoucí problémy. Výchova musí být vždy důsledná, ale bez nátlaku, s velkou trpělivostí a láskou. Měla by probíhat vždy formou hry a pes by měl vždy při plnění úkolů pociťovat radost. V tomto období pes musí mít možnost setkávat se s různými lidmi a psy, cestovat různými dopravními prostředky a žít v úplně normální moderní společnosti.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Mladého psa je také třeba seznámit s kočkami a jiným domácím zvířectvem, protože se tak zabrání v budoucnu mnohým problémům. Nikdy se nesmí dovolit dětem, aby se ke štěněti zachovaly špatně – právě pro typickou vlastnost psů, kterou je dokonalá paměť. Různá plemena psů dospívají různě někteří později, a proto je možné cvičit ho delší dobu, jiní zase dříve. Vyšší level výcviku je požadován od psa při správném vedení min. od 14 měsíců.

Přečtěte si také:  Co ovlivňuje chování psa?

Jediným nástrojem možným pro výchovu všech psů je lidský hlas a jeho intonace! Je třeba důslednosti, klidného a stálého vedení. Každý pes, respektuje a šťastně žije ve své smečce, když je jeho chovatel popř. majitel důsledný, spravedlivý, citlivý vůdce smečky!

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Individualita psa

Také psi se navzájem významně liší svými povahovými rysy, chováním, konstitucí těla, naturelem a inteligencí. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *