CBD
Výchova štěněte

Výchova štěňat

Úplně každý pes je velmi úzce vázán na člověka. Protože je to pes s velice citlivou povahou, která nesnese nátlak ani tvrdou ruku, klasické metody cvičení selhávají a často mají největší úspěch ve výchově lidé, kteří mají štěně jako svého prvního psa. Ti při jeho výchově nesrovnávají jeho vlastnosti s vlastnostmi jiných plemen a nejsou ve vleku zaběhaných výchovných postupů, účinných u předcházejících psů.

Pro výchovu štěněte specifického plemene či křížence je především důležité, aby chovatel psovi dopřál pocit, že je platným členem lidské smečky. V žádném případě nepatří do ohrady mimo rodinu, kde by se jeho výjimečná povaha ztratila. Každý pes je partnerský pes a jeho povahové vlastnosti a vrozené schopnosti se životem mimo smečku vytrácejí. Pes musí především znát pravidla a pak také musí mít ze společné práce radost. Pes není bez potřebného vedení vhodným psem k výcviku nebo pro vrcholné zkoušky poslušnosti, ale při kvalitním výcviku a požadované výchově je schopen zvládat základní povely a být tím pádem ovladatelný v každé situaci. Každý pes je nadaný velkou inteligencí a tak nikdy nebude slepě plnit příkazy, ale vrozená touha zalíbit se svému pánovi mu dává dobrý předpoklad pro nácvik poslušnosti.

výchova štěnětePro výchovu psa je rozhodující prvních 10 měsíců. V této době se vytvářejí vztahy ke každému členu rodiny a na druhou stranu tehdy mohou vzniknout i budoucí problémy. Výchova musí být vždy důsledná, ale bez nátlaku, s velkou trpělivostí a láskou. Měla by probíhat vždy formou hry a pes by měl vždy při plnění úkolů pociťovat radost. V tomto období pes musí mít možnost setkávat se s různými lidmi a psy, cestovat různými dopravními prostředky a žít v úplně normální moderní společnosti.

Mladého psa je také třeba seznámit s kočkami a jiným domácím zvířectvem, protože se tak zabrání v budoucnu mnohým problémům. Nikdy se nesmí dovolit dětem, aby se ke štěněti zachovaly špatně – právě pro typickou vlastnost psů, kterou je dokonalá paměť. Různá plemena psů dospívají různě někteří později, a proto je možné cvičit ho delší dobu, jiní zase dříve. Vyšší level výcviku je požadován od psa při správném vedení min. od 14 měsíců.

Přečtěte si také:  Výcvik psa není nic nemožného

Jediným nástrojem možným pro výchovu všech psů je lidský hlas a jeho intonace! Je třeba důslednosti, klidného a stálého vedení. Každý pes, respektuje a šťastně žije ve své smečce, když je jeho chovatel popř. majitel důsledný, spravedlivý, citlivý vůdce smečky!

Mohlo by Vás zajímat

Individualita psa

Také psi se navzájem významně liší svými povahovými rysy, chováním, konstitucí těla, naturelem a inteligencí. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *