Aktuality
CBD

Obezita u psů

Jak je známo u lidí, tak i u psů může nastat problém ohledně obezity. Ve volné přírodě si přijatou potravu regulují pohybem, který během dne vykonají. Ale vzhledem k tomu, že psi jsou u lidí jako domácí mazlíčci a někteří majitelé jim nedopřávají mnoho pohybu, dochází k tomuto zdravotnímu problému.

Jak poznám, že je můj pes obézní?

Ve většině případů je velmi obtížné poznat, zda pes je v dobré kondici nebo je jen mírně obézní. Tento problém si neuvědomíte ihned, pokud psovi nedopřáváte spoustu pohybu a správně podávanou stravu. Nejčastěji se obezita začíná řešit při veterinární prohlídce u vašeho lékaře, kde se pak následně dozvíte, jak regulovat jeho hmotnost a co pro to vše udělat. Nejjednodušší způsob, jak laicky poznat, že váš pes je obézní je následovný: Při hlazení vašeho psa se pokuste mírným tlakem nahmatat páteř a žebra. U zdravého psa v dobré kondici je snadné nahmatat páteř i žebra bez většího tlaku. Pakliže jeho páteř ani žebra necítíte ani po větším tlaku, pak je váš pes obézní.

Strava a náchylnost k nemocem

Jestliže váš pes skoro nejí nebo přijímá málo potravy a je stejně obézní, neznamená, že je to nemožné. Je totiž pravděpodobné, že v průběhu života přijímal v potravě více kalorií, než může svým pohybem zpracovat, a tak je jeho příjem potravy malý.

V důsledku nadváhy je pes náchylnější k více nemocím než pes zdravý, a tak může mít problémy s klouby nebo kyčli a zároveň i řadu dalších. Proto je velmi důležité dodržovat pestrou stravu a řádný pohyb. Váš veterinární lékař Vám doporučí nízkokalorické krmení.

Pakliže se vše obrátí k dobrému, musíte být důslední s krmením a pohybem psa. Pokud psovi budete dávat opět staré krmivo, může se stát, že znovu přibere. Ovšem pokud si pes nějakou dobu bude udržovat svou váhu díky dostatečnému pohybu a správné stravě, tak je možné přejít na jiné krmivo, a nebo na to staré.

Přečtěte si také:  Výživa velkých zvířat

Pokud je váš pes v podobném stavu nebo máte domněnku o tom, že by váš pes mohl být obézní, raději si domluvte schůzku s vaším veterinárním lékařem a prodiskutujte zdravotní stav vašeho psa.

vetonline.cz

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pojištění pro psy není nadstandard

Ve světě je již standard, mít pojištěného domácího mazlíka. Někde je to přímo povinné, ale u nás toto pojištění není tolik rozšířené. Mnoho lidí si myslí, že je to dokonce zbytečné, nechat si právě svého psa pojistit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *