Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Výchova a výcvik psů | Potřebám armády uzpůsobujeme výcvik, nikoliv psa

Potřebám armády uzpůsobujeme výcvik, nikoliv psa

Současná vojenská kynologie se neustále vyvíjí a nabývá na významu. „Přizpůsobujeme se trendům a potřebám vojáků na zahraničních operacích. Podle toho uzpůsobujeme taktiku jejich výcviku, nikoliv psa,“ říká velitel Centra vojenské kynologie Chotyně podplukovník Andrej Vítek.

Výběr vhodného psa pro službu u vojenských jednotek je srovnatelný s rekrutačními požadavky na potenciálního vojáka – od testů krve přes zdravotní prohlídky po zkoušku předpokladů pro službu, což u psa znamená například chůzi po různých površích a testy poslušnosti. Nadto je nutný rentgen kyčelních kloubů. „Chceme až vášnivé aportéry,“ říká nadpraporčík Michal Kratochvíl, jenž působí v Chotyni jako hlavní kynolog. „Po prohlídce následuje dvou- až tříměsíční kurz v našem centru. Pes prochází výcvikem strážních a hlídkových psů nebo kurzem pro speciální pachové práce buď na drogy, zbraně, nebo výbušniny. Poté jde pes k vojenskému útvaru, kde je zařazen do výkonu, a kondičním výcvikem se dál rozvíjejí jeho schopnosti,“ doplňuje nadpraporčík Kratochvíl.

Jednou za rok jsou psi přezkušováni z dovedností na speciální pachové práce, psi hlídkoví a strážní jednou za dva roky. Pokud neuspějí, mohou test opakovat. Jestliže ani podruhé neuspějí, musí zpět do kurzu. Kritéria pro splnění jsou velmi tvrdá. Psovod a jeho pes musí splnit všechny disciplíny své specializace a testy poslušnosti minimálně na 70 % bodů, nesmí více jak jednou falešně „zaznačit“ nález anebo se aktivně dobývat do místa nálezu. To v praxi může být fatální jak pro psa a jeho psovoda, tak pro jednotku. I když splní testy speciálního výcviku, ale nesplní poslušnost, pes neprojde.

Strážní nebo hlídkový? Dnes spíše specialisté

Pro vojenskou kynologii, která má letitou tradici, přišla zásadní změna s profesionalizací armády. Vedle strážních a hlídkových psů přibyli nově specialisté na vyhledávání výbušnin, zbraní a drog. Od roku 2005 česká armáda začala poptávat psí specialisty, které pak začala vysílat na zahraniční operace. „Je to nejefektivnější způsob střežení, když se spojí schopnosti psa a dovednosti vojáka,“ vysvětluje nadpraporčík Kratochvíl. Jsou to dva elementy, psovod a pes se doplňují jako na patrole. Pes něco cítí a voják vidí a vyhodnotí situaci. „Psovod je další voják v týmu. Nečeká na pokyn od velitele jednotky ‚teď to tady prohlídni‘ s tím, že se pak stáhne. Je to plnohodnotný člen týmu, musí plnit úkoly jako ostatní a jeho pes tomu musí rozumět a počkat,“ doplňuje podplukovník Vítek.

Přečtěte si také:  Jak nejlépe unavit temperamentního psa

„Jezdíme na nejrůznější místa, sklady, metro, tramvaje, dětské dny, velké akce, malé akce, ve městě, na letiště, hlavní je vyzkoušet různá prostředí. Cvičit se psy na cvičáku a myslet si, že je tak připravíme do mise, je obrovský omyl,“ popisuje nadpraporčík Kratochvíl. Hluk a stres z okolí je zásadní faktor na výkon psa. Ocitnout se z klidného a známého cvičáku na místě, kde se střílí, běhají lidé, přistávají vrtulníky a projíždějí vozidla, je zátěž na oba – psovoda i psa. Střídání prostředí pomáhá simulovat cizí prostředí a cvičit jejich koncentraci.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Pes jako součást týmu, ne doplněk

Veliteli využití schopností psa může zachránit i život. „Chci, aby psi byli do praxe, proto musí působit s jednotkou, ne však jako její doplněk, který se může stát v určitý moment i břemenem,“ vysvětluje podplukovník Vítek a pokračuje: „Psovod je vybavený dlouhou zbraní, a když je třeba, musí zareagovat stejně jako jednotka podle situace. Pes musí být vycvičený i na tyto situace a zůstat stranou. Máme postroje pro psy, na které se dá připevnit lékárnička nebo náhradní zásobník. Máme pro psy také brýle, důležité kvůli prachu z vrtulníků, a sluchátka kvůli střelbě. Psí plynové masky nemáme.“ V praxi masky nejsou efektivní, pes respiruje jazykem, v masce pak do pěti minut začíná mít problémy s dýcháním.

Psí hrdina

Délka služby vojenského psa závisí na jeho zdravotním stavu, ale většinou slouží šest až devět let a pak následuje psí důchod. Psi jsou nabízeni k odkupu, mnohdy však končí v domácnostech svých bývalých psovodů. Tak je tomu i v případě našeho prvního psího válečného hrdiny. Německý ovčák Athos byl těžce zraněn při výbuchu rakety na základně, když v roce 2012 se svým psovodem na zahraniční operaci v Afghánistánu vyhledával výbušniny. Athos měl silné krvácení v oblasti zad, v boku díru, porušenou močovou trubici a v těle úlomky střepin. Přežil díky vojenským lékařům a domů se vracel s tzv. dekou hrdinů, kterou dostávají američtí psi, když jsou zraněni v zahraniční operaci.

Začátkem roku 2014 se Athos vrátil do Grabštejna a zapojil se znovu do výcviku. Bohužel jeho zranění bylo natolik limitující, že jeho další plnohodnotné výcvikové využití s případným dalším nasazením do praxe nebylo možné. Nyní Athos dožívá v zaslouženém veteránském důchodu v péči svého majitele.

Autor: plk. Magdalena Dvořáková, Oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR, zdroj: Armáda ČR

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

dominance x submise

Psí hovory: Dominance x Submise

Rozhovor mezi dvěma psi se od toho lidského značně liší a člověk ho mnohdy nedokáže …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *