Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Psi a nový občanský zákoník

Psi a nový občanský zákoník

Minule jsme informovali, že od ledna 2014 byl novelizován občanský zákoník, který v současné podobě přináší mnoho změn a to také v oblasti zvířat – dříve “věcí”. Dle nového občanského zákoníku již zvířata nejsou věci a tím se mění takřka vše.

Od ledna má totiž zvíře zvláštní význam a hodnotu jako smysly nadaný živý tvor. Domácího mazlíčka již nemůžete ani zastavit a není možné ho zabavit v exekuci. Nově je také výrazný rozdíl mezi domácím mazlíčkem a hospodářským zvířetem. Na rozdíl od domácích mazlíčků totiž hospodářská zvířata zastavit můžete.

§ 494 Zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník – Živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze.

Níže uvádíme přehled těch nejzajímavějších změn:

Při záchraně psa škodu neplatíte

5433243Pokud při záchraně psa, který třeba trpí v zavřeném autě, rozbijete okno, není možné, aby majitel psa po vás požadoval náhradu za zničené okénko. Dříve by se cena psa a cena okénka porovnala a v případě, že cena zvířete by byla nižší než cena okna, byste platili rozdíl. Nově se ale už zvíře nepovažuje za věc, a tak má jeho život přednost před cenou okénka.

Odpovědnost za psa

Způsobil váš pes někomu škodu? Tak ji musíte nahradit. A nezáleží na tom, jestli bylo pod vaším dohledem nebo jste ho někomu svěřili (např. pejska vám venčí kamarád). Za psa nesete zodpovědnost dokonce, i když vám uprchne nebo se zatoulá. Kamarád však bude poškozenému odpovídat společně s vámi. Tedy způsobenou škodu zaplatíte společně.

Majitelé psů nesou odpovědnost vždy

Majitel psa bude za škodu jím způsobenou odpovídat vždy, a to bez ohledu na učiněná opatření nebo námitku, že „za to nemůže.“ Zbavení se odpovědnosti za škodu umožňuje pouze ve vztahu k domácím zvířatům sloužícím k obživě či jiným činnostem dle ust. § 2934 nového občanského zákoníku.

§ 2934 Zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník – Slouží-li domácí zvíře vlastníku k výkonu povolání či k jiné výdělečné činnosti nebo k obživě, anebo slouží-li jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením, zprostí se vlastník povinnosti k náhradě, prokáže-li, že při dozoru nad zvířetem nezanedbal potřebnou pečlivost, anebo že by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti. Za týchž podmínek se povinnosti k náhradě zprostí i ten, komu vlastník zvíře svěřil.

V jakých případech se škoda způsobená psem neplatí?

Ve výjimečných případech je možné majitele zbavit odpovědnosti. A to:

 • pokud pes slouží vlastníku k výkonu povolání (služební pes) či k jiné výdělečné činnosti.
 • pokud slouží jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením (slepecký pes,..)

Majitel těchto psů nemusí platit žádnou náhradu škody, pokud prokáže, že při dozoru nad psem nezanedbal potřebnou pečlivost. Nebo když by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti (slepecký pes se lekne dělbuchu a kousne kolemjdoucího apod.)

Přečtěte si také:  Výchovný obojek Spray Commander

Za týchž podmínek se povinnosti k náhradě zprostí i ten, komu vlastník psa svěřil.

Za ukradeného psa ručí zloděj

Pokud někdo ukradne psa vám nebo někomu, komu jste ho svěřili, zodpovídá za něj zloděj. Musíte ale prokázat, že jste krádeži svého psa nemohli zabránit. Pokud to neprokážete, zodpovídáte za případnou škodu způsobenou psem společně se zlodějem.

Náhrada škody při zranění psa

To, že pes není věc, se odráží i v oblasti náhrady škody. Pokud vám tedy jiný pes pokouše toho vašeho, můžete po majiteli psa požadovat zaplatit náklady za léčbu. I v náhradě škody u psů platí, že náklady musejí být přiměřené.

Nález psa

Našli jste v parku nebo kolem vašeho bydliště potulujícího se psa a majitel nikde? Nemůžete automaticky předpokládat, že teď patří nalezený pes vám. Musíte jeho nález oznámit obci, a to bez zbytečného odkladu!

Zaběhnutý pes patří po dvou měsících nálezci

Pořádný šok přináší majitelům pejsků nový občanský zákoník. Jejich zaběhnutý čtyřnohý miláček už po dvou měsících může patřit někomu jinému! Delší lhůtu na hledání pak máte jen tehdy, pokud ho nálezce předal útulku. V tom případě máte čas 4 měsíce, než s ním útulek může naložit podle svého. v klidu mohou být jen ti, jejichž pes je čipován.

 • Nalezeného pejska si skutečně může nechat nálezce. Ale pozor! Nález zvířete musí ohlásit na obecním úřadu v místě, kde ho našel.
 • Pokud najdete psa, máte nárok na náhradu přiměřených výdajů, které vám vznikly. Majitel vám tak musí zaplatit krmení a další náklady (koupili jste pelíšek atd.). Ale pozor, jedná se o přiměřené náklady. A máte i nárok na nálezné.
 • U pejsků, kteří jsou označeni čipem se majitelé bát nemusí. Obec je o nálezu jejich mazlíčka informuje.

Reklamace koupeného psa

I když podle nového zákoníku už není na psa nahlíženo jako na věc, existují případy, kdy můžete požadovat vrácení peněz a odstoupení od kupní smlouvy stejně jako u zboží. Pokud jste si například od chovatelky koupili štěně čistokrevného psa s rodokmenem, ale chovatel vám rodokmen (PP) nedodal (a odmítá dodat), porušil  tím smlouvu. V tomto případě se můžete obrátit na soud s žalobou na vrácení zaplacené kupní ceny za psa na základě odstoupení od kupní smlouvy. Soud by měl po prozkoumání důkazů chovatelce přikázat, aby od vás psa převzala zpět a vrátila vám peníze včetně vynaložených nákladů.

Reklamovat samozřejmě nelze vlastnosti psa, které vycházejí z jeho povahy jakožto živého tvora.

Zabíhání psa k sousedovi

67893342I podle nového občanského zákoníku stále platí, že nesmíte nechat vnikat chovaná zvířata, tedy i psi, na sousedův pozemek. Pokud se k vám tedy neustále podhrabává sousedův pes, bránit se můžete. Jen pro zajímavost, bránit se již nemůžete v případě sousedovi kočky. Zabíhat do cizích zahrad je totiž kočičí přirozeností. Soused vám také musí umožnit si zaběhnutého psa odlovit na jeho pozemku.

 

Zdroj: Občanský zákoník, blesk.cz, internet

Mohlo by Vás zajímat

Hudba pro zvířata: Psí milují Boba Marleyho

Vše začíná mollovou tóninou, vyluzovanou smyčci houslí. Melodie se změní v ptačí zpěv a pokračuje …

28 komentářů

 1. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda existuje nějaký zákon na to, když někdo úmyslně pustí nebo vyláká mého psa ven. Nevím kde a na koho se v tomto případě obrátit, resp. co udělat. Děkuji za odpověď.

 2. Pavel Jelinek

  Dobrý den, mám právo požadovat vrácení peněz?
  Ve ctvrtek jsme si koupili štěně francouzského buldočka. Byl hravý, přítulný papal a bumbal v pořádku. Jen měl trochu průjem ktery se mu už včera tedy v pátek začal rovnat. Ale večer kolem jedenacte hodiny se stalo něco hrozného. Pejsek začal kňučet a pak prestal dýchat a tlouct mu srdíčko. Okamžitě me kňučení vytahlo z postele a bezel jsem k němu. Zahajil jsem srdeční masáž a umělé dýchání. Bohužel se mi ale nepodařilo pejaka oživit. Aby něco sežral neni možné, v domě bydlí další tri psi. Může byt na vine skrytá nemoc? A mam tedy pravo požadovat vrácení peněz?

 3. JAK DARUJI STENE ALE PODMINKA ZE CHCI HO KDY KOLIV VIDAVAT ALE STENE VYSTRIDALO 4PANY A JA CHCI STENE SPET ALE TVRDI MI ZE NEMAM NAROK CO MAM DELAT

 4. dobry den chtela sem se optat v nedeli jsme byli pro stene krizence .pan nam ho bez problemu vydal a vecer kdyz jsme dojeli ho chtel zpet .mi projeli 500 km tam a zpet . pak kdyz sem z dotycnyma mluvila ze si pro nej dojedou vlakem to sem rekla ze vlakem urcite ne. za prvni mam otazku kdyz pejsky darovali a mi prijeli domu a volali o psa zpet . za 2 psovi je necelych 7 tydnu musi se dokrmovat .za 3 jsme pejska teda darovali znamemu jako dar na adopcni smlouvu a on s nim byl na veterine pejsek mel problemy ve stolici se nasla krev . dnes mi dotycna napsala ze me da na ligu zvirat a pravnicky se bude soudit . mam sve pejsky a tohoto pejska z duvodu problemu s nima jsme radeji darovali k oveckam kde ma vybeh a je mu hezky .muze si toto dovolit nejdriv nam dat psa pak ho chtit zpet a kdyz jsme rekli ze ne a je u znamych na adopcku .prece nepojedu k znamemu pro psa a vracet jim ho. dekuji

  • Pokud by spadalo darování psa pod NOZ, pravděpodobně nelze chtít dar vrátit zpět, ale mohu se mýlit – ještě se, pokud vím, právně neřešil tento konkrétní problém.

   V NOZ je dar zohledněn jen jako nemovitá či movitá věc, ale zvíře se tam neobjevuje…

 5. Dobry den,

  chtela bych se Vas zeptat, jakym zpusobem resit situaci. Pritel byl se psem venku a pes zahledl a nasledne pokousal kocku (sousedu), ktera nebyla na jejich pozemku. Jejich kocka se neustale volne pohybuje po celem sidlisti. Kocce je 13let, sousedka dala kocku operovat a chce financni nahradu. Kocka neni papirova, spise se jedna jen o nejakou smesku.

  Dekuji Vam za odpoved

 6. Dobrý den, nikde jsem nenašla, jak se bránit, kdyz cizí pes opakovaně (bez bez vodítka) zaútočí a pokouše mého psa na vodítku, který se neumí bránit, ale nepokouše ho do krve (vzhledem k malé velikosti útočícího psa). Mám volat policii? Podat trestní oznámení? Můj pes nikdy neutrpěl žádné viditelné zranění (ale měl šok a je starý). Děkuji za odpověď

  • Dobrý den, můžeme jen zprostředkovat odpověď advokáta ze serveru bezplatnapravniporana.cz, který jsme na internetu dohledali. Týká se sice přímo prokazatelnému napadení a způsobení škody na zdraví psa, ale postup při řešení je stejný ve všech podobných případech:

   “Dobrý den, občanský zákoník upravuje prevenční povinnost každého počínat si tak při svém konání, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného. Tedy obecně majitel psa je povinen přijmout taková prevenční opatření, aby zabránil možnému způsobení škody svým psem vůči majetku či zdraví jiných subjektů. Nový občanský zákoník dokonce přistoupil k přísnější odpovědnosti majitele zvířete, tak že se nemůže vymlouvat na to, že mu zvíře uteklo, majitel zvířete nese odpovědnost za to, že je nedostatečně zabezpečil.

   Dle ust. § 2933 NOZ – Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem.

   Tedy prokáže-li se, že zvíře uvedeného majitele skutečně škodu způsobilo, může se poškozený domáhat na škůdci nahrazení skutečně vzniklé škody. Zároveň však při posuzování nároku na náhradu škody je nutné zkoumat, zda ke vzniku škody nepřispěl svým jednání i poškozený, např. tím, že neměl svého psa na vodítku, nechal ho bez dozoru či napadený pes útok vyprovokoval. V takovém případě se posuzuje míra spoluzavinění poškozeného.

   Doporučuji Vám nejprve kontaktovat majitele psa, který Vám Vašeho psa pokousal, a dohodnout se s ním na nahrazení vzniklé škody. Výši škody si vyčíslete. Nebude-li dohoda připadat v úvahu, nezbude Vám nic jiného než se obrátit s nárokem na náhradu škody na soud. ”

   Zdroj: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/chat/questions/3846-nahrada-skody-lecba-napadeneho-psa-ani-jeden-pes-nemel-voditko-a-nahubek.html#question_9955

 7. Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak je to s reklamací štěněte po změně NOZ když byla pejskovi zjištěna gen.vada? Mám nějaké právo na vrácení celé částky?

  • Dotaz ohledně “vrácení částky” bych vznesla na přislušnéno chovatele od kterého psa máte. Záleží jak moc velká vada to je, zda ohrožuje chovnost a další poznatky. To vše vám poví chovatel.

   • Pan prodejce nám řekl, že odmítá akceptovat nás požadavek na odstoupení od smlouvy. Prý by z důvodu vrácení pejska mohl být pejsek traumatizované a stresocan. Asi je to jen vymluva, aby nemusel vracet takových penez. Ale já si koupila pejska na výstavy a do chodu a ten je ve svých 5 mesicich slepy.Pejsek je slepý na levé oko a v druhém je potvrzena též vada. Ano k chovu to není na to nás ujišťoval doktor, u kterého jsme podstoupili zrovna ne moc levné vysetreni. Stal mě 24000 což není zrovna málo. Ale pan vrátit peníze odmita. Obrátila jsem se i na právníka, ale ani to nerespektuje. Tak, že pokud právo na vrácení je, tak ho dam k soudu. Děkuji za odpověď

   • V tomto připadě bych vám doporučovala navštívit právníka. Ten vám řekne úplně vše – na co máte a nemáte nárok.
    Také bych více koukala na rodokmeny a příbuzenské linie – je divné, že zde se objevila částečná slepota i když jde o čistokrevného psa s pp. Asi to nebude nikdy úplně vyloučené a stát se to může, na tohle opravdu nedokážu odpovědět.
    Poraďte se s právníkem a určitě se ozvěte, jak jste dopadli.

 8. Dobrý večer. chtěla bych se zeptat, jak je to s tím, když jsme si s přítelem pořídili pejska, kterého jsme společně měli 5 let. Poté jsme se rozešli a on si ho vzal k sobě bez toho, aniž by se se mnou jakkoli domluvil. Řekl mi jen, že mi ho bude půjčovat, kdykoli budu chtít, což samozřejmě nedodržuje. Pejsek je pro mne, jako člen rodiny, jako dítě a já jsem bezmocná. Uvažuji o soudu, jen nevím, zda pochodím. Smlouvu o koupi pejska nemáme. Předem děkuji za jakoukoli radu, pomoc. Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *