Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Výživa psa | Výživa velkých zvířat

Výživa velkých zvířat

V poslední době se stávají velmi oblíbenými některá z velkých a obřích plemen psů. Noví majitelé si však často nevědí rady s jejich výživou. Péče o velkého psa je časově i finančně náročná. Dále je velmi důležité upozornit, že štěňata musí dostávat pokud jsou krmena granulemi, tyto granule po dobu několika měsíců a nesmí se měnit každý měsíc jiná značka apod. Pokud krmíme jedním druhem granulí, musíme tímto krmit minimálně až do ukončeného 6. měsíce a u velkých plemen minimálně do 18 měsíců. Změnami značek granulí můžeme našemu štěněti spíše ublížit než pomoci!

Jak již jsme v úvodu psali, velmi oblíbenými se stávají některá z velkých a obřích plemen psů (např. zlatý retrívr, labradorský retrívr, rhodéský ridgeback, cane corso, comondor, kavkazák, irský vlkodav, moskevák a další tzv. molosové) a jejich noví majitelé nevědí jak na správnou výživu. Psi velkých plemen do 45 kg dospívají ve věku 12-18 měsíců a růst končí v 18 měsících. Psi plemen obřích nad 45 kg dospívají ve věku 15-24 měsíců, růst je ještě pomalejší do 18 měsíců, ale vývoj kostry končí až ve 2 letech. Kondice a vzhled jsou závislé na vybudování silné, mohutné a pevné kostry.

Většina těchto plemen má sklon k velmi rychlému růstu a s tím souvisejí zdravotní rizika. Rizikové je období od 3. měsíce, kdy nastává až překotný růst a mnoho majitelů si myslí, že musí více krmit a zvyšují proto krmnou dávku, což je fatální chyba. Nadměrný přísun energie totiž způsobuje příliš velkou rychlost růstu v poměru ke správnému vývoji kostry.

Nejvyšší rychlost růstu a vyvrcholení energetického příjmu (na základě metabolické hmotnosti těla) dosahuje většina velkých a obřích plemen v šestém měsíci věku. Růst pokračuje, i když pomalejším tempem, do dvanácti až dvaceti měsíců (v závislosti na plemeni) až do dosažení hmotnosti dospělého jedince. Nadměrná hmotnost štěněte vede v období kolem 5. – 6. měsíce věku k nadměrné zátěži pohybového aparátu- především kostí, vazů a šlach. Důsledkem tohoto stavu jsou prošlapy (tzv. medvědí tlapy)kulhání, vývoj dysplazie kyčelního kloubu a postojové abnormality.

psi_granule

Na vývoj onemocnění mají vliv především genetika (výběr zdravých rodičů)prostředí, přiměřená zátěž štěněte a výživa. Dalším zásadním faktorem výživy štěňat uvedených plemen je správný přísun vápníku. Ve snaze pejskovi pro správný růst “”přilepšit””, podává většina majitelů štěňatům různé přípravky a krmné doplňky s vysokým obsahem vápníku do jinak již vyvážené potravy pro štěňata. Pro mladého psa velkého plemene není problémem nedostatek vápníku (křivice se již téměř nevyskytuje) ale s jeho nadbytkem si štěně nedokáže poradit. Následkem pak bývají výše zmíněná onemocnění skeletu. Jak nízký, tak i vysoký příjem vápníku vede ke zvýšenému výskytu poruch vývoje kostry v průběhu růstu. Prakticky to znamená, že jak nadbytečné množství i perfektně vyvážené stravy nebo podávání doplňků obsahujících vápník, zvyšuje u velkých a obřích plemen riziko poruch růstu.

Kombinace granulí a domácí stravy není vhodná, protože naruší optimální hladiny látek v granulích. Pokud štěně dostává příliš mnoho vápníku, hrozí mu osteochondróza. Pokud je ke kompletnímu krmivu přidáváno maso, tedy vlastně nadbytek fosforu, který s sebou při vyplavování z organismu bere i vápník, může zase vzniknout odvápnění, které vede k vývojovým vadám. Kombinované krmení (granule a maso s příkrmem) je možné u rostoucích štěňat uplatňovat pouze po vyladění co do skladby živin, vitamínů a minerálů. Pokud se krmí kompletními krmivy, je přidávání pamlsků s obsahem vitamínu A a D a jiných vitamino-minerálních preparátů bez konzultace s veterinářem zakázáno.

Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Počet denních krmných dávek

  • do 4 měsíců – 5-3 x denně
  • 4 – 6 měsíců – 3 x denně
  • 6 – 18 měsíců – 2 x denně
  • 18 a výše – 2 x denně
Přečtěte si také:  Každý pes je unikát, potřebuje tak kvalitní krmivo na míru

Vždy je nutná dostupnost čerstvé, čisté vody.

Výběr správného krmiva

Aby vaše štěně rostlo zdravě, sledujte tyto znaky:

  • Menší obsah tuku pro méně energie k optimalizování (snížení) tempa růstu štěňat velkých plemen a tím chrání před přebytkem energie (10-14% v krmivu).
  • Sníženou hladinu proteinu a správný poměr proteinu s energií zajistí normální tělesnou kondici (optim. 25- 28 %).
  • Sníženou hladinu vápníku (dop. 0,9% v sušině) a fosforu, s optimálním poměrem vápníku a fosforu k dosažení správného vývoje kostí ( pro štěňata Ca : P je 1-1,5 : 1 ).

Dodávání chondroprotektiv v krmivu může být výhodné při udržování zdravé kloubní chrupavky. Jsou to její přirozené stavební kameny a napomáhají udržovat zdraví a pohyblivost kloubů (přípravky Caniviton forte , Canvit Chondro Maxi, Chassoton, Alavis, Fortiflex aj.) Řada výrobců již dnes tyto látky přidává přímo do granulí určených pro tuto kategorii , ale POZOR – nikdy nedosahují daných potřebných limitů – je to většinou pouze Tahák na lidi, vždy je nutné přidávat kloubní výživu i mimo tzv. plnohodnotná granulová krmení. Pes by měl mít min. 2.000 mg glukosaminu a ne jak uvádějí na svém krmení výrobci granulí 260-160 mg. glukosaminu

Nezbytné vitamíny a minerály k podpoře imunitního systému

Vysoce kvalitní živočišné proteiny k podpoře zdravého růstu svalů, nezbytných orgánů, srsti a kůže Zdroj vlákniny, který pomůže chránit citlivý zažívací systém a tím zůstane více živin ve vašem štěněti Přechod na krmivo pro dospělé psy. Štěňata velkých plemen dosahují dospělosti v 18-24 měsících života. V této době je vhodné přejít na krmivo pro dospělé psy. V době přechodu je vhodné míchat krmivo pro štěňata a krmivo pro dospělé psy zhruba po dobu týdne a postupně přejít z jednoho na druhé. Z vlastních zkušeností, jak osobních, tak hlavně pracovních, mohu některá kompletní krmiva doporučit, ale rovněž mohu říci, i která krmiva jsou absolutně nevhodná pro velká a gigantická plemena psů. Moje doporučení přitom vždy bude vycházet z terénních zkušeností, které jako jediné potvrdí kvalitu krmiva.

Osobně preferuji krmení masem a krmím následovně: – štěňata krmím vždy do 5 měsíců granulemi – puppy large, pak postupně přecházím na krmení syrovým hrubomletým masem / hovězí a telecí / ryba, zvěřina, drůbež, přidávám jednou rýži, jednou těstoviny, ovesné vločky / spařené /, přidávám kloubní výživu, byliny cdVet. Dle zátěže přidávám psům ještě multivitamín. 1-2x týdně vynechám maso a podávám zakysané mléčné výrobky a vejce. K napájení psů používám čistou vodu nebo zelený čaj s Glukopurem hlavně v zimním období. Dále 2x v týdnu psům dávám syrové hovězí kosti.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Nebezpečí pro psa v podobě vařených a pečených kostí

Vařené kosti mohou pro psy představovat velmi vážné zdravotní komplikace. Kosti, které prošly tepelnou úpravou, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *