Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Sportovní kynologie | O životě služebního psa

O životě služebního psa

Závodů psů ve sportovní kynologii se účastní jak vycvičení psi soukromých psovodů, tak psi služební. Jsou to úžasně inteligentní psi, kteří jsou nasazováni do služby se svým pánem – psovodem například při celní správě na hledání drog a výbušnin nebo při výkonu ostrahy areálů a pochůzek k zdárnějšímu zadržení pachatele, zejména při nočních směnách ostrahy.  

Nejlepší parťák ve službě

Jaký pes se k takové službě hodí? Takových psích plemen je celkem velké množství, protože pes je tvor, který se nechá člověkem vycvičit. Spíš by se dalo spekulovat, který pes se na tuto dráhu příliš nehodí, avšak to bývá také celkem individuální a i lecjaký pes malého plemene může svými výkony a predispozicemi překvapit.

Pokud u psa vycítíte, že jeho vlohy jsou výjimečné, je pak dobré při výcviku zjistit, na kterou službu by se nejvíce hodil. Ne každý pes je totiž služebně tak všestranný jako například labradorský retrívr, aby mohl sloužit jako policejní nebo vojenský pes i jako vodící pes a asistent pro nevidomého člověka. Předpokladem pro práci služebního psa je vytrvalost, odolnost, nebojácnost a dobrý, pravidelný trénink. Proto jsou služební psi pečlivě vybíráni zkušenými psovody, kteří při vzájemné souhře rozpoznají v psovi tyto vrozené vlastnosti a psychickou i fyzickou odolnost. Talent pozorují například při vzájemné souhře s chovatelem, nebo také při venčení psů z útulku.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Služební pes musí mít výdrž, a proto musí být skvěle vycvičen ve všech kynologických disciplínách, tedy ve stopování, poslušnosti a v obraně. Takový výcvik může trvat i tři roky. Pes musí s přehledem zvládat všechny cvičební prvky, jako jsou chůze u nohy, přisednutí k noze, vyštěkávání, vyčkání psovoda, aport, pronásledování pachatele, soustavné vyštěkávání jak vsedě, tak vleže, hlídání z povzdálí, napadení a pevný nepřerušovaný zkus.

Přečtěte si také:  Motivace psa při výcviku

99

Teprve poté, co pes perfektně ovládá všechny tyto dovednosti a jeho zdraví je stabilní, může získat tzv. papíry pro služební kynologii. Služební pes, tak jako ostatní psi, jedná především instinktivně. Mezi trenéry převládá proto názor, že dobrý služební pes pracuje kdekoli, kdykoli a s kýmkoli. Jak policisté, tak celníci či ostraha areálů si tak mohou předávat své směny spolu se služebním psem. Díky psím pudům si tito strážní nemohou přát lepšího ochránce života a majetku. Na cvičeného psa je stoprocentní spolehnutí a je jen minimum případů, kdy by sebezdatnější a nebezpečnější pachatel nebyl psem dopaden. Dlouhodobý, pravidelný výcvik psa se při obraně před zločincem nakonec vždy vyplatí. A pro rozptýlení můžete talent svého psího parťáka předvést třeba na kynologických soutěžích v jednotlivých disciplínách. Potlesk určitě sklidí i s obdivem.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *