Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Sportovní kynologie | Motivace psa při výcviku

Motivace psa při výcviku

Dá rozum, že pokud po svém čtyřnohém miláčkovi chceme, aby s námi při výcviku spolupracoval a rád, musíme ho adekvátně motivovat a odměňovat.

Jenže jak, čím a kdy? Každý pejsek je originál a osobnost jako my a preferuje něco jiného, ovšem základní pravidla motivace a odměny fungují až na výjimky celkem spolehlivě.

Nebojte se ze sebe udělat blázna

Psi a zejména štěňata zajímají všelijaké nezvyklé pohyby a zvuky. Pokud ho tedy chcete na sebe nalákat, musíte být v tu chvíli to nejzajímavější, co má v dohledu. Rychlé a nečekané pohyby, změny intonace, jásot pískání….cokoliv, na co Váš pes reaguje je správně. Sice na Vás budou pravděpodobně kolemjdoucí koukat jako na cvoka, ale za poslušného psa to určitě stojí!:)

Systém odměňování psa

Při základním navazováním kontaktu nepoužívejte zatím žádné povely, dejte si do ruky pamlsek, pokud je pejsek víc na míčky, tak ten a nechte jej chvílí se na něj dobývat, stále slovně povzbuzujte a měňte směry pohybu. Po krátké chvíli pejska pochvalte jedním vybraným ukončovacím slovem a po té ho odměňte pamlskem nebo míčkem. Párkrát opakujte, v největším zápalu pejska však přestaňte, ať se nedostanete do fáze, kdy už je z toho znuděný.

Jakmile začínáte cvičit jednotlivé prvky poslušnosti, během provádění cviku je hlavně v začátcích vhodné psa v případě správnosti potvrzovat (To je ono, správně, šikula….), ne však tak výrazně, jako říkáme ukončení. Mějte však na paměti, že nejdříve je ukončení (př. Výborně!) a až potom odměna. Nikdy ne naopak nebo bez ukončení. U již dlouho cvičících psů občas ukončujeme jeden cvik jiným, například po “Ke mě!” dáme povel “K noze!

Pokud pes cvik udělá správně, zbytečně ho neopakujte. Pokud je potřeba korekce, cvik zopakujte.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Motivace při stopách a obranách

Stopy jsou motivací pro většinu žravých psů samy o sobě, jelikož jak už jsme si vysvětlili ve článku “Začínáme se stopou“, na prokrmené stopě ho motivuje žrádlo a extra odměna při označení předmětu.

Přečtěte si také:  Jak vybrat dobrý cvičák

Při obranách je pes motivován figurantem a odměňován zákusem. Před, během a ani po obranách psa rozhodně nekrmte pamlsky, ani mu nedávejte míček. Figurant pro něj v tu chvíli musí být to nejzajímavější.

Líbil se vám článek? Podělte se s ostatními o váš názor v diskuzi!

Nebo si přečtěte další zajímavý obsah:

Ještě nemáte svůj účet? Založte si profil ještě dnes, vyplňte údaje o vás a vašem čtyřnohém příteli a zapojte se do pravidelné soutěže o skvělé psí dárky!

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *