Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Úvod | Ze světa psů | Sporty | Dog dancing

Dog dancing

Sport, kde pes pod vedením psovoda provádí cviky v rytmu hudby (alepoň přibližně) má různé názvy. Nejčastější je tanec se psem, ale teď se začíná hodně používat i mnohem přiléhavější dogdancing. V Anglii je zase nejrozšířenější Heelwork to Music, protože sport vznikl z obedience (heelwork – chůze u nohy; obedience – poslušnost). V Americe se spíše používá Musical Freestyle, v Holandsku zase Canine Freestyle… V podstatě to vše je dogdancing.

Co vše může pes v dogdancing předvádět? Pokud cviky neohrožují zdraví psa (psovod se může zranit dle libosti), tak se fantazii meze nekladou. Je povolena celá škála pohybů od chůze u nohy, po otočky, slalom mezi nohama, couvání, podávání pacek, panáčkování, válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda…. Jen pozor, některé cviky jsou pro nedospělého psa s nedovyvinutými klouby nebezpečné (couvání, chůze na zadních, rotování v otočkách nebo sudech, skoky).dog dancing

Na dogdancing je krásné to, že není náročný ani na čas, ani na prostor, ani na finance. Člověk nepotřebuje žádné zvláštní pomůcky, stačí cvičit deset minut doma a na procházce a pes se naučí mnoho nových věcí, i když majitel nemá třeba závodní ambice.

Většina tanečníků si cvičí sama soukromě, ale existují i cvičáky s kurzy dogdancing, pokud o nějakém víte, napište mi, prosím, dám na ně odkaz.

V dogdancing se pořádají závody i zkoušky, ve kterých lze soutěžit nezávisle na sobě, není potřeba mít zkoušky pro závodění a naopak. Dogdancing Club Czech Republic převzal pravidla pro posuzování z anglických soutěží a je dělený na čtyři divize podle toho, jaký typ pohybu vyhovuje týmu.

Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Na závody se většinou musíte předem přihlásit do data uzávěrky (pokud je uvedeno). S sebou si musíte vzít hudbu, na kterou jste nacvičovali sestavu (kdybyste chtěli, mohli byste klidně i improvozovat), očkovací průkaz a psa. Pokud není v propozicích na dané závody uvedeno jinak, platí, že délka a výběr hudby, choreografie a kostýmu je libovolná. Závodit smí pes od jednoho roku věku. Na závodech není povolené používat při vystoupení hračky nebo pamlsky. Na závodech nejsou žádné předepsané cviky, snad akorát divize Heelwork To Music má povinnou chůzi u nohy.
Na zkouškách dogdancing je naopak omezení velmi mnoho – jsou tam uvedené povinné prvky a také délka hudby. Kostým není povinný, hudba ano. Ve zkouškách první úrovně smí pes závodit od deseti měsíců, na zkouškách vyšších úrovní smí závodit od dvanácti měsíců.

Přečtěte si také:  Dogfrisbee

Ukázka:

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Dog scootering: Zapřáhněte psa za koloběžku

Možná jste již slyšeli o celkem proslulých sportovních disciplínách, které jsou založeny na souhře psa …