Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování

Artróza u psů

Artróza je součástí běžného procesu stárnutí. Někdy jsou psi postiženi také revmatickou artrózou, kterou sice nelze vyléčit, ale je možné zmírnit její projevy. Nelze předvídat, kdy a zda se artróza u psa objeví, ale ze některých okolností je její vznik pravděpodobnější. Pokud váš pes trpěl dysplazií kyčelního nebo loketního kloubu nebo osteochondrózou ( porucha kosti a chrupavky v kloubu ), hrozí větší nebezpečí tak zvané rané artrózy. Kromě těchto případů se artritické změny objevují v době, kdy pes dosáhne asi tří čtvrtin svého předpokládaného věku – sedmi let u velkých plemen. Jakmile si všimnete, že pes má ztuhlé a bolavé klouby nebo kulhá, navštivte veterináře. Pes může mít také potíže při vstávání, zvláště po delším odpočinku nebo spánku. Někdy pes při pohybu dokonce kňučí.

Postarejte se úlevu

Artrózu nelze vyléčit, ale pro úlevu od bolesti a zlepšení pohyblivosti kloubů můžete udělat mnoho.

  • Za chladných a vlhkých dní dávejte psu další pokrývku nebo deku, na které může ležet.
  • Udržujte přiměřenou hmotnost. Nadváha zatěžuje už tak přetížené klouby. Snížíte-li zatížení kloubů, oddálíte nástup artrózy v některých případech o celá léta.
  • Přinuťte psa k pohybu. Psi trpící artrózou se často málo pohybují, protože jejich majitelé jim nechtějí zbytečnou bolest. Cvičení je ale velmi důležité, protože udržuje funkčnost kloubů a zlepšuje pohyblivost. Pohyb také posiluje svaly, které pomáhají udržet stabilitu kloubů. Základem úspěchu je pravidelné a mírné cvičení.
  • Věnujte mu vlastnoruční péči. Sami víte, jak příjemná je masáž. Pes ocení osvěžující masáž bolavých částí těla téměř stejně jako vy, zvláště po návratu z procházky.
Přečtěte si také:  Zubní kámen u psů

Artoróza u psů – jak zmírnit bolest

Proti bolesti existují desítky různých léků. Jeden z nejúčinnějších a zároveň nejstarších a nejlevnějších je aspirin. Ulevuje od bolesti a zmírňuje taky záněty kloubů, které se často pojí s artrózou. Pokud pes trpí bolestmi, veterinář obvykle doporučí podávat asi čtvrtinu 325mg tablety na každých 4,5kg hmotnosti. Dříve než psu podáte aspirin ( a vlastně jakýkoliv lék ), určitě se poraďte s veterinářem.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Antiparazitní obojek Foresto

Antiparazitní obojek chrání Vašeho psa před všemi parazity, hubí klíšťata a blechy. Paraziti umírají kvůli včasnému uvolnění látky deltametrin. Obojek Scalibor je určený pro všechna plemena psů a vyrábí se ve dvou velikostech, přičemž každý z obojků se dá snadno a rychle zkrátit a přizpůsobit velikosti krku psa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *