I když s námi zvířata žila od nepaměti, více času trávila kolem domu nebo na dvorku. Postupem času se ale místo jejich působení zásadně změnilo a psi i kočky se přesunuli z venkovních budek na gauč. Trávíme s nimi více času, vyhledáváme další nadšence, bereme je mezi “kamarády”, na psí hřiště, dělají nám společnost ve chvílích veselých, ale i tehdy, když jsme smutní. A proto pro ně logicky chceme to nejlepší nejen co se týká stravy a veterinární péče, ale i pohodlí. V pelíšku budou mazlíčci trávit velkou část dne, kdy jsme v práci, je proto vhodné jejich výběr promyslet a neuspěchat.
Na co se tedy při výběru zvířecího pelíšku zaměřit?
Na začátku se vyplatí rozmyslet si několik základních kritérií a požadavků, které na pelech budou kladeny.
- Místo umístění
- Materiál pelíšku
- Velikost
- Zdravotní stav vašeho psího či kočičího parťáka
Výběr místa, kde bude pelíšek umístěný
Pelíšek, který je určený pro mazlíky žijící uvnitř domu či bytu, není tolik limitovaný materiálem, ale určitě je dobré si pečlivě rozmyslet jeho umístění. Při výběru místa myslete jednak na to, aby měl pejsek nebo kočička na onom místě klid a nebyl tam průvan, ale zároveň vám nepřekážel a nezakopávali jste o něj při každém průchodu místností.
Podle vámi vybraného místa se pak bude odvíjet tvar i velikost pelíšku, který si zvolíte. Rozhodnete-li se pelíšek umístit například na kluzkou dlažbu či lino, může být skvělou vychytávkou pelech s protiskluzovou spodní stranou, díky kterému nebude pejskovi nebo kočičce klouzat po podlaze.
Máte-li mazlíčka, který žije nebo část dne přebývá venku, je důležitý nejen výběr místa, kam pelech umístit, ale také jeho materiál. Místo by mělo být v závětří, měla by být možnost schování se před sluncem či deštěm. Pro toto umístění se hodí pelíšky vyrobené z nepromokavého materiálu, případně rychleschnoucí textilie a s dostatečně tlustou vrstvou matrace, která bude izolovat od země.
Vhodně zvolený materiál = snazší údržba pelíšku
Jak už bylo zmíněno výše, jiný materiál budeme vybírat pro mazlíčka žijícího doma a jiný pro kamaráda venkovního. Kromě toho ale s výběrem materiálu také souvisí vaše úspora času a energie při jeho údržbě. Máte-li psa nebo kočku, kteří extrémně línají, je vhodné se poohlédnout po pelechu, ze kterého půjde srst snadno obrat, ideálně se na něm vůbec nezachytí. Obrovskou výhodou je, lze-li sundat obal a ten samostatně vyprat, protože u větších pelechů by mohlo dojít k situaci, že se vám celý s polštářem či matrací nevejde do bubnu pračky.
Na trhu je nabídka pelíšků opravdu velmi pestrá. Vybírat můžete z designových kousků, které se skvěle hodí do moderních domácností, ale i ze staré dobré a ověřené klasiky. Perfektně a útulně bude doma vypadat proutěný pelíšek s pohodlným polštářem. Pokud máte v plánu jej pořídit pro štěňátko, raději počkejte, až po přezubení, aby si pelíšek nerozkousalo. Další vhodnou variantou jsou plastové pelechy s polštářem, které se hodí i ven a snadno se udržují a vy jen čas od času vyperete polštář a pelech otřete hadrem. Asi největší výběr najdete mezi látkovými pelíšky, kde máte širokou nabídku materiálů i vzorů.
Jak vybrat správnou velikost pelíšku?
Výběr ideální velikosti pelechu je tak trochu alchymie a záleží hlavně na tom, jaké polohy při odpočinku si volí zrovna vaše zvíře. Naši mazlíci totiž zaujímají různé polohy a podle toho je dobré vybírat. Pelíšek by neměl být příliš těsný, aby se pes či kočka mohl pohodlně rozvalit a natáhnout. Moc velký pelech ale nebude pro zvířátko příjemný, bude v něm “plavat” a také je možné, že se v něm nebude cítit bezpečně a útulně.
Abyste se odpíchli z místa, zkuste mazlíka změřit v natažené poloze a výsledné číslo porovnejte s pelechy na trhu, které se vám líbí. Vybíráte-li pro štěně, sáhněte po menším a klidně levnějším pelíšku a počítejte s jeho výměnou ve chvíli, kdy vám pejsek vyroste. Je to určitě vhodnější varianta, než brát pro malé zvíře obrovský pelech.
Trápí vašeho mazlíčka zdravotní neduhy? Výběrem vhodného pelíšku mu můžete hodně ulevit
V současné době se zdravotní problémy nevyhýbají ani našim zvířecím kamarádům. Časté jsou kloubní problémy jako je dysplazie, starší psi mohou trpět na otlaky či celkovou imobilitu. V tomto případě jsou skvělou volbou speciální ortopedické pelíšky, ve kterých je umístěna matrace s paměťovou pěnou, která poskytuje zvířeti vyšší komfort.
Takový průměrný pes spí 12–16 hodin denně, v pelíšku tak stráví poměrně velkou část svého života, a proto se vyplatí s výběrem nespěchat a pečlivě zvážit všechna pro a proti, aby byly obě strany spokojené a pelíšek tak splnil přesně ten účel, ke kterému byl vyroben.