Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Psychické poruchy u psů | Odborná terapie problémových psů

Odborná terapie problémových psů

Hlavní úloha psího terapeuta – Behaviorálního specialisty

V několika uplynulých letech zaplavilo neodbornou kynologickou veřejnost, majitele psů a psů společníků tolik informací o výchově a výcviku a o chování psů, že majitelé psů se přímo dusili „odbornými radami“, které dostávali z nejrůznějších míst; jako jsou knihy, letáky, internet, časopisy apod. Jak mají pečovat o své psy, jak je vychovávat, jak je cvičit a hlavně ty psy, kteří mají úlohu „ jen jako pes společník nebo jako rodinný pes“ a své rodině má jejich pes přinášet jen radost. Mnoho těchto informací je však hodně zavádějících a největší část těchto informací je úplně mimo mísu.

Tyto matoucí rozpory mají jedno společné: zcela opomíjejí vliv vzájemného působení pána a jeho psa na chování zvířete. Všímají-li si vůbec majitele jako činitele utvářejícího chování, omezuje se to na otázku, jak odráží nesprávné chování psa neurotické projevy jeho pána.

Behaviorální terapie psů

Behaviorální terapie psů je věda vycházející ze dvou oblastí výzkumu. Obě oblasti si kladou za cíl vědomě zlepšovat roli lidského faktoru. Stává se, že zkoumají psy v jejich sociální hiearchii, v cizím prostředí, podrobují psy psychickým testům včetně kompletní anamnézy a spoluúčasti majitele psa při terapii problémového chování psa. Chování psa žijícího v lidské smečce/rodině je ale ve velké míře závislé na domácím prostředí, v němž hraje rozhodující úlohu lidská proměnná.

I v nejlepších rodinách se vyskytují konflikty citů a očekávání a v takových případech behaviorální terapeut rozpozná a vytuší, že mezi psem a jeho majitelem probíhá vysoké napětí. Zjišťuje, jak se vzájemně prolínají a ovlivňují duševní stavy uvnitř lidské smečky. Proto je nutné dodržovat doporučený cílený postup v terapii psa, jen to povede ke zvládnutí daného diagnostikovaného problému.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Problémové – abnormální – závadné chování psů může mít různorodé příčiny jako např.: dědičné činitele, poranění mozkovny, některé patologické fyziologické stavy, neurotické stavy, nepřístojné chování, špatně zvolená komunikace se psem, špatně vedená výchova a výcvik psa atd. Proto je vhodné aby majitel psa, který si neví rady s chováním svého psa ihned vyhledal behaviorálního specialistu na psí chování a problém začal co nejdříve řešit – čím dříve tím lépe.

Přečtěte si také:  Proč mohou vznikat u psů poruchy chování…

Problémové chování samo nezmizí – stářím psa se jen upevňuje a utvrzuje!

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Výchova štěněte

Výchova štěňat

Úplně každý pes je velmi úzce vázán na člověka. Protože je to pes s velice …

3 komentářů

  1. Jana Agh

    Dobrý den,
    Prosim mam dotaz pred necelym mesicem jsem nechala sveho rok a pul stareho pejska kastrovat .Po kastraci se mi zda agresivnejsi vyjizdi uz i po fenkach a i na me dost casto vrci .muzr to byt po te kastraci podráždění a nebo to bude uz stabilni stav?

  2. Prosim o pomoc, uz si fakt nevime rady a veterinari taky ne. Muj pes uz 14 dni ma v kuse prujmy, bolesti bricha, v noci mu krouda brise. Skoro nam neji a ani nepije. Kdyz ho chceme pochovat nebo pohladit, tak narika bolesti a ma stahly ocasek. Je mu 6 let a jedna se o jorksirskeho teriera, vazi2,5 kg. Doktori nejdrive rekli, ze je to pouze od patere, takze dostali jsme pouze nejake leky proti bolesti, jenze vubec se to nezlepsilo, spis se to zhorsilo. Takze jsme tam jeli znova a tentokrat nam rekli, ze ma zvetsenou prostatu a nejakou cystu ve streve, ale nevedi co s tim delat a predepsali nam leky proti bolesti. Jenze furt se to nelepsi a uz 14 dni v kuse ma prujmy s hlenama. Prosim o pomoc, to uz neni fakt normalni. Dekuji

  3. Zdeňka Mecová

    Prosím o pomoc.Mám fenku 12 let havanský bišonek.Už 2 měsíce má v noci záchvaty strachu.vyhazuje věci ze skříni a pak tam vleze,spává za záchodovou mísou,ale před tím vleze do sprchy a strašně tam škrábe do odpadu,nepomůže ani,když tam dám větší,předmněty,deky,koše,vše vyháže.když zavřu koupelnu,začne kdekoliv vyhazovat vše kde je něco volně uložené.Přitom má stále vyplazený jazyk a ztěžka dýchá.To trvá až 2 hodiny,já jsem už z ní unavená,nevyspalá.Přes den se chová úplně normálně.Velmi se bojí bouřek a střelby.Nevím si s ní rady,pomůže někdo? děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *