Znáte to určitě všichni, kteří jste měli nebo máte pejska, že pokud necháte štěně déle doma samotné, tak kňučí, štěká, škrábe na dveře a ničí věci. Proč toto náš pes dělá a jak tomu zabránit ?
Psí ničitel
Štěně máme doma a chceme ho tam nechat samotné. Zavřeme dveře, ale jakmile tak učiníme, štěně začne hrozně vyvádět.
Štěně takto vyvádí, protože je mu úzko z toho, že jsme si dovolili ho opustit a nechat doma samotné bez toho, aniž by jsme se mu věnovali. Protože jste ho tam nechali, „odvděčí“ se vám tak, že něco zničí nebo si vezme botu a rozkouše jí.
Bezpečná místnost
Pokud máme štěně v místnosti, která je bezpečná a není tam žádný nábytek, boty či kabely, které by mohl pejsek rozkousat či nějak poničit, tak tam štěně můžeme bez problémů nechat.
Musíme štěně totiž naučit nejen poslušnosti, ale také tomu, aby dokázal vydržet na „místě“ bez vašeho dohledu a přítomnosti.Učíme to štěně po krátkých chvílích, aby vydržel někde zavřený. Můžeme mu dát i jeho oblíbenou hračku, aby měl nějakou zálibu. Jakmile po začáteční době 2 minut vypustíme pejska z místnosti, tak ho také hned odměníme. Pejska tak naučíme, že pokud vydrží na místě zavřený, bez naší přítomnosti, tak dostane pamlsek.
Kotec na doma
Dalším zařízením, které je vhodné pro ty „neposlušnější“ je tzv. domácí kotec. Takové kotce se prodávají v každých obchodech, kde se prodávají i potřeby pro chovatele. Dále se prodávají např. v internetovém obchodě baron .
Cena těchto kotců se pohybuje od 1.000,-Kč do 3.000,-Kč. Vždy totiž záleží na velikosti vašeho psa.
Do tohoto kotce budeme od malička učit psa na povel „místo“ a pokud odejdeme a bojíme se nebo i máme zkušenosti, že nám pes opravdu bude něco doma ničit, tak ho tam zavřeme. I u tohoto případu nejprve nacvičujeme po krátkých chvílích dobu, kterou štěně v kotci bude a jakou vydrží. Vždy jde jen o to, aby jsme si dobře naplánovali cviky, které psa budeme učit, kdy a v jakém pořadí. Jde jen o to, aby si pejsek navykl na to, že když odejdete, tak bude čekat na to, až přijdete a dáte mu pamlsek za to, že byl doma a hodný.
Musíme samozřejmě mít na paměti, že každé štěně se učí jiným způsobem a také jinou rychlostí. Některé štěně zůstane v klidu doma a nějaké nezůstane ani za hromadu pamlsků. Také záleží na vašem přístupu k výchově štěněte.
Pejskama se zabývám jen krátce, ale pokud vím, tak se nemá odměňovat, když se za ním opět přijde, jelikož to v něm může vzbudit separační úzkost v tom smyslu, že si situaci vyhodnotí jako – kňučím a vyvádím = dostanu… Číst vice »
Proto se má odměnit pouze tehdy, pokud byl pod dobu naší nepřítomnosti hodný a ticho.
Ano, přesně jak píše Lukáš Bureš, psa pochválime a odměníme tehdy, kdy je hodný a nedělá povyk (kňučení, štěkáni, apod). Mám zkušenost se svými psy, nejprve si vynucovali abych neodešla, jakmile pochopili, že se vždy vrátím, pohrajeme si a mohou… Číst vice »