Máte v plánu si pořídit pejska a u Vás doma je již zabydlený např. králíček, potkan, kočka či jiné zvířátko? Není žádný důvod jej kvůli psovi dávat pryč. A nebo pokud máme doma jiná větší zvířata a chceme si k nim pořizovat psa, ať už na hlídání nebo jako mazlíka, je třeba vědět jak správně postupovat při seznamování…
Zvířata jsou kamarádi
Doma máme i jiné zvíře, ale nechceme, aby štěně, které jsme si domů přivedli na něj útočilo nebo aby mu třeba omylem neublížilo. Ať už máme hospodářská zvířata nebo jen malé hlodavce, je třeba s nimi pejska řádně seznámit, aby se jich v dospělosti nebál. Úplně nejlepší je, když necháme zvířátko štěnětem důkladně prozkoumat.
Jak na to ?
Štěně si vezmeme k sobě a pustíme zvířátko k němu (pokud to zvířátko je malé, tedy něco jako potkan, králík). Pejsek se ho může třeba ze začátku bát a nebo na něho štěkat,img ale vy ho jen držte, mluvte na něj slovy „hodný“ a odměňujte ho pamlskama. Až si štěně ve vaší náruči zčásti zvykne a utiší se, tak ho můžete pustit ke zvířátku. Však ono by si poradilo, kdyby se mu štěně něco snažilo udělat, třeba ho i honit. V dalších chvílích pak budou ze zvířat dobří kamarádi.
Pokud chceme, aby pejsek poznal hospodářská zvířata jako např. skota či koně, necháme ho na ně koukat z dálky, ale aby si je mohl očichat. Musíme pejska v době seznamování chválit a povzbuzovat ho, že zvíře není nic zlého nebo nepřátelského.
Společné chvíle
Pokud máte nějaké zvířátko, které pouštíte volně po bytě či volně po zahradě nebo i kdyby jste chtěli, aby jste časem se psem jeli ven spolu s koňmi, je třeba zajistit přátelské jednání se štěnětem už od útlého věku, aby jste mohli bez problémů a bez obav pouštět obě zvířátka spolu ven.