Nejmenší plemeno psů na světě se těší, spolu s druhým drobkem Jorkšírem, velké oblibě převážně u žen. Čivavy dokonale znají prostředí kabelek svých paniček. Jednu dobu bylo toto bylo toto zvíře velmi populární. Je to skutečně jen uštěkaný věrný společník celebrit?
Vzhled
Čivava je se svou výškou v kohoutku 15-23 cm a ideální váhou od 1,5-3 kg nejmenší psí plemeno na světě. Výška v kohoutku ovšem není tak jasně definovaná jako jeho váha. Akceptována je i váha od 500 g. V podstatě jsou více preferovány menší kusy, čivavy nad 3 kg jsou z klubů čivav vylučovány. Aktivisté se bouří proti trendu šlechtit psy s tak nízkou hmotností, protože pak mají problémy se zdravím a hraničí to s týráním.
Typické jsou pro čivavu velké uši, vypouklé oči (s tendencí slzet) a krátký čumák. Ocásek mají docela dlouhý a vysoce nosený, směřující na hřbet.
Srst může mít dlouhou hladkou či zvlněnou s výrazněji osrstěnýma ušima, krkem a ocasem. Další variantou jsou krátké husté chlupy. Dle standardu FCI je povoleno mnoho barevných kombinací.
Původ
Čivava pochází z Mexika z provincie Chihuahua, to je jisté. Co je ovšem nejisté jsou tyto historky týkající se jejich původu: Podle mexického náboženství čivava převzala v posmrtném životě roli průvodce mrtvých duší. Další domněnka tvrdí, že čivava sloužila Aztékům jako pes pro obětní rituály. Nicméně pes podobný čivavě se také objevoval už ve starověkém Egyptě před 3 000 lety. Zoolog K. Haddon popsal v roce 1910 mumifikované ostatky malého psa z egyptské hrobky s mělkým důlkem v lebce, což je jeden z typických rysů čivavy. Tyto teorie nejsou ani potvrzeny a ani je nikdo nevyvrátil. Každopádně plemeno je velmi staré.
Čivavy, jak je známe dnes, se dostaly do Evropy v 19. století. Turistům v Mexiku totiž učaroval malý roztomilý pes s obříma ušima a ti ho rozšířili po celé Americe, a nakonec až přes oceán.
Povaha
Čivava je ráda středem pozornosti, tu si vynucuje štěkáním anebo simuluje zranění. Na malé tělíčko disponuje obrovským egem a často si myslí, že je větší, než ve skutečnosti je a klidně se postaví mnohem větším psům. Je inteligentní, temperamentní a odvážná. Je velmi ostražitá a chová se jako hlídací pes.
Je skvělý psí společník, který vyžaduje pozornost páníčka. Je velmi hravá, ale nehodí se k malým dětem, které by jí mohly ublížit. Nemá ráda společnost jiných psů a když už to musí být, tak akceptuje jedině jiné čivavy. Je nutné čivavu vést k poslušnosti a vychovávat jí už od mala, nebo vám přeroste přes hlavu.
Chov a péče
Čivava je pro svou malou velikost náchylná k různým úrazům a nemocem. Jako každé přešlechtěné plemeno má své specifické problémy. Například když má ohromnou radost, může se zadýchávat a chrčet. Mohou se objevovat na lebce prohlubně, což psa vyřazuje ze standardu. Také se může vyskytnout problém s luxační čéškou v kolenním kloubu (malí psi běhají střídavě po třech a čtyřech nohou).
Pokud si chcete pořídit čivavu, tak důkladně si prověřte nabídky a chovatele. Fenka čivavy rodí většinou 2 nebo 3 štěňata, která většinou přichází na svět císařským řezem z důvodu velikosti fenky. Štěňata pořídíte za 10–15 tis Kč.
Obrovským problémem jsou množírny psů (a to nejen u čivav), protože spousta lidí nechce dát za štěně tolik. A tak volí tuto nelegální možnost koupě. Jenže si neuvědomí, že tito psi trpí, fenky jsou chovány jen aby rodily štěňata a jejich kvalita života bývá velmi bídná. Navíc v dospělosti tito psi, kteří nejsou potomci prověřených rodičů, jsou častěji náchylní k různým nemocem a genetickým vadám. Sněmovna v roce 2020 schválila zvýšení trestů za týrání zvířat, kam taktéž spadají tyto množírny.
Bohužel některé množírny stále fungují (ačkoliv se to na první pohled nezdá, že to je množírna), jelikož hodně lidí dá radši přednost levnějšímu psovi, bez papírů.
Čivava se dožívá dlouhého věku v rozmezí 12-15 let.
Kdo by si měl pořídit čivavu
Jestli se rozhodnete si pořídit čivavu jen pro to, že jste jí viděli u Paris Hilton, tak to není dobrý nápad. Ano, je to skladný pes, ideální do malého bytu, ale stejně je nutné si koupi promyslet. Ač malý pes, nepodceňujte ho. I takový drobek potřebuje dostatek pohybu a váš čas na výcvik. Hodně času si nechte na výběr správné chovné stanice, seznam naleznete např. na webu https://www.klubcivav.cz/chovatelstvi/chovatelske-stanice/
Autor: | Jana Sixtová |
Hlavně čivavy trpí na obezitu. Naši sousedé mají čivavu ale je tak tlustá, že už ani pomalu neběhá.. když jsem jim to jednou říkala, že by ji neměli tolik krmit, nebo dávat zbytky od sebe, tak se naštvaně ohradili s… Číst vice »