Může se psát také Yorkšírský teriér, zvaný také jen jako jorkšír. Je to drobný pejsek, který často vykukuje z luxusních kabelek svých paniček. A mívá sponkou sepnuté chlupy nad očičkama. Opravdu jej lze brát jako módní doplněk na mazlení nebo malého vzteklíka?
Vzhled
Jorkšírský teriér patří mezi nejmenší psy na světě. V kohoutku má 18-23 cm a obvyklá hmotnost se pohybuje kolem 3 kg. Má dlouhou, jemnou, hebkou a rovnou srst, která jim zakrývá nohy, někdy dosahuje až na zem (většinou u výstavních psů), nikdy by ale neměla psovi bránit v pohybu. Srst bývá rozdělena pěšinkou uprostřed těla. Dlouhá srst se jorkšírům balíčkuje, aby se neponičila – naolejované prameny srsti se po vykoupání a vyfénovaní balí do takových igelitových balíčků a následně papíru. Nevýstavním psům se srst zastřihuje. Jorkšír nelíná.
Ve standardu plemene jsou přípustná pouze tato zabarvení – sytá, zlatavě hnědá barva na hlavě a ocelově modrý hřbet táhnoucí se až k ocasu. Zlatohnědé chlupy by měly být u těla tmavé a na vrchu světlejší. Ostatní barvy srsti jsou klasifikovány jako chybné barvy. Špičaté uši jsou vzpřímené a jsou poměrně vysoké.
Původ
Historie tohoto plemene sahá do 19. století, kdy si jej angličtí dělníci začali chovat pro boj s krysami. Tento zájem ale netrval věčně, a protože to je pes mimořádně roztomilý a skladný, obyvatelé chudých čtvrtí Yorkshire ho šlechtili a dělali ho skladnějším a optimalizovali jeho hladkou a lesklou srst. A to bylo něco pro aristokratické paničky, které si jej brzy zamilovaly. A tak v roce 1886 byl Jorkšírský teriér oficiálně uznán jako plemeno a stal se nejoblíbenějším trpasličím psem ve Velké Británii.
Povaha
Ačkoliv pes vypadá jako plyšové zvířátko na hraní, rozhodně tomu tak není! Malý vzrůstem, ale srdce má bojovníka. Je statečný, sebevědomý, ostražitý, energický a nebojí se přijít do konfrontace s velkými psy. Malý jorkšír má často sklony sám sebe přeceňovat, což ve většině případů není úplně ideální. On si dovolí i na dogu na německého ovčáka… do vypuštění duše chrání svou rodinu i když často velmi riskuje. Je nutné tohoto drobečka včas vycvičit a mírnit tak přehnanou dominanci a agresivitu. Je nedůvěřivý a odtažitý k cizím lidem. Ale není to špatný pes. Je učenlivý, zvědavý, inteligentní a bystrý. Všechno vykonává s nadšením a vervou, jak se na správného teriéra sluší. Pravidelný pohyb je pro toto plemeno velmi důležité. Lze s ním dělat i agility a jiné psí sporty.
I přes velké sebevědomí se pes dokáže přizpůsobit každodennímu životu rodiny, ve které bude zajisté miláčkem.
Chov a péče
Jestliže jste si rozhodli pořídit si do bytu tohoto drobka, dejte si pozor a vybírejte si pouze prověřené chovatele. Bohužel s nárůstem popularity tohoto psa, kdy ho chce stále více lidí a nechtějí za něj dát x tisíc, vzniklo hodně množíren (a to nejen jorkšírů), kde bohužel pes nemá vhodné podmínky k životu a spíš přežívá. Fenky jorků jsou na tom samozřejmě nejhůře, protože plní funkci výrobny štěňat. A majitel pak shrábne peníze. Sněmovna v roce 2020 schválila zvýšení trestů za týrání zvířat, kam taktéž spadají tyto množírny.
Bohužel některé množírny stále fungují (ačkoliv se to na první pohled nezdá, že to je množírna), jelikož hodně lidí dá radši přednost levnějšímu psovi, bez papírů. Ale to je všeobecný mýtus. Pes s průkazem původu nemá povinnost jezdit po výstavách. Navíc štěňata po neprověřených rodičích mohou v dospělosti trpět různými nemocemi a vadami.
V normálním režimu u chovatele rodí fenka v průměru asi 3 štěňata. Štěně s průkazem původu stojí kolem 20 tisíc Kč.
I když se jedná o maličké plemeno, je potřeba na jeho chov spoustu času a také odborných znalostí. Zvykněte ho na koupání, česání, fénování, stříhání drápků a čištění zubů, balíčkování srsti… Občas se stane, že mléčné zuby nevyrostou, takže je nasnadě navštívit veterináře. Důležitá je také prevence proti paradontóze.
Jorkšír se dožívá poměrně vysokého věku 13-16 let.
Proč si pořídit Jorkšírského teriéra?
Pokud máte malý byt a nechcete kočku, je pro vás volba koupě minipsa vhodná. Ačkoliv je jorkšír malý pes, potřebuje časově náročnější péči. Pokud to všechno zvážíte a stejně se rozhodnete pro jorkšíra, mrkněte na stránky chovatelů jorkširských teriéru (např. Yorkshire Club, Českomoravský klub chovatelů Yorkshire Terrierů nebo Yorkshire Terrier Club). Ušetříte si pak trápení se zdravím tohoto zvířete a budete spokojení jak vy, tak on.
Autor: | Jana Sixtová |