Vůbec nejoblíbenější plemeno nejen v České republice je Německý ovčák, často zvaný domácky vlčák. Své popularitě může vděčit populárnímu hrdinovi z rakouského seriálu Komisař Rex (ano, proto se možná tolik ovčáků jmenuje Rex). Mnohé odborné knihy o psech tvrdí, že je vůbec nejchytřejší ze všech psů a proto hojně využívaný v ozbrojených složkách.
Vzhled
Německý ovčák je silný, robustní pes s hrdým postojem. S výškou v kohoutku kolem 60 cm a vahou kolem 35 kg patří mezi střední až velká plemena. Fenka je zhruba o 10 cm menší a 10 kg lehčí. Je dobře osvalený s vyváženými tělesnými proporcemi a pevnou tělesnou konstitucí. Německý ovčák má dlouhou nebo krátkou srst s podsadou. Na uších a nohách se vytvářejí tzv. praporce, na stehnech jsou pak výrazné kalhoty. Ocas je porostlý hustou srstí a směrem dolů se tvoří praporec. Krátká srst je na hlavě, kolem vnitřní části uší, na přední straně končetin, packách a prstech. Delší a silnější srst je na krku. Na zadní straně končetin se srst postupně prodlužuje až k zápěstnímu kloubu.
Typické jsou tyto variety zbarvení srsti, přípustné Mezinárodní kynologickou federací (FCI): Černá s hnědými, žlutými až světlešedými znaky; Celočerná, šedá, nebo šedá s tmavým vlkošedým zbarvením; S černým sedlem a maskou. Od roku 2011 vede FCI bílou podobu německého ovčáka jako samostatné plemeno „Bílý švýcarský ovčák.“
Vzpřímené uši do špičky a tmavé oči mandlovitého tvaru dávají ovčákovi bystrý a pozorný výraz. Uši se staví zhruba ve 4-5 měsících věku psa. Čenich je u ovčáka vždy černý.
Historie
Předci dnešního Německého ovčáka žili na území Německa už v 7. století a používali se k pasení dobytka a hlídání stáda před vlky, ačkoliv se traduje, že pes podobné konstituce a vzhledu se tu objevoval už v 1. tisíciletí. Za zakladatele chovu plemene Německého ovčáka, jak už ho známe, se považuje Max von Stephanitz. V roce 1899 založil spolu s Arthurem Mayerem „Spolek pro německé ovčáky“, kde byl stanoven standard plemene, který byl později několikrát upraven a katalogizován. První zaregistrovaný pes se jmenoval Hektor von Linksrhein alias Horand von Grafrath , který patřil právě von Stephanitzovi.
Horand spolu s bratrem Lynxem von Sparwaasserem a fenkou Mari von Grafrath dali základ chovu většiny německých ovčáků.
Postupem času chovatelé zlepšovali především jejich pracovní výkonnost a povahu. Pracovně se osvědčil během 1. světové války, později pracoval s vojáky v USA a rozšířil se do celého světa. I přes oblíbenost nacistických vojáků (i Hitler měl svou oblíbenou fenku ovčáka) jejich popularita nepoklesla a dál rostla.
Povaha
Pro lidi je to nejušlechtilejší plemeno vůbec. Hlavní povahové rysy německého ovčáka jsou ctnost, odvaha, poslušnost, oddanost a vytrvalost. Ovčák je temperamentní, ale přitom vyrovnaný, tvrdý a zároveň dobře cvičitelný. Bývá nepodplatitelným hlídačem. Dále je sebevědomý, absolutně přirozený (s výjimkou vydráždění), zcela dobromyslný, pozorný a ovladatelný.
Německý ovčák si dokáže vytvořit pevné a úzké pouto s člověkem. Ke svému pánovi je vždy loajální a věrný. Je to vysoce inteligentní pes s obrovskou ochotou učit se a pracovat.
Chov a péče
Německý ovčák je relativně odolné plemeno, a tak v pohodě zvládne nepřízeň počasí a může bydlet venku v kotci. Je to téměř bezúdržbový pes. Líná, takže je nutné jej vyčesávat. Ale to je tak všechno.
Fenky mají v průměru 7-8 štěňat. Štěně s průkazem původu můžete pořídit za 10-15 tisíc. Na vesnicích ale stále ještě najdete štěňata bez průkazu původu, to, když se sousedé rozhodnou, že když už jeden má fenku a druhý psa, tak proč jim nedopřát a trošku si přivydělat. Bohužel tito psy se vzdalují původnímu standardu vzhledově i povahově. Volte radši prověřené chovy, odměnou vám bude zdravý pes.
Ovčák strašně rád a pořád něco kouše. Vhodné jsou tak např. kosti z buvolí kůže anebo gumové hračky či různé tyčinky. Benefitem je, že to udržuje zdravé zuby a dásně.
Vzhledem k tomu, že je to středně velké a těžké plemeno, je důležité klást důraz na správnou výživu během života a prevenci proti nemocem kloubů. Nejdůležitějším zdrojem bílkovin je maso, které by mělo tvořit asi 70 % stravy. Má rád housku se salámem (ne počkat, to ten televizní Rex).
Tito psi mívají problémy se zády a následně s chůzí, častá dysplazie kyčelního kloubu. Takže nákup vitamínů na zlepšení funkce kloubů majitele ovčáka neminou. A nedílnou součástí péče jsou samozřejmě pravidelné návštěvy u veterináře. Německý ovčák se v průměru dožívá 12-13 let.
Psi u ozbrojených složek
V knize Psi ve válce od Lisy Rogakové se říká: „Milovníci psů tvrdí, že pes je nejlepší přítel člověka. Také často slýcháme, že jaký pán, takový pes. V armádě však koluje ještě jedno pořekadlo: Jeden pes má hodnotu deseti vojáků.“
Armáda ČR v dnešní době používá cca 1350 psů různých plemen. Mezi nejčastější patří německý ovčák, belgický ovčák, briard, rotvajler, dobrman nebo velcí knírači. Největší počet je využíván ke strážní činnosti nebo hlídkové službě, to jsou psi obranní a všestranní. Další psi jsou cvičení pro zcela konkrétní a speciální úkoly, jako je hledání výbušnin, vyhledávání omamných látek a drog, vyhledávání zbraní apod.
Hlavní centrum pro výcvik vojenských psů je Centrum vojenské kynologie v Chotyni.
Němečtí ovčáci byli využívány německou policií už v roce 1903, po vypuknutí 1. světové války sloužili i v armádě.
Služební pes by měl především stoprocentně důvěřovat svému psovodu. A naopak.
Proč byste si měli pořídit ovčáka?
Pokud máte velkou zahradu a dostatek času na trénink a chcete si pořídit středně velkého psa, hlídače, je pro vás ovčák ideální. Všechno ohledně tohoto plemene včetně prověřených chovatelských stanic naleznete na webu Českého klubu Německých ovčáků.
Autor: | Jana Sixtová |
Na ovčáka nedám dopustit!
NO mám (z chs s PP,) je to nejúžasnější pes, kterého jsem měl.. jiné plemeno bych si už asi nevybral. Poté, co nám zemřel Astor (husky), jsem si chtěl pořídit nějakyho nenáročnyho na gauč, ale já jsem dost aktivní člověk,… Číst vice »