Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Opravdu umí všichni psi plavat?

Opravdu umí všichni psi plavat?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že všichni psi umí plavat. Někteří z nich jsou od přírody dobří plavci, ale spousta z nich ne. Pojďme se společně podívat, jak to vlastně mají naši čtyřnozí přátelé s plaváním!

Na první pohled se může zdát, že každý pes umí plavat, ale nenechte se zmást. Ve spoustě případů jde pouze o instinkt, který souvisí s přežitím. Všechna zvířata mají pud sebezáchovy a ani psi nejsou jiní, a tak ve vodě začnou plavat „čubičku“. Někteří z nich se díky tomu udrží alespoň na hladině, ale mnohým z nich nepomůže ani „čubička“. Ti poslední z nich bývají většinou psi s krátkými čumáky. Jejich problém udržet se nad hladinou, souvisí s potížemi s dýcháním, které vedou mimo jiné k tomu, že se rychle unaví.

Problém s plaváním ale mohou mít i psi s širokými hrudníky, malými tlapkami a v neposlední řadě i psi, kteří mají krátké nohy.

Psi bychom mohli zařadit jednoduše do tří kategorií. Do té první patří psi, kteří vodu milují a mají pro plavání skvělé předpoklady. Například hustou nepromokavou srst nebo tlapy s plovacími blánami. Ve vodě si to prostě užívají. Třeba takový portugalský vodní pes nebo labradorský retrívr jsou typickými představiteli milovníku vody, kteří jsou do ní perfektně přizpůsobeni.

Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Druhá skupina psů jsou ti, kteří neumí plavat z fyziologických příčin. Jejich tělo jednoduše není stvořeno pro pohyb ve vodě. Mezi tato plemena patří plemeno anglického buldoka. Jeho krátký čumák, nohy a široký hrudník, mu doslova znemožňují udržet se na hladině. Dalším takovým příkladem jsou jezevčíci a baseti. Dlouhé tělo a krátké nohy také nejsou k plavání zrovna ideální.

Některá plemena nemají přímo fyziologický problém s vodou, například někteří bezsrstí psi, nebo psi s jemnou srstí, jsou dobří plavci a rádi plavou. Ve vodě ale nevydrží dlouho, protože rychle prochladnou.

Přečtěte si také:  Přebarvení psi

A kdo je ta třetí skupina psů? Přece všichni ti ostatní. Některým se chce plavat více, některým méně. Většinu z nich to však lze jednoduše naučit. Buďte trpěliví a psa do ničeho netlačte. O tom, jak naučit psa nebát se vody a plavat, se dozvíte v článku Jak naučit psa plavat.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru

Rozvíjejte duševní potenciál svého chlupáče. V následujícím textu si ukážeme 5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru.

Jeden komentář

  1. Náš Miki, jorkšír, nemá vodu vůbec rád :-D vyhýbá se ji všude. Když jdeme kolem rybníka, neodváži se jít ke břehu, hned jak zjisti, že tam je voda, peláší zpátky jak pominutej :-) i kdybych mu tam dala flákotu masa, tak to nedá :-D takovej náš strašpytlík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *