Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Hudba pro zvířata: Psí milují Boba Marleyho
omar-roque-unsplash

Hudba pro zvířata: Psí milují Boba Marleyho

Vše začíná mollovou tóninou, vyluzovanou smyčci houslí. Melodie se změní v ptačí zpěv a pokračuje opět strunnými nástroji. Lidskému uchu může připadat jako jedna z těch, které pomáhají snadněji usnout. Ale lidé nejsou těmi správnými posluchači těchto skladeb. Jsou určeny pro psy!

Hudba je zpracována tak, aby byla slyšitelná pro zvířata. Pomáhá jim totiž snížit stres a úzkost. Hudba je orientována na psy, se rychle stává úspěšným žánrem a britská produkční společnost RelaxMyDog je lídrem trendu. V roce 2011 j zakládají Amman Ahmed a Ricardo Hendriquez.

“Existuje spousta medikamentů a bylinných prostředků, které uklidňují domácí zvířata. Chtěli jsme však přijít s něčím, co by bylo naprosto přirozené, a tak nás napadla hudba. Začali jsme jako dvoučlenný tým, ale nyní máme zaměstnance ve Velké Británii, Salvadoru a Indii a naše publikum je stejně globální. Naše hudba už pomohla milionům domácích mazlíčků,” vysvětluje Amman Ahmed.

Pro psy i lidi

V reakci na zájem o jejich hudbu zakládají v roce 2012 další společnost, tentokrát s názvem RelaxMyCat, která je pro změnu zaměřená na kočky. Oba muži jsou přesvědčeni, že pokud je majitel zvířete uvolněný a zbavený stresu, pak se pozitivní energie přenáší i na jeho mazlíčka a podporuje jeho pohodu. Proto se při navrhování vhodných melodií nesoustředí jen na kmitočty, které mohou slyšet zvířata, ale také na skladby, které navozují hlubokou relaxaci u lidí. Jejich vzájemným propojením dosahují skvělých výsledků a mohou tak nabídnout i alba, která si spolu s mazlíčky mohou se stejným efektem poslechnout také jejich majitel.

Při výběru skladeb, které znějí libozvučně zvířatům, kladou největší důraz na zpětnou vazbu od svých zákazníků. Jedním z poznatků, které takto od majitelů psů získali, je informace, že jejich čtyřnozí mazlíčci velmi dobře reagují na hudební styl reggae. Ten vzniká v 60. letech 20. století na Jamajce a jeho předchůdci jsou styly, spjaté s americkým rhythm and blues, jazzem a soulem.

Přečtěte si také:  Opravdu umí všichni psi plavat?

Hudba pro srdce

Toto zjištění je podpořeno studií z roku 2017, kterou provedli skotští vědci. Z výsledku jejich výzkumu vyplývá, že klasická hudba má uklidňující vliv na psy jen zpočátku, brzy se začnou nudit. Naproti tomu reggae a jemnější rock vyšly jako nejlepší žánry pro snížení stresu a celkové uklidnění psů. Kladný vliv mají také na jejich srdeční frekvenci. “Tyto žánry mají rytmus podobný srdečnímu tepu psů. Také štěně, pokud se cítí ve stresu, se přitulí k matce a využívá její srdeční tep ke svému zklidnění,” spekulují vědci o důvodu obliby této hudby u psů.

Ti přitom podle majitelů v této souvislosti preferují jamajského interpreta Boba Marleyho (1945 – 1981).

Netflix pro psy?

Společnost RelaxMyDog se spojila s některými hudebníky, kteří pro ni složili speciální skladby. Její zakladatelé nyní uvažují o tom, že by svou činnost rozšířili o audiovizuální projekt. “Naší vizí do budoucna je stát se něčím, jako je Netflix pro domácí mazlíčky, chceme být jakýmsi Petflixem,” nastínil Amman Ahmed další plány. Petflix by nabídl videoprojekci na “psí” témata, například evokující procházku lesem za použití fialového filtru, který zaujme psy.

Odpovídá totiž jejich pohledu na svět. Vše samozřejmě v kombinaci se správnou hudbou.

19_titulka_web-sČlánek převzat z magazínu Epocha
http://rf-hobby.cz/
Kateřina M. Košutová

 


Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru

Rozvíjejte duševní potenciál svého chlupáče. V následujícím textu si ukážeme 5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *