Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Novinky | Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání

Změna zákona na ochranu zvířat proti týrání od ledna 2013

Známe spoustu případů týrání psa či více psů. Jsou případy, kdy člověk ubodal psa a natočil si to na video. Další případ, kdy psa hodili z mostu na pevnou zem a nebo ukrajinská modelka, která při focení usmrtila štěně a na fotkách se tím chlubila. Tyto lidé si to užívají a nehrozí jim za to téměř nic, ale od ledna letošního roku se tresty za týrání zvířat v České republice zvýšily.

Vláda přijala novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která obsahuje nové sankce a zpřísňuje některá ustanovení. Měla by týrání zvířat předejít, nebo alespoň zabránit jeho opakování.

Světlana Zvěřinová, z nadace na ochranu zvířat, uvedla, že tyto změny jsou nejen vítané, ale také podstatné.  Zejména přivítala rozšíření pravomocí policie. Dosud totiž muži zákona nesměli překročit práh bytu nebo domu, i když měli podezření, že je někde zvíře týráno. Podle novely však budou moci do bytů a domů vstoupit bez povolení.

Jestliže sousedi slyšeli, že v bytě kňučí pes nebo se domnívali, že je pes delší dobu týrán a nahlásili to na policii, policie dovnitř nesměla. To se teď ale změní.

Tuto možnost vítají i samotní policisté. „Práci nám usnadní vše, co nám umožní objasnit trestnou činnost,“ řekla mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

 

Ochrana psů před týráním a návrat do normálního života

Ochranou psů a navrácení po rekonvalescenci do nového domova a rodiny, která se o psa bude v následujících letech starat a která mu dá nový domov plný lásky se zabývá Občanské sdružení na ochranu zvířat Toulavé Tlapky. Toto sdružení se setkalo s celou řadou případů týrání, nevhodné chování majitele k psovi a dále také s tzv. “množírnami”. Co si pod pojmem množírna představit? Znamená to, že feny jsou u chovatele celý život zavřeny v klecích nebo málo prostorných místnostech, kde jen rodí štěňata. Tito “chovatelé” vydělávají spoustu peněz prodáváním takto odchovaných štěňat a nechtějí si uvědomit co tím vlastně těm pejskům dělají.

S cílem pomoci bezbranným psům i kočkám se rozhodli v roce 2007.  Za jediný rok zachránili přes 300 pejsků, které řádně ošetří, zkoumají a vylepší jejich chování a v nabídce pejsků k adopci vždy zdůrazní kam, ke komu se hodí a na čem je potřeba zapracovat.

Přečtěte si také:  Antiparazitní obojek Foresto

Spousta týraných pejsků nebo pejsků, kterým se nedostalo dostačující výchovy a lásky se dostala právě do tohoto zařízení a následně jich mnoho našlo nové domovy.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Pes nebude věc

Ochránci zvířat přijali řadu dalších změn, které vláda odsouhlasila. Ministr zemědělství Petr Bendl upřesnil, že krutý chovatel může i o týrané zvíře přijít. „Chovateli zanikne vlastnické právo k týranému zvířeti. Dosud bylo možné pouze umístit zvíře do náhradní péče,“ upřesnil .

Neméně důležité je podle Zvěřinové i ustanovení, kdy úřady budou moci majiteli zakázat chov zvířat, pokud je v minulosti týral. Čeští policisté jen od loňského ledna do listopadu řešili 69 podobných případů.

Je mnoho případů, kdy byli psi chováni v trýznivých podmínkách, zavřeni v klecích, pohybující se ve vlastních výkalech  bez krmiva. Psi trpí a lidé, kteří o tom vědí jsou zoufalí, že nemohou nijak zasáhnout.

Ustanovení zákona týkající se ochrany zvířat při chovu

Ustanovení zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, týkající se ochrany zvířat při chovu, jsou od 1. ledna 2013 následující:

Sdružení právnických nebo fyzických osob, která se zabývají chovem zvířat, a chovatelé, kteří jsou jejich členy, nebo podnikatelé, kteří se v rámci podnikatelské činnosti zabývají chovem zvířat, musí chovat psy nebo kočky v souladu s podmínkami stanovenými vyhláškou č. 21/2013 Sb., o stanovení podmínek při chovu psů a koček. Tuto vyhlášku naleznete ve Sbírce zákonů.

Zákon č. 359/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání

Zákon č. 359/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. Zákon je účinný od 1.1.2013, část od 11.7.2013.

Typ předpisu: Zákon
Číslo předpisu: 359/2012 Sb.
Datum schválení: 19.9.2012
Datum účinnosti: 1.1.2013

 

Přílohy:
[download id=”11″] [download id=”14″] [download id=”13″]

Zdroj: www.denik.czMinisterstvo zemědělství

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

4 komentářů

 1. jaroslav berný

  dobrý den.podobný připad je u nás v domě.pes je v bytě zavřený 24h.šteká.když nato majitelku upozroníte aby situaci řešila tak je na vás drzá.je možné řešeni?berný

  • Já bych paní doporučil pro pejska elektronický protištěkací obojek… Máme ho a jsme spokojeni, štěkání přestalo a dokonce se to i naučil, takže jej nepoužíváme neustále

   • Skvělé, takže svého psa raději týráte el. šoky, než abyste řešili příčinu (tj. třeba se mu více věnovali)…

 2. hana váchová

  Dobrý den . prosíme o radu .
  v sousedním vchode je pes větsího vzrustu ,je od 5.30h do 20.15 h sam nikdo s ním nejde ven pokud neprijde majitelka tj 20.15h . cely den štekáa veje .uz nevime co s tim jak vse resi nam nikdo neporadi protoze byty mame v os. vlastnictvi . ten pes se takto chova jiz trictvrte roku .
  dekuji za pripadnou radu
  za najemniky
  vachova hana
  roudnice n/l
  tř.T.G.Masaryka 1621/3
  tel. 721443201

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *