Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Srdeční choroby u psů

Srdeční choroby u psů

Je časté srdeční onemocnění u psů?

Ano, srdeční choroby jsou docela velký problém. Jsou jedním z nejčastějších zdravotních obtíži. Odhaduje se, že 8 – 10% onemocnění u psů se týká právě kardiologie.

Jaká onemocnění srdce u psů jsou nejčastější?

U psů malých plemen ( pudl, jezevčíci ) jde většinou o poruchy chlopní. U velkých plemen jde často o degeneraci svalových vláken, srdeční sval nepracuje efektivně a není schopen pumpovat dostatek krve pro udržení správného krevního oběhu a zásobování tkání kyslíkem a živinami. Týká se to mimo jiné dobrmanů,boxerů, dog, labradorů. Časté jsou i vrozené srdeční vady.

Jaké jsou příznaky poruchy srdce u psů?

Hlavním příznakem je kašel. Po krátké hře nebo i při chůzi nebo běhu je pes unavený a lehne si. Kašel je výsledkem hromadění bronchiální tekutiny v plicích. Příznakem pokročilého onemocnění srdce je plicní edém.

Co mohu udělat, abych se zabránil selhání srdce?

Při běžném vyšetření ( tj. např. před očkováním ) by měl veterinární lékař poslechnout psa. Pokud slyší zvuky, které signalizují chlopenní vadu nebo vrozenou srdeční vadu, tak pes musí absolvovat srdeční vyšetření: EKG a echokardiografii. Starší psi by měli mít provedeno nejméně jednou ročně EKG pro vyloučení onemocnění srdce. Je-li srdeční onemocnění diagnostikováno, bohužel ve většině případů jej není možné vyléčit. Můžeme ale zlepšit kvalitu života psa. Prevence je velmi důležitá. Důležitá je také správná strava s nízkým obsahem sodíku a draslíku, s vysokým obsahem taurinu a karnitinu např. diety royal canin.

Přečtěte si také:  Do hola né!

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Blechy

Zablešení domácích zvířat je stále častým jevem. Někteří majitelé si nechtějí za žádnou cenu připustit, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *