Mnoho z nás má zcela jistě nějakou zkušenost se psí agresivitou a nebo jsme řešili, jak odnaučit psa agresivitě.
Příčiny agresivity
Příčiny agresivity u psů jsou velmi různé. Může to být strach, bolest, frustrace nebo agresivita na různé podněty. Pokud se chcete agresivity u psa zbavit, musíte zjistit, co ji u psa způsobuje.
Najít příčinu a snažit se jí odstranit. Nejlépe tomu předejít. Například můžete psovi dát příležitost se socializovat s ostatními psy, když je ještě štěně.
V případě, že má pes agresivitu způsobenou strachem, mohlo by mu pomoci navštěvovat speciálního terapeuta.
Agresivita psa může být důsledkem povahy či dokonce psychického onemocnění psa, nebo je to způsobeno nesprávnou výchovou, špatným prostředím či týráním psa. Často to bývá tak následek nějaké nepříjemné zkušenosti, například po napadení člověkem nebo jiným psem, což si pes zapamatuje.
Agresivita může být důsledkem psychického onemocnění. Může to být i vinou genetických dispozic.
Důležitost zvládnutí agresivity u psa
Zvládnutí agresivity u psa je zásadní pro zajištění bezpečnosti nejen vašeho psa, ale i lidí a dalších zvířat v jeho okolí. Agresivní psi mohou představovat vážné riziko pro ostatní a jejich chování může být zdrojem konfliktů, stresu a napětí.
Pokud se chování agresivního psa nereguluje, může se postupně zhoršovat a vést k nebezpečným situacím, jako jsou útoky na lidi nebo zvířata.
Protože agresivita u psa může mít různé příčiny, je důležité, abyste věděli, jak rozpoznat agresivní chování u svého psa. To zahrnuje nejen prevenci agresivity, ale také efektivní trénink a terapii, pokud je to nutné.
Měli byste se seznámit s nejčastějšími příčinami agresivity, předete tak vzniku nežádoucího chování. Včasná socializace psa a trénink poslušnosti a disciplíny jsou důležité prvky, které mohou pomoci zabránit agresivnímu chování.
Pokud se chování psa nezlepšuje, je důležité vyhledat odbornou pomoc a přizvat si trenéra nebo chovatele, který pomůže s řešením problému.
Jak odnaučit psa agresivitě
Zvládnutí agresivity u psa je nejen důležité pro bezpečnost a zdraví vašeho psa a ostatních, ale také pro kvalitu vašeho vztahu s ním.
Díky efektivnímu tréninku a prevenci může váš pes být zdravý, šťastný a spokojený.
Jak rozpoznat agresivního psa
Rozpoznání agresivního chování u psa je klíčové pro zvládnutí agresivity a prevenci nežádoucích situací.
Existuje několik příznaků, které mohou naznačovat, že pes je agresivní:
- Vrčení
- Kousání nebo škrábání
- Chování se jako ochránce
- Intenzivní pohled
Rozdíl mezi obrannou a útočnou agresivitou
Je důležité rozlišovat mezi obrannou a útočnou agresivitou, protože každá má jinou příčinu a způsob chování psa je odlišné.
Obranná agresivita je chování, kdy pes reaguje na situaci, kterou považuje za nebezpečnou a brání se. Útočná agresivita je chování, kdy pes zaútočí na lidi nebo zvířata bez zjevného důvodu.
Časté příčiny agresivity u psů
Agresivita u psů může mít různé příčiny. Některé z nejčastějších příčin agresivity u psů jsou:
- Nízká socializace – Psi, kteří nejsou socializováni s lidmi nebo zvířaty, mohou být náchylnější k agresivitě.
- Bolest nebo nemoc – Některé bolestivé nebo zdravotní stavy mohou způsobit, že pes bude agresivní.
- Strach – Psi mohou být agresivní, pokud mají strach z něčeho v jejich okolí.
- Dominance – Psi, kteří mají silnou osobnost a chtějí být vůdcem smečky, mohou být agresivní, aby si udrželi svou pozici.
Je důležité zjistit příčinu agresivity a řešit ji co nejdříve, aby se situace nezhoršila.
Prevence agresivity u psa
Prevence agresivity u psa je klíčová pro zachování zdravého a harmonického vztahu mezi psem a jeho majitelem.
Níže jsou uvedeny některé důležité kroky, které můžete podniknout pro prevenci agresivity.
Správná socializace psa
Správná socializace psa je zásadní pro prevenci agresivity. Socializace psa by měla začít již v době, kdy je štěně ve věku mezi 3 a 14 týdny.
Toto období je klíčové pro vytvoření pozitivních zkušeností s novými lidmi, zvířaty a prostředím. Zajistěte, aby se pes setkával s co největším množstvím lidí, včetně dětí, a zvířat a aby měl pozitivní zkušenosti s novými situacemi. Toto může zahrnovat návštěvy parků, psích škol a jiných míst, kde se psy setkávají.
Trénink poslušnosti a disciplíny
Trénink poslušnosti a disciplíny je dalším důležitým krokem k prevenci agresivity u psů.
Poslušnost je klíčová pro zachování kontroly nad psem, zvláště v situacích, kdy se může pes cítit ohrožený nebo podrážděný. Měli byste být schopni svého psa ovládat, abyste se vyhnuli konfliktům s ostatními psy a lidmi. Poslušnost by měla být trénována pravidelně a pozitivně posílena.
Důležitost vhodného prostředí pro psa
Vhodné prostředí pro psa je dalším faktorem, který může pomoci prevenci agresivity u psů. Psi potřebují dostatek prostoru, aby se mohli pohybovat a projevovat svou přirozenou chování.
Měli byste zajistit, aby psi měli přístup k dostatečnému množství pohybu, výcviku a interakcí s ostatními psy a lidmi.
Prostředí, které je nezdravé nebo nedostatečné, může vést k tomu, že pes se cítí podrážděný a může reagovat agresivním chováním.
Jak nejlépe uklidnit agresivního psa?
Existuje několik způsobů, jak lze situaci zvládnout a uklidnit agresivního psa:
- Změna prostředí: V první řadě je důležité vyhnout se situacím, které mohou agresivitu vyvolat. Pokud víte, že váš pes reaguje na některé podněty, jako jsou lidé, jiní psi nebo určité zvuky, vyhýbejte se jim a vyhledávejte klidné a bezpečné prostředí. Například můžete se svým psem chodit na procházky v klidné přírodě místo v rušných městských oblastech.
- Uklidnění pomocí hlasu a gest: měli byste být schopni své psy uklidnit pomocí hlasu a gesty těla. Mluvte se psem klidně, jasně a snažte se udržet klidný a stabilní postoj. Vyhněte se výrazům nejistoty, jako jsou například přímý pohled do očí nebo křik. Také se vyhněte příliš rychlým pohybům.
- Omezení kontaktu s podnětovými situacemi: Také je důležité omezit kontakt s podnětovými situacemi. To znamená, že se musíte vyhnout situacím, ve kterých váš pes reaguje agresivně. Pokud například víte, že váš pes reaguje agresivně na určité podněty, nevyhledávejte je.
Pokud máte psa, který je náchylný k vyvolávání konfliktů s ostatními psy, je důležité jednat rychle.
Je doporučeno přerušit oční kontakt psa s druhým psem, například otočením jeho hlavy nebo upoutáním jeho pozornosti na sebe. Další možností je změna směru chůze nebo vyslání důrazného povelu.
Pokud není jiná možnost, můžete se postavit přímo do zorného pole vašeho psa, aby se jeho pozornost obrátila na vás a zabránilo se tak konfliktu.
Pokud máte problém s agresivitou svého psa, měli byste zvážit návštěvu veterináře nebo specialisty na chov psů, kteří vám mohou pomoci s řešením problému.
Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Máme křížence jezevčíka a už cca půl roku na nás vrčí, když chceme ,aby šel na místo. Když leží u mě a přijde dcera,syn a nebo i manžel, tak na ně vrčí. Když jdu do krámu a nebo jedu pryč a on zůstane doma ,tak nám kouše dveře a když mu za to vypadám, tak po mě vyjede. Pejsek s námi chodí na procházky, dostává pamlsky a myslím si ,že mu nic nechybí, ale bojím se toho ,aby nekousl jednou děti. Prosím o radu co máme dělat? Děkuji moc Dopitová
Dobrý den prosím o radu – máme 3,5leteho rtw a 8mesicni štěně taktéž rtw, starší je vyrovnaný klidný pes a mladý prošel výcvikem poslušnosti a socializaci Obrovský kamarádi a parťáci,nikdo neměl žádné výhody v krmení, výcviku, abych to zkrátil nikomu nebylo nadrzovano víc nebo min. Před 3dny ale došlo ke zkratu,stačilo strašně slabé zavrceni obou a strhla se strašná rvačka naštěstí jsem byl doma tak jsem je dokázal od sebe roztrhnout, druhý den dopoledne ještě horší to jsme na ně byly dva a musely jsme je oba zalehnout a odpoledne znova a to jsem byl na ně sám a i když měly oba košík v boji se jim podařilo je sundat a byl to boj na život a na smrt, naštěstí se mi oba povedlo priskrtit a po chvíli se pustily, v zápalu boje několikrát prekously a naneštěstí mě do rukou ale jak říkám ne úmyslně, teď máme oba oddělené a řešíme to že je po hodině stridame jeden ven a druhý domu. Za oknem na sebe knuci že by si hrály ale jakmile se vidí okamžitě by šly zase do sebe, 2dny zkoušíme aby se viděli na vzdálenost cca3-4a snažíme se je vyklidnit což se nám v celku daří. Ale zatím nevíme jak dál postupovat při takové situaci,plemeno rtw mám 13let a vždy jsem měl po dvou,takže s tímto plemenem mám zkušenosti hodně ale s tímto jsem se nesetkal, že z nejlepších kamarádů ve vteřině nenávist k tomu druhému, doteď nevím co bylo příčinou a co bylo podmětem k takové agresi která přetrvává zatím vám děkuji
Dobrý den, Miroslave,
zaujal mě váš příspěvek. Vidím, že je diskuse 2 roky stará a opravdu moc doufám, že se vám podařilo vše zvládnout, protože to by dalo naději i nám. Potýkáme se stejným problémem, jen plemena jsou jiná. Pokud se k vám tato zpráva dostane, budu vděčná, pokud mě kontaktujete.
Hezký den
Andrea
andrea.kreckova@gmail.com
Dobrý den, mám psa staforda, budou mu 4 roky teď v září. Od malička vyrůstal se psem doma, v roce a půl už jsme byli sami, jelikož jsem se rozešla s přítelem. Stala se nám taková věc, byli jsme na zahradě i s dalšími 2 psi, za plotem běhal další pes a jak ti psi behali kolem plotu, tak po mojem vyjel vlčák a chytl mu celou hlavu do tlamy. V zápětí můj pes se z toho dostal a chytl ho z boku za krk, tenkrát jsem rychle zasáhla. Chytla jsem ho celou rukou pod krk a zatahla k sobě. V tom momentě pustil. Od té doby nějak po půl roce pokousal psa a nějak se to tak stupnovalo, ze teď když jdeme na vodítku, je agresivní. Nesnese další psy, pouze vyrovnané feny a to ještě, ze jsme museli se s ni vídat a mít je spolu doma aby byli v pohodě. Někdy mi vyjíždí i po lidech, hned se najezi. Když jdeme ven, okamžitě sleduje kde by co mohl zakousnout. Kdyby jste někdo prosím věděli, kde se mám s tímhle problémem obrátit, tak budu moc vděčná. Mám doma 7. měsíční dítě, na které je strašně hodný, i lidi miluje. Ale jakmile jdeme ven, bez šance. Na výcvik jsme nechodili. Bere mi jídlo ze stolu, někdy se mi stane, teď je to čím dal častěji, ze mi to doma pomočí. Prosím o jakoukoli radu. Dekuji
Dobrý den, měla jsem obdobný problém s 2 letou fenou německého ovčáka. Moc mi pomohlo video Cesara Millana který krásně ukázal proč psi na vodítku reagují agresivně na ostatní psy nebo lidi. V zásadě je to nějaký obranný postoj kterým pes “ brání “ sebe a svého majitele. Když procházíte kolem cizího psa, váš pes z vás vycítí napětí které na něj přenášíte a pak reaguje například agresí.
Základem je aby byl majitel, tím kdo zástava dominantní postoj a ne pes. Když procházíte kolem cizího psa nebo člověka, musíte být v klidu a chovat se jako že se nic neděje, prakticky si nikoho nevšímá. Pes vycítí že je vše v pořádku a na ostatní nebude reagovat. Vycítí i to když svíráte vodítko a tím se na něj přenášíte napětí a pak reaguje.
Nevěřila bych, kdybych to sama neměla vyzkoušené na vlastní kůži.
Určitě existují i jiné příčiny které vyvolají agresi u psa ale tohle je prý to nejčastější. Video se mi už nepodařilo najít ale jestli objetujete chvilki času a video budete hledat tak určitě najdete. ????
Prosim co s 10 letým jezevcikem?Je s papírem a a asi půl roku se chová divně,vyjíždí když někdo hne pod stolem nohou,vyjíždí na děti i na nás.Manzel jej po posledním incidentu uhodil notyskem přes čumák,teď s náma nemluví,
Vrčí,co s tím dekuji
Já myslím, že jste na něj používali nesprávné metody výchovy… Jestli jste ho mlátili za něco co udělal, nebo odšupovali nohama, aby odešel z nějakého místa, mohl se naučit se bránit, bere to jako ubližování a neví za co… Chyba nebude u něj.
Potřebovala bych poradit s 9 měsíční fenkou ovčáka. Když jdeme na procházku, kde je na vodítku a potkáme dalšího psa nebo dítě, osobu co dělá větší hluk nebo na sebe nějak upozorňuje, fenka začne strašně štěkat, ale tak, že se jí lidi moc bojí. Má úplně černo před očima a nemohu strhnout její pozornost na něco jiného. Jinak lidi, děti i psy miluje a hraje si s nimi. Ale zachvíli ji na vodítku neudržím. Co s tím?
A chodíte s ní na cvičák? Vypadá to, že není zvyklá na okolní ruch a ostatní psi…