Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Výběr štěněte – jak vybrat správného chovatele

Výběr štěněte – jak vybrat správného chovatele

Přišel čas, kdy na internetu vyhledáváte chovatelské stanice, které chovají právě to vaše důkladně vybrané plemeno psa a nevíte, pro jakou chovatelskou stanici se rozhodnout? Vždyť každé plemeno chová přinejmenším 20 – 30 chovatelů.

Vzhled a chování štěňat

Pokud si vybereme určitou chovnou stanici, tak nám její způsob chovu prozradí jiný vzhled a chování štěňat. Štěňata, která jsou k odběru a jedeme se na ně podívat, by měla být zdravá, aktivní, hravá, čistá, měla by mít lesklou srst a měla by být v kontaktu mezi lidmi, psy ale i dětmi. Štěňata by neměla být někde zavřená a už vůbec ne tzv. “odříznutá” od světa.

Kontakt s dětmi je velké +

Pokud má chovatel doma rodinu s dětmi, je to perfektní. Pejsci by se měli dostat do kontaktu s co nejvíce lidmi a dětmi v období od narození do odběru. Psi jsou tudíž zvyklí již od útlého věku na děti a nebudou s nimi mít tedy v průběhu dospívání problém. Jestliže s dětmi totiž vyrůstají, navykají si na různé tahání, mazlení a jiné činnosti od dětí.

Pak je tedy velmi, ale velmi nízké riziko, že by pes dítěti nějak ublížil. Ale nezapomínejte, že v žádném případě nesmíte nechávat psa s malým dítětem o samotě.

Péče o štěňata je základ

Chovatel musí dopřát štěněti každodenní péči. Již při první návštěvě i třeba webových stránek chovatelské stanice se dá poznat, jaký čas a jakou péči chovatel štěňatům věnuje. Úplně nejlepší a nejinformovanější stránky chovatelských stanic mohou mít v obsahu fotky štěňat od narození, rodiče a informaci o jejich RTG DKK a popř. i jejich předků.

Zájemce, který se na stránky před první návštěvou chovatele dívá, chce nejen důkladně poznat informace o plemeni, ale také by chtěl vidět např. i aktuální vrh s fotkami, na kterých je vyobrazen věk štěňat od narození. Ještě lépe o chs vypovídají fotky, na nichž jsou štěňata s dětmi nebo jak si s nimi hrají a nebo pokud daná chs má v rodině děti. Chovatel také dává štěňatům lehké a tenké obojky, aby si lépe zvykala na další nošení.

Přečtěte si také:  Exportní průkaz původu

Správný věk při odběru štěněte

Štěně by se mělo do nové rodiny dávat mezi 9. – 10. týdnem. Pokud tak učiníte, štěně se velmi rychle a snadno přizpůsobí okolí. Není dobré dávat štěně dříve, neboť ještě v 8. a začátkem 9. týdnu není štěně schopno rozeznat, jak se mezi psy chovat. Samozřejmě je doba odběru různá, ale platí pravidlo, že se štěně nesmí dávat od matky hned po odstavení.

Pokud byste dali pejska k odběru naopak později než je dané, tak si pes bude hůře zvykat na nový domov a podmínky.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Socializace štěněte

Každý z vás už určitě někde zaslechl pojem „socializace“, ale mnozí nevědí, kde a jak začít. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *