Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Povely | Chůze se psem přes silnici
Pes a přechod

Chůze se psem přes silnici

Víte, jak je obtížné chodit s volně pobíhajícím psem po chodníku – mezi lidmi, aniž by se nepletl, natož s ním přecházet silnici. Rádi se díváte na majitele, u kterého běží po levici německý ovčák nebo jiný pes různých plemen a nemají s přecházením žádný problém. Tak moc byste chtěli mít také tak poslušného psa, ale jakmile se podíváte na své dospívající štěně, které sotva udržíte na vodítku nebo mladého psa, který se plete pod nohama říkáte si, že to chce určitě nějakou změnu.

Jak naučit psa klidnou chůzi přes silnici?

Jak víme z předešlých článků i obecně, štěně se snáze naučí více povelů během poměrně krátké doby. To platí samozřejmě i u výchovy. Záleží na každém z nás, jaký povel si stanovíte při přecházení silnice. Někdo říká psovi povel: “silnice” jiní “přechod” a tak je to různé.

Pokud psa učíte tento povel, musíte také dbát na správnou techniku a stanovit si pravidla, která po dobu učení nesmíte pozměnit či zapomenout. Jakmile jdete se psem k přechodu a pes umí povel sedni, řekněte mu tento povel, pochvalte ho a zároveň mu řekněte povel: “silnice” a držte jej u sebe a chvalte ho odměnou. Takto povel opakujte při každém přecházení silnice. Záleží jen a jen na vás, jakou taktiku zvolíte, zda má pes před přechodem sedět u vaší levé nohy nebo může stát, ale u vás… To je věc názoru. Důležitá je hlavní podstata tohoto povelu – pes nesmí bez vašeho souhlasu přeběhnout silnici.

Výhody povelu

Jako každý povel i tento má své výhody. Je to výhoda zejména v oblasti bezpečnosti. Pokud váš pes zná základní povely, tak mu později stačí říct jeden zvolený povel a pes ihned provede to, co po něm chcete. Takto když se pes zaběhne nebo bude utíkat napřed, stačí na něj křiknout povel určený k přecházení a pes si před přechodem sedne a bude čekat na svého majitele. Silnice je velmi nebezpečná jak pro lidi, tak i pro jejich čtyřnohé mazlíčky a proto je důležité reagovat předčasně než pozdě.

Přečtěte si také:  Výcvik staršího psa

Chůze přes silnici – součást výcviku slepeckého psa

Bezpečná chůze přes silnici je součástí výcviku u slepeckých psů. Pes slouží jako zrak u lidí a má tento povel perfektně naučený, že dokáže na povel vyhledat nejvhodnější místo k přechodu na neoznačené silnici přechodem, ale i vyhledat nejbližší přechod. Pes tedy vyhledá přechod, počká až bude nejvhodnější chvíle k přecházení a následně převede svého pána na druhou stranu silnice.

Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Slepecký pes

Výcvik tohoto psa musí být velmi důsledný neboť na něm závisí jeho pán, kterému je pes přidělen. Tyto všechny povely jako je např. přechod přes silnici, otevírání dveří, vyhledávání a nacházení věcí a všeho ostatního, jsou velmi náročné a pro budoucího majitele psa přínosné a životně důležité. Na takového psa se musí jeho pán spolehnout, je totiž důležité, aby mu byl pes oporou a zároveň, aby ho vždy dovedl tam, kam právě chce.

Je skvělé dozvídat se, že pro některé lidi je pes jen “pes, hlídač” avšak může být i pes vodící, policejní i canisterapeutický. Je krásné vidět, že toto úžasné stvoření nám pomáhá a neustále nám chce být nablízku.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Korektní přivolání psa

Přivolání je jedním z nejdůležitějších prvků při výcviku psa. Je více než žádoucí, aby váš …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *