Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Vánoce – svátky klidu a rodinné pohody
Phillip Guyton | Flickr.com

Vánoce – svátky klidu a rodinné pohody

Štědrý den se blíží stejně rychle jako vloni :) a nastává čas tradičního scházení se v rodinném kruhu a s přáteli následované předáváním dárků. Vánoce sice už nejsou to, co bývaly – sněhu se ani letos nedočkáme, ale tradiční zdobení stromečku, kupování kapra a práce s bramborovým salátem na štědrovečerní večeři, to vše zůstává beze změny.

Avšak i v dnešní době se stává, že pod stromečkem někdo najde místo panenek, autíček či jiných hraček také pejska. Mnoho lidí si řekne, že je to úžasný dárek pro dítko, které už dlouho po pejskovi toužilo, ale najdou se i lidé, kteří tento „dárek“ neuznávají. Ptáte se proč?

Pořídit si psa je stejné jako pořídit si rodinu – dítě. Je to živý tvor, potřebuje řádnou výchovu, rodinnou lásku, péči a také je třeba se mu náležitě věnovat, jinak to nebude poslušný pejsek. Problém je v tom, že lidé pořizují pejska většinou z důvodu, aby uspokojili přání druhého člověka a nehledí na možná přání právě toho daru – přání být v hodné rodině, mít dostatek péče a lásky, zajištěnou stravu, pohodlí a důstojný život. Na to se ale většinou nehledí a jediné co vidíme je něco ve smyslu: koupě psa = spokojené dítě = šťastné a klidné Vánoce.

Ovšem nikdo nebere v potaz, že o psa je třeba se náležitě starat, zajistit mu stabilní zázemí a místo, které bude jen jeho a kde se bude cítit v bezpečí. Dále je nutné zajistit pravidelnou stravu, řádné veterinární ošetření, výchovu doma i mimo domov a také správný výcvik poslušnosti. Musíme si uvědomit, že pes není jen ledajaká hračka na mazlení, ale stojí to mnohdy nervy, čas a peníze.

Co následuje postupem času není třeba ani zmiňovat. Scénář by mohl být následující: to spokojené dítko časem dospívá, má jiné zájmy nebo dostane zajímavější hračku a psa odsune na druhou kolej. Pejska si už nevšímá a péče o něj je spíše na obtíž. Samé “otravné” venčení, povinnost krmit a uklízet po něm, nedostatečnou péčí také samozřejmě nastane zlobení ve formě rozkousaných bot, nábytku apod. Pes pak skončí, v tom lepším případě, v útulku a nebo u jiných lidí. V horším případě uvázaný v lese u stromu nebo někde u samoobsluhy.

Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Proto bychom si měli dobře promyslet, jaký vánoční dárek pořídíte svým dětem nebo přátelům a zamysleme se nad možnými důsledky našeho činu. Pes je plnohodnotný člen rodiny, ale bohužel ne všichni to tak vnímají.

Přečtěte si také:  Jak připravit psa na společné soužití s dítětem

Tento článek by měl sloužit k zamyšlení nad situací, která se, bohužel, každoročně opakuje.

Přejeme Vám, našim čtenářům, krásné vánoční svátky a šťastný nový rok 2016.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *